Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2023)

Eylül ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Dijital Avrupa Programı Duyuruldu
 • İTO’dan İstanbul’un Enflasyonu
 • Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonu Oldu
 • İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti
 • Dünyanın UFO Görülen Noktaları Açıklandı
 • Dijital Markalaşma 1.0 Gerçekleşti
 • Turizm İstatistikleri (2023)
 • Akademi Futbol (Ağustos 2023)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Temmuz 2023)
 • Threads Web Sürümü Yayınlandı
 • Branding Türkiye İle Akademi Futbol Dergisi Medya Partneri Oldu

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Dijital Avrupa Programı Duyuruldu

AB Komisyonu, Avrupa çapında stratejik dijital kapasitelerin oluşturulmasına ve dijital teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılmasına odaklanan Dijital Avrupa Programı’na Türkiye’nin de dahil olacağını açıkladı. Buna göre; Türkiye’deki işletmeler, kamu kurumları ve diğer uygun kuruluşlar, 2021-2027 döneminde toplam bütçesi 7,5 milyar avro olan Dijital Avrupa Programı çağrılarına erişebilecek

İTO’dan İstanbul’un Enflasyonu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı. İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 156’sının perakende fiyatı artarken, 7 ürünün fiyatı düştü. 79 ürünün fiyatı ise değişmedi. Buna göre; Ağustos’ta Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda yer alan taksi yolcu taşıma ücreti %75,00 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Filenin Sultanları Avrupa Şampiyonu Oldu

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan ile karşı karşıya geldi. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Paleis 12 Salonu’nda oynanan maçta Filenin Sultanları, 3-2’lik skorla Avrupa Şampiyonu oldu.

İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti

İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre %80,59 arttı. İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 42.593 TL olarak hesaplandı.

Dünyanın UFO Görülen Noktaları Açıklandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. ABD Savunma Bakanlığı şeffaflık adına “Dünyanın UFO görülen noktalarını” açıklayan bir belge yayınladı. Belgede, 1996-2023 yılları arasındaki raporlara dayanarak, tanımlanamayan cisimlerin en çok nerede görüldüğünü açıklayan bir harita da yer alıyor.

Dijital Markalaşma 1.0 Gerçekleşti

Yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşmaya yönelik detayların aktarıldığı Dijital Markalaşma 1.0 etkinliği; Branding Türkiye, Empathos Academy, Marker Groupe, JCI Avrasya organizasyonuyla Facebook İstasyon’da gerçekleşti. Konferansların yanı sıra networking fırsatının da olduğu etkinliğe iş dünyası paydaşları büyük ilgi gösterdi.

Turizm İstatistikleri (2023)

TÜİK; Nisan, Mayıs ve Haziran (2023) aylarını kapsayan 2. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte 12 milyar 975 milyon 307 bin dolar oldu.

Akademi Futbol (Ağustos 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Futbol odaklı fenomen spor dergisi Akademi Futbol’un Ağustos 2023 sayısı geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. Türk futboluna ek olarak dünya futboluna ilişkin de birçok önemli haber, futbolseverler için Akademi Futbol editörleri tarafından hazırlanıp derlendi.

Ekonomik Güven Endeksi (Temmuz 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Temmuz 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Temmuz 2023’te azalış gösterdi.

Threads Web Sürümü Yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Facebook ve Instagram’ın da sahibi olan META tarafından 5 Temmuz 2023 tarihinde kullanıma sunulan mikroblog odaklı sosyal ağ Threads’in web sürümü yayınlandı. Böylece artık Threads kullanıcıları, uygulamaya masaüstü cihazlardan da erişebilecek.

Branding Türkiye İle Akademi Futbol Dergisi Partner Oldu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir iş birliği haberiyle tamamlıyoruz. İş birliği kültürünü kurumsal misyon edinen Branding Türkiye, stratejik partnerliklerine bir yenisini ekledi. Buna göre; futbolu odağına alan aylık spor mecrası Akademi Futbol Dergisi’yle Branding Türkiye medya partneri oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.