Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2020) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2020)

Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2020)”

15 – 21 Ocak 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (15 – 21 Ocak 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Xiaomi’nin Telefon Birimi Poco Bağımsız Marka Oluyor
 • Konya Büyükşehir Belediyesi Kripto Para Üretiyor
 • Huawei Arayüzünde Kullanıcılarına Reklam Gösterecek
 • TikTok 2019’da En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında
 • Whatsapp Uygulamaya Reklam Eklemekten Vazgeçti
 • Tesla Semi Kamyonun Üretim Tarihi Belli Oldu
 • Erişime Kapatılan Wikipedia 3 Yıl Sonra Açıldı
 • Startup Mockup 2020 İçin Süreç Başladı
 • Wikipedia Erişime Açıldı
 • G4A Pazarlama Sohbetleri (Bölüm – 8)
 • Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 25 Ocak’ta

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ocak 2020) - Xiaomi POCO

Xiaomi’nin Telefon Birimi Poco Bağımsız Marka Oluyor

Çinli dev şirket Xiaomi’nin alt markası Poco bağımsız bir marka oluyor. Teknolojik cihazlarıyla birçok segmentteki kullanıcıya hitap eden Xiaomi’nin Hindistan Genel Başkanı, Poco markasının bağımsız olacağını duyurdu. Xiaomi’nin aynı mantıkta hareket eden alt markalarından biri de Redmi.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ocak 2020) - Konya Kripto Para

Konya Büyükşehir Belediyesi Kripto Para Üretiyor

Türkiye Belediyeler Birliği kapsamında Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre Sergisi’nde birçok belediye başkanı hedeflerini ve projelerini açıkladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da vatandaşa sosyal yardım desteği sağlayacaklarını açıklayarak vergilerden tahsil edilecek gelir ile şehir coin uygulaması geliştireceklerini duyurdu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ocak 2020) - Huawei Reklam

Huawei Arayüzünde Kullanıcılarına Reklam Gösterecek

Huawei kendi geliştirmiş olduğu mobil ekosistemi yavaş yavaş kullanmaya başladı. Huawei Mobil Servisi’nin güncellenmesi ile beraber şirket yeni bir karar daha aldı. Artık Huawei, telefon kullanıcılarının arayüzünde reklam göstermeye başlayacak. Huawei Mobil Servisi’nin reklam göstermesi kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak henüz bilinmiyor. Kişiselleştirilmiş reklamlar ile kullanıcılardan elde edilecek gelirler bir yıl boyunca veri merkezlerinde muhafaza edilecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ocak 2020) - TikTok İndirme Sayısı

TikTok 2019’da En Çok İndirilen Uygulamalar Arasında

Popüler sosyal medya platformlarından olan TikTok, 2019 yılını büyük başarılarla geride bıraktı. Sense Tower tarafından açıklanan verilere göre TikTok 2019 yılında 700 milyon defa indirildi. Facebook ve Instagram’ı geride bırakan ve listenin ilk sıralarında yer alan TikTok’un en popüler olduğu ülke Hindistan! TikTok’un Hindistan’da 310 milyon indirme sayısına ulaşması uygulamanın başarısını gözler önüne seriyor. Sense Tower raporuna göre 2019 yılından en çok indirilen mobil uygulama ise 850 milyon indirme ile Whatsapp oldu.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ocak 2020) - Whatsapp'ta Reklam

Whatsapp Uygulamaya Reklam Eklemekten Vazgeçti

Teknoloji devi Facebook; bünyesinde yer alan sosyal mesajlaşma platformu Whatsapp’a reklam ekleneceğini açıklamıştı. Whatsapp’ta reklam yayınlama kararının ardından Facebook’a tepki gösteren kullanıcılar şirketin kararından vazgeçmesini sağladı. Hatta Facebook’u kurucu ortaklarından olan Brian Acton da Whatsapp’ın reklam yayınlama kararına tepki göstererek Facebook’tan istifa etti.

Tesla Semi Kamyon

Tesla Semi Kamyonun Üretim Tarihi Belli Oldu

Elektrikli kamyon Tesla Semi’nin üretim tarihi belli oldu. Elon Musk’ın elektrikli pick up ve kamyon olmak üzere büyük araç tasarımlarına ilgisi oldukça büyük. Hatta Cybertruck adlı aracın piyasaya sürülmesiyle bu konu iyiden iyiye ciddileşti diyebiliriz. Bu arada teknoloji devi Tesla; Semi’yi 2020 yılının ikinci yarısı itibariyle üretmeyi planlıyor. Öte yandan Semi’nin 800 km menzile sahip olacağı ve 0’dan 100 km/s hıza boş haliyle 5 saniyede çıkacağı öngörülüyor. Tesla Semi için daha şimdiden binlerce sipariş alındığı da açıklanan bilgiler arasında.

Startup Mockup 2020

Startup Mockup 2020 İçin Süreç Başladı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne medya sponsoru olduğumuz bir etkinlikle devam ediyoruz. Startup Mockup bu yıl Let’s Start ana temasıyla gerçekleştirilecek. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen yarışmaya dair süreç 29 Aralık 2019 itibariyle başladı. 24 Şubat 2020’de başvuruların biteceği yarışmanın medya sponsoru ise Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi  mecrası Branding Türkiye oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Wikipedia Erişime Açıldı

Wikipedia Erişime Açıldı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne güzel bir haberle devam ediyoruz. 29 Nisan 2017’den bu yana Wikipedia’ya Türkiye’den erişim sağlanmıyordu. Online bilgi kaynağı ve yeni nesil ansiklopedi Wikipedia, erişim sorununun devam ettiği süreçte “Türkiye’yi Özlüyoruz” kampanyası bile başlatmıştı. Nihayet bu hasrete bir dur diyen Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişim sağlanmasına karar verdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İdeal E-Ticaret Sitesi

G4A Pazarlama Sohbetleri (Bölüm – 8)

G4A Studio tarafından Spotify özelinde gerçekleştirilen “Pazarlama Sohbetleri”nin 8. bölümü yayınlandı. Bu bölümde İdeal E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı? sorusu etrafında günümüzün önemli bir dinamiği olan e-ticaret hakkında standartlar anlatıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı

Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi 25 Ocak’ta

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni medya sponsoru olduğumuz bir eğitim duyurusuyla bitiriyoruz. Başarılı Facebook Ve Instagram Reklamcılığı Atölyesi başlıyor. G4A Studio & Workshops Kurucu Ortağı, Dijital Pazarlama Uzmanı, Eğitmen Ve Yazar Hasan Yasin Türkyılmaz tarafından gerçekleştirilecek eğitim 25 Ocak’ta!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ocak 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.