Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2024)!

Mart ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2024)

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Mart 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Haftanın Podcasti
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Balkan E-Commerce Summit’e Türkiye’den Global Marka Elçisi
 • Index 6.0
 • İstatistiklerle Kadın 2023
 • Türkiye’nin İlk Askerî Turbofan Motoru
 • Günün Gündemi – 2023 Kitabı
 • Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
 • KVKK, AB’ye Uyumlu Oluyor
 • Covid-19 İle İlgili Yeni Araştırma
 • AB’den Yapay Zeka Yasası

Mart ayının birinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın Onuncu Bölümü olan Kriz Yönetimi oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Balkan E-Commerce Summit’e Türkiye’den Global Marka Elçisi

Balkanlar ve Orta Avrupa dahil olmak üzere 15’ten fazla ülkeden e-ticaret işletmelerini ve sektör liderlerini bir araya getirecek olan Balkan E-Ticaret Zirvesi 2024 için geri sayım sürüyor. Küresel düzeyde e-ticaret ekosistemini buluşturacak olan Balkan E-Commerce Summit’in global marka elçisi ise Mürsel Ferhat Sağlam oldu!

Index 6.0

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Serinin 6. kitabı olan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan “Index 6.0”, Branding Türkiye Yayınları etiketiyle okuyucusuyla buluştu. Devamını oku

İstatistiklerle Kadın 2023

TÜİK’in açıkladığı İstatistiklerle Kadın 2023’e göre Türkiye nüfusunun %49,9’unu kadınlar oluştururken, kadınların erkeklerden 5,5 yıl daha uzun yaşadığı görüldü. Rapora göre kadınlarda eğitim süresi 8,5 yıl, obezite oranı ise %23,6 olarak açıklandı.

Türkiye’nin İlk Askerî Turbofan Motoru

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde başlatılan ve TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) sorumluluğunda yürütülen proje kapsamında, Türkiye’nin ilk askerî turbofan motoru olan TF6000 başarıyla çalıştırıldı.

Günün Gündemi – 2023 Kitabı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Yeni nesil almanak olarak betimlenen ve zaman tüneli formatında olan “Günün Gündemi – 2023, Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı. Kitap Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlandı.

Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’dan bu yana verilen Oscar Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlendiği 96. Oscar Ödülleri’nde Oppenheimer 7 ödül kazandı. ”En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ı ise Poor Things filmindeki rolüyle Emma Stone’a gitti.

KVKK, AB’ye Uyumlu Oluyor

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne uyumlu olacak şekilde değişiyor. Konuyla ilgili değişiklikleri kapsayan düzenleme, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Covid-19 İle İlgili Yeni Araştırma

Covid-19 pandemisinin, yaşam süresini azalttığı öğrenildi. Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) tarafından yapılan araştırmaya göre dünya genelinde beklenen yaşam süresi 2019 ile 2021 arasında 1,5 yıl azaldı.

AB’den Yapay Zeka Yasası

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Avrupa Parlamentosu, dünyada yapay zeka kullanımına ilişkin bazı kurallar getiren ilk yasal düzenleme olan, “Yapay Zeka Yasası”nı 523 oyla resmen onayladı. Yasa kapsamında yapay zeka ile oluşturulan görsel, video ve seslerin etiketlendirilmesi gerekecek. Öte yandan bazı yapay zekâ uygulamaları ise direkt yasaklanacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2024) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.