Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2021)

Eylül ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2021)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2021)

Bu haftanın (22 – 30 Eylül 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ağustos 2021)
  • Kurumsal E-Posta Hizmeti
  • En Zengin 25 Aile
  • İşsizlik (Temmuz 2021)
  • Hani Kurumsaldık (23. Bölüm)
  • Avrupa’nın En İyi İşverenleri
  • Tüketici Güven Endeksi (Eylül 2021)
  • Twitter’da Bahşiş Dönemi
  • Twitter Heads Up

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Açlık Ve Yoksulluk Raporu (Ağustos 2021)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Ağustos 2021 için yayınlandı. Rapora göre Ağustos 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 9.533,28 TL oldu.

Kurumsal E-Posta Hizmeti

İşletmeniz için bir e-posta adresi oluşturmak basit görünebilir, ancak kurumsal e-posta hizmeti mi satın alacaksınız yoksa ücretsiz bir e-posta servis sağlayıcı mı kullanacaksınız, bunu belirlemeniz gerekir. Peki kurumsal e-posta hizmeti nedir? Kurumsal e-posta alınır? Avantajları nelerdir?

Detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

En Zengin 25 Aile

Bloomberg, geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengin 25 ailesi ile bu ailelerin sahip oldukları servetleri yayınladı. Dünyanın en zengin aileleri odağında meseleye bakacak olursak, yapılan araştırmalar gösteriyor ki Kovid – 19 salgını bu aileleri pek bir etkilemişe benzemiyor. Hatta tam tersine, ilgili haberde yer alan detaya göre, bu aileler servetlerini korumayı başarmışlar.

İşsizlik (Temmuz 2021)

Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Temmuz 2021 için yayınlandı. Buna göre Temmuz 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,4 puanlık artış ile %12,0 seviyesinde gerçekleşti.

Hani Kurumsaldık (23. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine medya sponsoru olarak desteklediğimiz Hani Kurumsaldık ile devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Üçüncü Bölüm yayınlandı. “Bütünleşik Pazarlama – Part 2” ana temasıyla yayınlanan podcastte, bütünleşik pazarlamaya dair detaylar aktarıldı.

Avrupa’nın En İyi İşverenleri

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) sürecinde değişen çalışma biçimleri ve mesai anlayışı ise işverenleri yeni sorumluluklar almaya ve yeni bir yönetim anlayışını benimsemeye itti. Bu konu bir hayli uzun. O nedenle şimdilik derinlemesine bir değerlendirmede bulunmayacağız. Çünkü bu yazıda Great Place To Work tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde paylaşılan “Avrupa’nın En İyi İşverenleri (2021)” listesini aktaracağız. Bu arada başlamaddan evvel listede Türkiye’den de markaların olduğunu belirtelim.

Tüketici Güven Endeksi (Eylül 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre %1,8 oranında arttı. Ağustos ayında 78,2 olan endeks, Eylül ayında 79,7 oldu.

Twitter’da Bahşiş Dönemi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medyaya dair önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz.Mikroblog odaklı popüler bir sosyal ağ olan Twitter’da yeni bir dönem başladı. Bundan böyle kullanıcılar Twitter’da Bahşiş Kutusu özelliğini kullanarak birbirlerine para ve kirpto para gönderebilecek.

Twitter Heads Up

Mikroblog odaklı popüler sosyal ağ Twitter “Heads Up” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunmak üzere test etmeye başladı. Twitter, yapısı gereği çok yoğun bilgi akışının olduğu bir mecra. Bazen bu kadar bilgi ve sürekli güncellenip değişen TT (trend topic) gündemini takip etmekte zorlanıyoruz. Hatta o kadar ki bazen bir tweet altında oluşan yorum kalabalığını veya bir flood’u (bilgisel) takip etmekte yahut bunlara bir şekilde dahil olmakta zorlanıyoruz. İşte, bu ve benzeri durumlara karşı Twitter’dan bir önlem geldi. Daha doğrusu gelmek üzere. Çünkü Heads Up özelliği henüz test aşamasında.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2021) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Eylül 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.