Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2023)

Ağustos ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2023)”

Teknoloji Haberleri (22 -31 Ağustos 2023)

Bu haftanın (22 – 31 Ağustos 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Hindistan’ın Ay Misyonu Gerçekleşti
 • WhatsApp’tan HD Hamlesi
 • SpaceX’in Uydu Sayısı
 • Teknoloji Çalışanlarının Maaş Ortalaması
 • Teknofest Başladı
 • İlan Sitelerinde Yeni Dönem
 • World Sports Istanbul’un Medya Sponsoru
 • YouTube Ses Taraması
 • Enflasyon (Temmuz 2023)
 • Greenearth Fund İstanbul’da Gerçekleşti
 • Dijital Markalaşma 1.0 Etkinliği
 • StartupTeknoloji Kahvaltı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de


Hindistan’ın Ay Misyonu Gerçekleşti

Hindistan Chandrayaan-3 isimli uzay aracı ile Ay’ın güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu. Böylece Hindistan, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren 4. ülke oldu.

WhatsApp’tan HD Hamlesi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine sosyal medya odaklı önemli bir haberle devam ediyoruz. WhatsApp’ta HD video gönderme özelliği kullanıma sunuldu. Böylece artık normalde tek seçenek olan 480p yerine 720p’ye kadar video paylaşmak mümkün olacak.

SpaceX’in Uydu Sayısı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon-9 adlı roketiyle 22 Starlink uydusunu uzaya gönderdi. Böylece yörüngedeki uydu sayısı 5000’e ulaştı.

Teknoloji Çalışanlarının Maaş Ortalaması

Teknoloji çalışanlarının anonim olarak yer aldıkları bir forum olan Blind, teknoloji şirketlerinde çalışan bireylerden edindiği verileri derledi ve maaşlarla ilgili bir çalışma yaptı. Buna göre başlangıç aşamasında en yüksek maaşı veren büyük teknoloji şirketleri; Meta, Google, Amazon, Microsoft, Apple şeklinde sıralandı.

Teknofest Başladı

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı.

İlan Sitelerinde Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre ilan sitelerinde kimlik gizlenerek taşınmaz ve ikinci el taşıt ilanı verilmesi engellenecek. Mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

World Sports Istanbul’un Medya Sponsoru

3F Fenomeni ve 360 derece içerik stratejileriyle faaliyetlerine devam eden Branding Türkiye, bu kapsamda gerçekleştirdiği aksiyonlarla ekosisteme katkı sağlamayı sürdürüyor. Bir taraftan da çeşitli sektörlerde aksiyon gösteren alt markaları, iştirakleri ve ürünleriyle kapsamını ve etki alanını genişleten Branding Türkiye, aynı zamanda gerçekleştirdiği stratejik iş birlikleri ve partnerliklere de adından söz ettiriyor. Bu bağlamda en son World Sports Istanbul ile iş birliği yapan Branding Türkiye, World Sports Istanbul’un medya sponsoru oldu!

YouTube Ses Taraması

Tüm haber sitelerini, sosyal medya platformlarını, forum, blog ve içerik sitelerini 7/24 düzenli olarak tek bir uygulama üzerinden takip edebilme imkanı sağlayan Teleskop.app yeni özelliğini duyurdu. Buna göre; artık Teleskop ile YouTube Ses Taraması mümkün olacak.

Enflasyon (Temmuz 2023)

Türkiye’de ekonominin önemli bir göstergesi olan enflasyon rakamları Temmuz için açıklandı. Raporda fiyatı en çok artan ürünler ve fiyatı en çok azalan ürünler de yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %9,49, bir önceki yılın Aralık ayına göre %31,14, bir önceki yılın aynı ayına göre %47,83 ve on iki aylık ortalamalara göre %57,45 olarak gerçekleşti.

Greenearth Fund İstanbul’da Gerçekleşti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir etkinlikle devam ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilirlik konularında etkinlikler düzenleyen GREENEARTH Fonu bir “Sürdürülebilirliği Teşvik Topluluğu”dur. Sürdürülebilirlik odağında farkındalığın artmasını ve gelişmesini destekleyen New York Merkezli GREENEARTH Fund İstanbul’daki ilk etkinliğini ise 3 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirecek.

Dijital Markalaşma 1.0 Etkinliği

Yeni nesil, bütünleşik, multidisipliner ve sürdürülebilir bir kavram olan dijital markalaşma ile ilgili bilgi ve deneyim aktarımı misyonuyla gerçekleştirilecek olan Dijital Markalaşma 1.0 etkinliği 7 Eylül’de iş dünyası paydaşlarını buluşturmaya hazırlanıyor. Branding Türkiye, Empathos Academy, Marker Groupe ve JCI Avrasya organizasyonuyla Facebook İstasyon’da düzenlenecek olan etkinlikte, dijital markalaşmanın kapsamına giren konu ve kavramlara dair merak edilenler, uzman isimlerin aktaracakları bilgilerle yanıt bulacak.

StartupTeknoloji Kahvaltı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. StartGate ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte PayTR ana sponsor olarak yer alırken; fonangels.com, Girişimci Göçmen ve Roombadiise altın sponsor oldu. StartupTeknoloji tarafından düzenlenen “Girişimcilik Ekosistemi Kahvaltı Buluşması”nın girişimci sponsorları arasında ise Baft Medya, Bukytalk, Classest, NoCodeTime, Papyon ve WNetwork yer aldı. Etkinliğin hatıra NFT sponsoru ise Utilify oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2023) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Ağustos 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ağustos 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.