Shutterstock “Yaratıcı Tasarım Trendleri (Creative Trends) Raporu”nu 2019 için yayınladı. Raporda geçmişin görsel estetiğinin, günümüzden çok uzakta olduğu detayı dikkat çekiyor. 

“Yaratıcı Tasarım Trendleri  (Creative Trends) 2019” raporunun analizinin temelinde Shutterstock’un sayısı yüz milyonlarla ifade edilebilecek geniş stok ve görüntü arşivi var. Ayrıca rapor 2019 yılına ait tasarımları ve görsel tahminleri oluşturmak için kullanılan yıllık arama artışlarına dayanıyor.

Major Tasarım Trendleri (2019)

Shutterstock, “Yaratıcı Tasarım Trendleri  (Creative Trends) 2019″ raporuna dayanarak 2019’daki ilk üç eğilimi şöyle sıralıyor. Bu kavramları vermeden önce belirtmek isterim ki her bir kavram gerek barındırdığı derin anlamlar gerekse bu kavramlarla oluşturulabilecek kampanyalar göz önüne alındığında detaylı birer analizi hak ediyor.

İşte Shutterstock’un Major Tasarım Trendleri;

 • Zine Kültürü,
 • 80’lerin Zenginliği
 • Dünün Yarını

Major Tasarım Trendleri

Yükselen Tasarım Trendleri (2019)

Shutterstock, Yaratıcı Tasarım Trendleri (2019) raporunda en iyi eğilim olarak belirttiği 3 başlıca trendin akabinde yükselen trendleri de sıralıyor. Bu trendlerin hangisi daha popüler olacak şimdiden bunu kestirmek zor. Ancak bilmekte yarar var. İşte o trendler;

 • Cazip Tipografi
 • Kawaii
 • Kalamkari
 • Rokoko Romance
 • Prizma
 • Hipnotik
 • Plastiğin Ötesinde
 • Her Gün Fütürizm

Zine Kültürü

2019 yılının ilk üç eğilimlerden biri olan Zine Kültürü adlı tasarım trendini Hannah Hoch ve Robert Rauschenberg gibi sanatçılar savunuyor. Zine Kültür, temel olarak yaratıcı fotomontaj dünyasını yansıtıyor. Zine Kültür, aynı zamanda eski, ham sanatsal pratiği, bugünün dijital yetenekleriyle, taze ve eşsiz bir şekilde tasarlanmamış bir görünüm oluşturmak için kullanır.

80’lerin Zenginliği

Bu arada Shuttterstock’ın araştırma geçmişine göre, 2019 yılında “Çağdaş Sanat Kolajı” terimi %1376 arttı. 80’lerin zenginlikleri raporuna göre; “zincir baskısı” terimi %731, “şıklık paterni” araması ise %1060 arttı. Leopar baskı, yılan derisi, tavus kuşu tüylerinden, altın zincirlerine kadar gösterişli bir çatışmanın içinde bu stillerin tüm unsurları dikkat çekmek için rekabet ortamı yaratıldığı söyleniyor.

Dünün Yarını

Dünün Yarını raporuna göre; “Synthwave” % 717, “Retrowave” % 676, “Çift Ton” terimi %230 arttı. Stil; koyu mor, mavi ve pembe çift ton gradyanları, temel vektör grafikleri ve rüya gibi synth müziği, fütürizm estetiğini yeniden canlandırıyor.

Shutterstock’un pazarlama sorumlusu Lou Weiss bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“En yetenekli yaratıcı profesyoneller bile bir sonraki büyük projeleri için bazen biraz ilham almak ister ve Creative Trends raporumuz, onlara yardımcı olmak için burada.”

Shutterstock Yaratıcı Tasarım Trendleri – 2019 (İnfografik)

Shutterstock tarafından hazırlanan Creative Trends – 2019 (Yaratıcı Tasarım Trendleri) raporu ile ilgili detayları sizlere kısaca aktardık. Ancak raporu infografik halinde inceleyerek rapora dair tüm detayları öğrenmek isterseniz buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.