Berlin Şiir Evi tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük dijital şiir portalı olan Lyrikline, dünyanın en çok okunan şiirlerini açıkladı. Buna göre dünyanın en çok okunan ikinci şiiri Orhan Veli Kanık’ın ‘Anlatamıyorum’u oldu.

Dünyanın en büyük şiir portalı olarak kabul edilen Lyrikline, 1999’da kuruldu. İçerisinde 84 dilde 12,312 şiir barındıran bu portalda toplam 1375 şaire ait şiirler bulunuyor. Ayrıca 18,052 şiir çevirisine de yine bu dijital portal üzerinden ulaşmak mümkün. Buna ek olarak ziyaretçiler sitede bazı şairlerin kendi sesinden kayıtlarını da dinleyebiliyor.

Lyrikline En Çok Okunan Şiirleri Açıkladı

Her yıl Haziran ayında gerçekleşen Berlin Şiir Festivali kapsamında Lyrikline editörleri yıllık istatistikleri açıklıyor.

Orhan Veli Kanık - Anlatamıyorum

Dünyanın en popüler şiir portalı Lyrikline’ın verilerine göre geçen yıl site üzerinden en çok Hermann Hesse’nin “Stufen” adlı şiiri okundu. Orhan Veli Kanık’ın “Anlatamıyorum” şiiri ise dünyanın en çok okunan ikinci şiiri oldu.

En Çok Okunan 10 Türkçe Şiir

Lyrikline kullanıcılarının davranışları yani okudukları şiirler baz alınarak dünyanın en çok okunan şiirleri listelendiği gibi sitede ülke bazlı istatistikler de yer alıyor.

İşte en çok okunan 10 Türkçe şiir;

 1. “Anlatamıyorum” – Orhan Veli
 2. “Hürriyete Doğru” – Orhan Veli
 3. “Sevgilerde” – Behçet Necatigil
 4. “Masalların Masalı” – Nâzım Hikmet
 5. “İdiller Gazeli” – Haydar Ergülen
 6. “Angina Pektoris” – Nâzım Hikmet
 7. “Denizi Özleyenler İçin” – Orhan Veli
 8. “Güzel Havalar” – Orhan Veli
 9. “Büyük İnsanlık” – Nâzım Hikmet
 10. “Belkim Bir Kertenkeleyim” – Can Yücel

En Çok Şiir Okunan 10 Ülke

Dünya genelinde 179 ülkeden okuru bulunan Lyrikline’in Haziran 2018 – Mayıs 2019 tarihlerini kapsayan son istatistiği açıklandı. Yayınlanan istatistiklerde en çok şiir okunan ülkeler de yer aldı.

İşte Lyrikline verilerine göre en çok şiir okunan 10 ülke;

 1. Almanya
 2. ABD
 3. Türkiye
 4. Büyük Britanya
 5. Sırbistan
 6. Avusturya
 7. İspanya
 8. İsviçre
 9. Rusya
 10. Fransa

Bu arada son 3 senenin istatistiklerine göz atıldığında Türkiye’den okur sayısının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor. O yüzden, Türkiye’nin bu sene ilk 3’e girmesi sürpriz değil. Zira geçen yıllarda en çok şiir okunan ülkeler listesinde Türkiye ilk 5’teydi.

Lyrikline en çok şiir okunan ülkeleri açıkladığı gibi aynı tarihler arasında en az şiir okunan ülkeyi de paylaştı. Buna göre dünya genelinde en az şiir okunan ülke Brundi oldu. En az şiir okunan diğer ülkeler ise; Kenya, Nijerya, Belarus, Letonya şeklinde sıralandı.


Lyrikline Nedir

Lyrikline Nedir?

2002’den beri UNESCO desteğinde olan Lyrikline, UNESCO projesi olarak “çağdaş, sınır ötesi kültürel değişimin mükemmel bir formu” olarak önerildi. Birleşmiş Milletler tarafından Medeniyetler Arası Diyalog Yılı kapsamında kayda değer bir kültürel proje olarak kabul gördü. 2005 yılında, Kültür ve Eğlence kategorisinde ünlü “Grimme Çevrimiçi Ödülü”ne, 2008’de Almanya- Fikirler Ülkesi girişimi tarafından verilen “Fikirler Ülkesinde Dönüm Noktası” statüsüne değer görüldü.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.