Arka Kapak

Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder?

Canan Duman tarafından kaleme alınan Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder? kitabının arka kapak metni;

İş dünyasının büyük değişimler yaşadığı, dijital dönüşümün ticareti ve finans piyasalarını, Sanayi 4.0 teknolojilerinin imalatı dönüştürdüğü, e-ticaretin de mal ve hizmet satışı ve takası bambaşka yerlere taşıdığı bir çağın içinde yaşıyoruz. İnsan kaynakları gibi görece yeni bir iş kavramının anlamını her zamankinden fazla bulduğu ve teknolojik gelişmeye bağlı olarak insan kaynağının her zamankinden çok daha önemli olduğu bu yeni çağın gereksinimlerini de yine insan karşılayacak.

“Yıldız Çalışan” kavramı, iş dünyasındaki bu değişimi ve yenileşmeyi teşvik eden, kendisine ait yeni bir iş modeli kuran ve çalıştığı kurumun hem vizyonunu geliştiren hem de sabit iş düzeninin olabildiğince kusursuz işlemesine en önemli katkıyı sunan iş profesyonellerini kapsıyor.

Sanayi 5.0 ve yapay zekâ uygulamaları kapımızda olsa da dünyadaki işverenler yetenek açığıyla karşı karşıya. Çünkü teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin iş dünyasındaki en değerli unsur “Yıldız Çalışan”lar…

Canan Duman, 20 yıllık profesyonel deneyimi, yaptığı araştırmalar ve edindiği bilgiler doğrultusunda, iş dünyasının en güncel sorularına yanıt arıyor: Şirketler yıldız çalışanlarını neden kaybeder? Şirketler yıldız çalışanları nasıl elde tutar?

Ütopyalardaki gelecek geldi; insanın da teknoloji ile birlikte dönüşmesi kaçınılmaz. Peki, şirketler ve sahip oldukları insan kaynakları buna ne kadar hazır?

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Kanon Kitap

Yayın Tarihi: 14.11.2018

ISBN: 6056864452

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 234

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 13.5 x 21 cm

Yazar Hakkında I Canan Duman

Canan Duman, üniversite eğitimini grafik tasarım üzerine tamamladı. En büyük tutkusu, yazmak ve araştırmak. İş hayatına atıldığı ilk günden bugüne öğrenme hevesini hiç kaybetmedi. Öğrenciliğinin çalışma hayatında da devam ettiğine inandı.

Yirmi yıllık çalışma hayatı süresince edindiği tecrübe ve bilgiyi artık zamanı geldiğine inanarak geniş kitlelerle paylaşmak istedi. Hayata, topluma ve insana değer katmak, “önce insan” anlayışını öne çıkarmak için cananduman.com’u yayına aldı. İş dünyasına, iletişim sektörüne ve hayata dair yazılarıyla hedefi, daha çok kişiye ulaşmak ve farkındalık yaratmak…

Çocukluk yıllarında takip ettiği çocuk dergisine yazılarını göndermesi, isminin dergide yayımlanması medya hayatına atılmasına öncülük etti.

Canan Duman, 1998 yılında okuduğu bu dergide muhabir olarak mesleğe başladı. 2013 yılına kadar yazı işleri koordinatörü, genel yayın yönetmeni, reklam satış müdürü, proje ve iş geliştirme görevlerini üstlenerek basında görev alan, 2013 yılında basında kazandığı deneyimi ve vizyonu kurumsalda PR tarafına taşıyarak kurumsal iletişim yöneticiliği ve insan kaynakları yönetimi alanlarında çalışan, yirmi yıllık tecrübesi olan Canan Duman’ın “Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder?” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Canan Duman tarafından kaleme alınan bu kitap, Hürriyet Gazetesi Kitap Editörü Burcu Aktaş tarafından “çok iyi” olarak değerlendirilmiştir.

Bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan gazeteci, yazar, danışman ve konuşmacı M. Serdar Kuzuloğlu tarafından takipçilerine önerilmiştir.

Yönetim danışmanı, yönetici koçu, konuşmacı ve eğitmen olan Hülya Mutlu’nun kitap tavsiyeleri arasındaki yerini almıştır. “Yarın Gel Başla”nın Yazarı Sinem Işık tarafından takipçilerine tavsiye edilmiştir.

M&T Yönetim Danışmanlığı, İletişim, Liderlik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mete Taştan tarafından tavsiye edilmiştir. Dijital trendleri, iletişim ve kurumsal gelişime dair inovatif gelişmeleri yakından takip eden Duman, kariyerine Canan Duman Consulting Company’de Kurumsal Gelişim ve İletişim Danışmanı olarak devam etmektedir. Aynı zamanda konuşmacı ve yazardır.

Canan Duman evli, bir kız çocuk annesidir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.