Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2021)

Ekim ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2021)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2021)

Bu haftanın (15 – 21 Ekim 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Altıncı Bölüm Yayınlandı
 • Hani Kurumsaldık Mikro Sitesi Yayında
 • İşsizlik Rakamları (Ağustos 2021)
 • Branding Türkiye Öneriyor Mikro Sitesi Yayında
 • İçişleri Bakanlığı’ndan Taksiciler İçin 12 Kural
 • Squid Game Netflix’e Kaç Abone Kazandırdı?
 • NASA’nın Jüpiter Misyonu
 • ÇAYKUR’dan Rekor
 • Apple Etkinliği Gerçekleştirildi
 • Ford’dan Yerli Şanzıman
 • Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Altıncı Bölüm Yayınlandı

Mürsel Ferhat Sağlam ve Elif İrem Yavuzer tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta Yirmi Altıncı Bölüm yayınlandı. “Pahalılık Sorunsalı” ana temasıyla yayınlanan podcastte; market, eğitim, kültür – sanat, eğlence başta olmak üzere hayat pahalılığına dair detaylara değinildi.

Hani Kurumsaldık Mikro Sitesi Yayında

Türkiye’nin en popüler ve en çok dinlenen podcast serisi olan Hani Kurumsaldık’ın Visit My Bio’daki mikro sitesi yayınlandı. Bu mikro sitede Hani Kurumsaldık ile ilgili tüm linklere ulaşmanız mümkün. Diğer bir ifadeyle hazırlanan bu mikro site aracılığıyla Hani Kurumsaldık’ın; Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Youtube, Telegram, TikTok, Medium, Spotify sayfalarını ziyaret edebilir, Hani Kurumsaldık’ın basında çıkan haberlerini okuyabilir ve son yayınlanan podcasti dinleyebilirsiniz. Buna karşın Reklam ve Sponsorluk hakkında bilgi edinebilir, Hani Kurumsaldık Nedir? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

İşsizlik Rakamları (Ağustos 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Ağustos 2021 için yayınlandı. Buna göre Ağustos 2021’de  işsizlik, bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak 3 milyon 965 bin kişi oldu. İşsizlik oranında ise herhangi bir değişiklik meydana gelmedi.

Branding Türkiye Öneriyor Mikro Sitesi Yayında

İş dünyası profesyonelleri, üst düzey yöneticiler, kamu çalışanları, akademisyenler, üniversiteliler, girişimciler, departman yöneticileri, kurumsal çalışanlar, ajans çalışanları, stajyerler, startuplar, yatırımcılar olmak üzere profesyonel iş ve akademik hayatın bir parçası olan herkesin yakından takip ettiği Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi olan Branding Türkiye Öneriyor için hazırlanan mikro site yayında!

İçişleri Bakanlığı’ndan Taksiciler İçin 12 Kural

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Son zamanlarda gerek sosyal medyada gerekse geleneksel medyada taksicilerle ilgili sık sık karşımıza olumsuz haberler çıkıyor. Özellikle İstanbul’da taksi bulamadığından şikayet eden vatandaşlar bu konuyu başta Twitter olmak üzere sosyal ağlarda gündeme getirerek problemin çözümü için bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyorlar. Bu taleplerin akabinde İçişleri Bakanlığı taksiciler için 12 kurallık bir liste hazırladı.

Squid Game Netflix’e Kaç Abone Kazandırdı?

17 Eylül 2021‘de Netflix’te yayınlanan Squid Game’ın başarısı öyle bir boyuta ulaştı ki Netflix bu diziyle ilgili şirketin “şimdiye kadarki en büyük şovu” açıklamasında bulundu. Bu bağlamda toplamda 142 milyon kullanıcının Squid Game’ı izlediğini ifade eden Netflix, dizinin ayrıca 94 farklı ülkede platformun 1 numaralı dizisi olarak derecelendirildiğini açıkladı.

Detaylı okuma için buraya tıklayın.

NASA’nın Jüpiter Misyonu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir bilimsel gelişmeyle devam ediyoruz. NASA’nın Lucy adlı uzay aracı 12 yıl sürecek yeni görevi için Jüpiter’e yolculuğuna başladı. Fırlatma işlemi, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan Atlas 5 roketiyle gerçekleşti.

ÇAYKUR’dan Rekor 

ÇAYKUR, tarihinin en yüksek yaş çay alımını gerçekleştirdi. Buna göre daha önce en fazla yaş çay alımını 1999’da 843 bin 149 ton ile gerçekleştiren ÇAYKUR, 2021 alım kampanyasında şu ana kadar 853 bin 584 ton çay alarak rekor kırdı

Apple Etkinliği Gerçekleştirildi

Apple’ın Unleashed etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında MacBook Pro, M1 Pro ve M1 Max Çipler ile AirPods gibi yeni Apple ürünleri tanıtıldı. Cihazların Türkiye fiyatları da belli oldu.

Ford’dan Yerli Şanzıman

Ford Otosan’ın 58 milyon avroluk yatırımıyla 220 Türk mühendisin Türkiye’de ilk kez sıfırdan geliştirip ürettiği TÜBİTAK destekli yerli ve milli otomatik şanzıman, Ford Otosan Eskişehir Fabrikası’nda tanıtıldı.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini ekonomiye dair önemli bir haberle tamamlıyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu politika faizini %18’den %16’ya çekti. Bu açıklamanın akabinde dolar kuru 9,53 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2021) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.