Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2023)

Eylül ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Eylül 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Plaza Türkçesi Araştırması
  • G20 Zirvesi Gerçekleşti
  • iPhone 15 Çıktı
  • Meksika Kongresi’nde Uzaylılar Sergilendi
  • Growth 1.0 Etkinliği Gerçekleşti
  • Google’a Hikayeler Özelliği
  • Kültürel Miras İstatistikleri (2023)
  • 1 Gün Artık 24 Saat Değil
  • Oniki Etkinliği 14 Eylül’de Konya’da
  • Whatsapp Kanallar Özelliği

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Plaza Türkçesi Araştırması

Preply, ‘Plaza Türkçesi’ olarak bilinen konuşma stilini araştırdı. Buna göre en sık kullanılan Plaza Türkçesi 3 sözcük sırasıyla; “Toplantı Set Etmek”, “Brainstorming Yapmak”, “Discuss Etmek” oldu. Konuyla ilgili detaylar ve popüler Plaza Türkçesi kelimelerinin yer aldığı liste, Branding Türkiye’de!

G20 Zirvesi Gerçekleşti

Dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturan, küresel ekonomik üretimin %85’ini meydana getiren, dünya ticaretinin %75’ini temsil eden G20 ülkelerinin katıldığı G20 Zirvesi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de başladı. G20 ülkelerinin liderleri iki günlük zirve için bir araya gelirken, zirvenin ana gündem maddesi sürdürülebilir kalkınma oldu.

iPhone 15 Çıktı

Apple, yeni iPhone modellerini ve işletim sistemlerini tanıttığı “Wonderlust” lansmanını gerçekleştirdi. iPhone 15 modellerinin yanısıra Apple Watch Series 9 da tanıtıldı. iPhone 15’in fiyatının 799 dolardan başlayacağı iPhone 15 Plus’ın ise 899 dolardan satışa çıkacağı duyuruldu. iPhone 15’in Türkiye fiyatı ise 49.999 TL olarak açıklandı.

Meksika Kongresi’nde Uzaylılar Sergilendi

Meksika Kongresi’nde yapılan bir özel oturumda ‘uzaylı’ olduğu iddia edilen iki varlığın bedenleri sergilendi. Gazeteci ve UFO bilimci Jaime Maussan tarafından cam muhafazalar içinde sunulan fosilleşmiş cesetlerin 1000 yıllık olduğu belirtildi.

Growth 1.0 Etkinliği Gerçekleşti

Dijitalleşme ile yeni bir anlam kazanan ve iş süreçlerinde temel kriter olarak kullanılmaya başlanan “growth” ana temasına sahip Growth 1.0 Etkinliği gerçekleşti. Etkinliğe girişimcilerin yanı sıra iş, sanat ve ekonomi dünyasından birçok isim katılım gösterdi.

Google’a Hikayeler Özelliği

Yenilikleri takip etmek ve bunları kurumsal yapıya entegre etmek markalaşmanın temel göstergelerinden biridir. Çünkü trendleri uygulamak kurumsal çeviklik gerektirir. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, bu çevikliğe sahip markaların başında geliyor. Gerektiğinde oldukça radikal adımlar atmayı bilen Google, şimdi de “hikayeler” özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre Google arama sonuçlarına hikayeler özelliği geliyor.

Kültürel Miras İstatistikleri (2023)

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından yayınlanan Kültürel Miras İstatistikleri (2022) başlıklı raporda Türkiye’deki toplam müze sayısı, müze ziyaretçi sayısı, müze artış oranı gibi detaylar başta olmak üzere kültürel miras odağında birçok istatistik paylaşıldı.

1 Gün Artık 24 Saat Değil

LiveScience’ta yer alan habere göre; bilim insanları, Dünya’nın kendi ekseninde son 50 yıldır hiç olmadığı kadar hızlı döndüğünü açıkladı. Bu bağlamda; 19 Temmuz 2020 tarihinde bir günün 24 saatten 1,4602 milisaniye daha kısa sürdüğü ortaya çıkarıldı. Aslında bu, 1960’lı yılların sonlarından bu yana kayıtların tutulmaya başlanmasından itibaren belirlenen en kısa gün. O tarihten önce böyle bir durum söz konusuysa bilimsel olarak bunu bilemiyoruz.

Oniki Etkinliği 14 Eylül’de Konya’da

Oniki, yenilikçi konseptiyle hayata geçirdiği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın 10. ayağını 14 Eylül 2023’te Bayır Diamond Otel Konya’da gerçekleştirecek.

iKAS ve Sovos ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinlik; Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Teknokent, MEVLANASİFED, Konya İhracatçılar Platformu, Konya Girişimci İşadamları Vakfı, Konya İş Kadınları Derneği, Konyagiad, ASKON Konya, TurkishExporter, ETİD, TACCS, Branding Türkiye, Teknolojik Grup ve ICT Medya tarafından da destekleniyor.

Whatsapp Kanallar Özelliği

WhatsApp Blog’da birkaç ay önce “WhatsApp Kanalları ile Tanışın. Önemsediğiniz Şeyleri Gizliliğinizden Ödün Vermeden Takip Edin” başlığıyla duyurusu yapılan Kanallar özelliği geniş çapta kullanıma sunuldu. Özellik, çok yakında tüm dünyada kullanıma açılacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Eylül 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.