Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2021)

Eylül ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Eylül 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Eylül 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Hani Kurumsaldık (22. Bölüm)
 • TikTok Çalma Listesi
 • Ayın Gündemi (Ağustos 2021)
 • Şirket İstatistikleri (Temmuz 2021)
 • Günün Gündemi (Ağustos 2021)
 • Girişimciler Ne Kadar Dijitalleşti?
 • Ekonomik Özgürlükler Raporu (2021)
 • Karantina Koşulları Güncellendi
 • En Beğenilen Siyasetçi Anketi Sonuçlandı
 • Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası
 • Küresel İnovasyon Endeksi
 • Teknofest Başladı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hani Kurumsaldık (22. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine medya sponsoru olarak desteklediğimiz Hani Kurumsaldık ile başlıyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi İkinci Bölüm yayınlandı. “Staj” ana temasıyla yayınlanan podcastte, staj sürecine ve stajyerliğe dair detaylar aktarıldı.

TikTok Çalma Listesi

14 Eylül 2016’da Bytedance tarafından yayınlanan TikTok günümüzde yüz milyonlarca kullanıcıya sahip popüler bir sosyal ağ olarak biliniyor. Birçok kişi tarafından eleştirilse de zaman içerisinde yapılan güncellemelerle geliştirilen ve sosyal ağ pazarında önemli bir yer edinen TikTok’un dikkat çeken özelliklerinden biri de “çalma listesi” / “oynatma listesi” olarak bilinen içerik yönetim sistemidir.

Detaylı Okuma Yapmak İçin Tıklayın

Ayın Gündemi (Ağustos 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine arşiv mahiyetinde bir haberle devam ediyoruz.  Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ağustos 2021)

Şirket İstatistikleri (Temmuz 2021)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Temmuz 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Temmuz’da Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Temmuz 2020’ye göre Temmuz 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 6 bin 735 yeni şirket kuruldu.

Günün Gündemi (Ağustos 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ağustos ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Girişimciler Ne Kadar Dijitalleşti?

Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması (2021) sonuçlarına göre; 2021 yılında 10 ve daha fazla çalışanı olan girişimlerin internete erişim oranı %95,3 oldu. İnternete erişim oranı çalışan sayısı büyüklük gruplarına göre incelendiğinde; bu oranın 10-49 çalışanı olan girişimlerde %94,7, 50-249 çalışanı olan girişimlerde %98,0 ve 250 ve üzeri çalışanı olan girişimlerde ise %99,9 olduğu görüldü.

Ekonomik Özgürlükler Raporu (2021)

Fraser Institute tarafından yapılan ve 165 ülkenin karşılaştırıldığı “Ekonomik Özgürlükler: 2021 Yıllık Raporu” yayınlandı. 165 ülkenin karşılaştırıldığı endekste Türkiye 114. sırada yer aldı.

Karantina Koşulları Güncellendi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Koronavirüs ile ilgili önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Buna göre Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs hastalarının yanında bulunanlar yani temaslılar için karantina koşullarını güncelledi. Buna göre testi pozitif çıkan bir kişinin temaslısı, ilk 5 gün riskli olarak görünmeyecek. 5. gün yapılacak PCR testi negatif çıkarsa, bu vatandaşın karantinaya alınmasına gerek görülmeyecek.

En Beğenilen Siyasetçi Anketi Sonuçlandı

Metropoll Araştırma’nın Ağustos 2021 Türkiye’nin Nabzı araştırması sonuçları açıklandı. Ankete göre en çok beğenilen siyasetçi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş (5.4 puan) olurken ikinci sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu (4.7 puan) üçüncü sırada ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (4.2 puan) yer aldı.

Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası

Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde İspanya’yı 6-0 yenerek şampiyon oldu. Böylece İstanbul’da düzenlenen 2017 Avrupa Şampiyonası’nda kupanın sahibi olan milliler, 2021’de de aynı başarıyı elde ederek şampiyonluğu üst üste ikince kez yaşamış oldu.

Küresel İnovasyon Endeksi 

Ülkelerin inovasyon performansını ölçen ve 132 ülkenin yer aldığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 10 basamak yükselerek 41’inci sıraya çıktı. Böylece Türkiye bu anlamda tarihindeki en iyi sıralamaya ulaşmış oldu.

Teknofest Başladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir etkinliğin duyurusu ile tamamlıyoruz. Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST, Atatürk Havalimanı’nda başladı. Yarışmalarına 45 bin takımda 200 binden fazla öğrencinin başvurduğu TEKNOFEST, 26 Eylül 2021’de sona erecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Eylül 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.