Son zamanlarda hemen herkesin gündeminde olan Squid Game dünya çapında yüz milyondan fazla kişi tarafından izlenirken dizinin Netflix’e kaç abone kazandırdığı da belli oldu.

Haber kanalları, sosyal medya kısacası hemen her yerde son zamanlarda konuşulan bir dizi var. Squid Game… Sıra dışı bir yapım olduğu ortada olan bu dizinin barındırdığı felsefe ve hikaye bir kenara bir de dizinin, yayınlandığı platform olan Netflix’e kazandırdıkları var.

Evet, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ve kısa sürede tüm dünyanın en çok konuşulan meselesi olan Squid Game dizisiyle ilgili Netflix bir açıklama yayınlayarak dizinin Netflix’e kaç abone kazandırdığını açıkladı.

Squid Game Netflix’e Kaç Abone Kazandırdı?

17 Eylül 2021‘de Netflix’te yayınlanan Squid Game’ın başarısı öyle bir boyuta ulaştı ki Netflix bu diziyle ilgili şirketin “şimdiye kadarki en büyük şovu” açıklamasında bulundu. Bu bağlamda toplamda 142 milyon kullanıcının Squid Game’ı izlediğini ifade eden Netflix, dizinin ayrıca 94 farklı ülkede platformun 1 numaralı dizisi olarak derecelendirildiğini açıkladı.

Peki bu başarı Netflix’e kaç yeni abone kazandırmış olabilir?

Şirket bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak merakları gidermiş oldu. Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre Squid Game etkisiyle kazanılan yeni abone sayısının 4,4 milyon olduğu öğrenildi. Oysa ki şirket bu yılın üçüncü çeyreğinde 3,8 yeni aboneye ulaşmayı hedefliyordu. Aradaki farka baktığımızda dizinin nasıl bir etkiye sahip olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Yeri gelmişken şu detayı da paylaşalım; Squid Game ile birlikte Netflix’in toplam kullanıcı sayısı 213,6 milyona ulaştı.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Netflix’in Squid Game dizisinden ne kadar para kazandığını gösteren belgeler sızdırılmıştı. Bu belgeler odağında medyada yer alan haberlere göre Netflix toplamda 21,4 milyon dolar yatırım yaptığı Squid Game’in sadece ilk sezonundan 891 milyon dolar kazanmayı bekliyor.

Öte yandan bu yılın 3. çeyreğine dair bilanço raporlarını paylaşan Netflix, geçen senenin aynı dönemine göre %16 artışla 7,5 milyar dolar gelir elde etmeyi başarmış. Bu noktada kârlılık odağında da meseleyi değerlendirmek iyi olacaktır. Buna göre Netflix, kârlılık olarak geçen yılın aynı dönemine göre %83‘lük bir artış yaşadı diyebiliriz. Bu da şirketin kârının 1,5 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Oysa şirket geçen yıl 790 milyon dolar kâr elde etmişti.

Tüm bunlar bir dizi ile hem tüm dünyanın gündeminin nasıl değiştirilebileceğini kanıtlaması açısından önemli. Ayrıca, yine bir dizi ile nasıl inanılmaz kârlar elde edilebileceğini de görmüş olduk. Ne diyelim, darısı Türkiye’deki platformlar ile yerli dizi ve filmlerin başına 🙂

Squid Game Hakkında

Squid Game Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisidir. Film Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır.

Kaynak

  • Webtekno
  • Netflix
  • Wikipedia

💡 Netflix İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.