Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2022)

Kasım ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Kasım 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Kasım 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Dünya Nüfusu 8 Milyar Oldu
  • Branding Türkiye Öneriyor: Sorularla Seo
  • Finance Break Zirvesi – 2022
  • Artemis 1 Roketi Fırlatıldı
  • Whatsapp’a Anket Özelliği
  • 2022 FIFA Dünya Kupası Başladı
  • Yeni Ölçü Birimleri Belirlendi

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji gündemi!


Dünya Nüfusu 8 Milyar Oldu

15 Kasım 2022 tarihi dünya için önemli bir dönüm noktası. Çünkü bu tarih itibariyle dünya nüfusu 8 milyar oldu! Açıklamayı Birleşmiş Milletler (BM) yaptı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yapılan açıklamaya göre dünya nüfusu 15 Kasım itibarıyla 8 milyar kişiye ulaştı. Küresel nüfusa sadece son 11 yılda 1 milyar insan eklendi.

Branding Türkiye Öneriyor: Sorularla Seo

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un “Kitap Önerileri” kısmında bu defa Webtures ve Ceres Yayınları tarafından yayınlanan Kaan Gülten Ve Erhan Kolci’nin yazdığı “Sorularla Seo” kitabı var.

Finance Break Zirvesi – 2022

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Her yıl farklı oturum başlıkları altında Türkiye’de ekonomi ve finans alanında önde gelen isimlerin ağırlandığı Finance Break Zirvesi bu sene 26 – 27 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Artık gelenekselleşen zirvenin bu yıl 16.’sı düzenleniyor. Yoğun ilginin olduğu etkinlikte hem sektörün öncü markaları hem de alanında uzman isimler yer alıyor.  Zirvenin medya partneri Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık oldu. 

Artemis 1 Roketi Fırlatıldı

NASA, Artemis 1 roketini fırlattı. Keşif görevi kapsamında 2024’e kadar Ay’a insanlı seferler düzenlenmesi amaçlanıyor. 2028’e kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından ise Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak yaparak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Whatsapp’a Anket Özelliği

Çevrimiçi sohbet uygulaması WhatsApp’a anket özelliği geldi. Ankete en az 2, en fazla 12 şık eklenebiliyor. Hem grup sohbetlerinde hem de birebir sohbetlerde kullanılabilen anket özelliğinde kimin hangi seçeneğe ne zaman oy verdiğini tüm kullanıcılar görebiliyor.

2022 FIFA Dünya Kupası Başladı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz.  2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış töreni Katar’ın başkenti Doha’daki Al Bayt Stadı’nda yapıldı. 60 bin futbolseverin izlediği açılışta dünyaca ünlü oyuncu Morgan Freeman yer alırken tören kapsamında göçebe kabilelerin yer aldığı halk oyunu gösterisi de gerçekleştirildi. Bu arada turnuvada 32 takım, toplam 64 maça çıkacak. Final karşılaşması ise 18 Aralık’ta oynanacak.

Yeni Ölçü Birimleri Belirlendi

Dünyanın dört bir yanından bilim insanı, Fransa’da bir araya gelerek, en büyük ve en küçük sayıları daha kolay ifade edebilmek için yeni ölçü birimlerini belirledi. Böylece Uluslararası Birimler Sistemi’ne 30 yılı aşkın süre sonra ilk kez yeni örnekler eklenmiş oldu. Yeni karara göre en büyük sayılar için “ronna” ve “quetta”, en küçükler içinse “ronto” ve “quecto” kullanılacak. Bunlar gram ve metre gibi ölçü birimlerinin önüne ek olarak gelecek.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Kasım 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.