Lyrikline: Dünyanın En Çok Okunan İkinci Şiiri Orhan Veli – Anlatamıyorum

Berlin Şiir Evi tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük dijital şiir portalı olan Lyrikline, dünyanın en çok okunan şiirlerini açıkladı. Buna göre dünyanın en çok okunan ikinci şiiri Orhan Veli Kanık’ın ‘Anlatamıyorum’u oldu.

Dünyanın en büyük şiir portalı olarak kabul edilen Lyrikline, 1999’da kurulmuş. İçerisinde 84 dilde 12,312 şiir barındıran bu portalda toplam 1375 şaire ait şiirler bulunuyor. Ayrıca 18,052 şiir çevirisine de yine bu dijital portal üzerinden ulaşmak mümkün. Buna ek olarak ziyaretçiler sitede bazı şairlerin kendi sesinden kayıtlarını da dinleyebiliyor.

Lyrikline İstatistikleri

Her yıl Haziran ayında gerçekleşen Berlin Şiir Festivali kapsamında Lyrikline editörleri ile toplanarak yıllık istatistikleri açıklıyor.

Dünyanın En Çok Okunan Şiiri

Lyrikline’ın verilerine göre geçen yıl site üzerinden en çok Hermann Hesse’nin “Stufen” adlı şiiri okundu. Orhan Veli Kanık‘ın “Anlatamıyorum” şiiri ise dünyanın en çok okunan 2. şiiri olma unvanına sahip oldu.

Orhan Veli Kanık

En Çok Okunan 10 Türkçe Şiir

Sitenin verileri baz alınarak dünyanın en çok okunan şiirleri listelendiği gibi ülke bazlı istatistikler de veriliyor. İşte Türkiye’den en çok okunan şiirler!

 1. “Anlatamıyorum” – Orhan Veli
 2. “Hürriyete Doğru” – Orhan Veli
 3. “Sevgilerde” – Behçet Necatigil
 4. “Masalların Masalı” – Nâzım Hikmet
 5. “İdiller Gazeli” – Haydar Ergülen
 6. “Angina Pektoris” – Nâzım Hikmet
 7. “Denizi Özleyenler İçin” – Orhan Veli
 8. “Güzel Havalar” – Orhan Veli
 9. “Büyük İnsanlık” – Nâzım Hikmet
 10. “Belkim Bir Kertenkeleyim” – Can Yücel

En Çok Şiir Okunan 10 Ülke

Dünya genelinde 179 ülkeden okuru bulunan Lyrikline‘in Haziran 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasını kapsayan son istatistiğini açıkladı. Bu istatistiğe göre şiir okunan ülkeler listelendi. İşte en çok şiir okunan 10 ülke;

 1. Almanya
 2. ABD
 3. Türkiye
 4. Büyük Britanya
 5. Sırbistan
 6. Avusturya
 7. İspanya
 8. İsviçre
 9. Rusya
 10. Fransa

Bu arada son 3 senenin istatistiklerine göz atıldığında Türkiye’den okur sayısının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor. Türkiye’nin bu sene ilk 3’e girmesi sürpriz değil. Zira geçen yıllarda en çok şiir okunan ülkeler listesinde Türkiye ilk 5’e yerleşmişti

En Az Şiir Okunan Ülkeler

Bu tarihler arasında en az şiir okunan ülke ise Brundi oldu. En az şiir okunan diğer ülkeler ise; Kenya, Nijerya, Belarus, Letonya şeklinde sıralanıyor.

Lyrikline NedirLyrikline Nedir?

2002’den beri UNESCO desteğinde olan Lyrikline, UNESCO projesi olarak “çağdaş, sınır ötesi kültürel değişimin mükemmel bir formu” olarak önerildi. Birleşmiş Milletler tarafından Medeniyetler Arası Diyalog Yılı kapsamında kayda değer bir kültürel proje olarak kabul gördü.

2005 yılında, Kültür ve Eğlence kategorisinde ünlü “Grimme Çevrimiçi Ödülü”ne, 2008’de Almanya- Fikirler Ülkesi girişimi tarafından verilen “Fikirler Ülkesinde Dönüm Noktası” statüsüne değer görüldü.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir