Global, hibrit, yapay zeka destekli Oniki E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı İkas ve Sovos ana sponsorluğunda 16 Kasım 2023 tarihinde Gaziantep Shimall Otel’de gerçekleşti.

Oniki’nin yapay zeka destekli yenilikçi konsepti ile hayata geçirdiği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın on ikinci ayağı Gaziantep’te Shimall Otel’de gerçekleştirildi. Ikas ve Sovos ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe e-ihracat ve e-ticaret ekosisteminin paydaşları katıldı.

Oniki Gaziantep E-Ticaret Ve E-İhracat Konferansı Gerçekleşti

Oniki tarafından yenilikçi bir konseptle tasarlanan E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın 12. ayağı Gaziantep’te gerçekleştirildi. iKAS ve Sovos ana sponsorluğunda, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep SanayiOdası, Gaziantep Ticaret Borsası, MÜSİAD Gaziantep, Anesiad, Askon Gaziantep, GAGİAD, TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu, GAOSB, Gaziantep OSB Teknokent, Gaziantep Teknopark, ETİD, TACCS, Branding Türkiye, Teknolojik Grup, Taaf Medya, ICT Medya ve ETİS desteğiyle düzenlenen etkinliğe global düzeyde yoğun bir katılım oldu.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdive ETİD Yönetim Kurulu Başkanı / PttAVM CEO’su Hakan Çevikoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı etkinlik, çözüm arayan ve çözüm sunan tarafları bir araya getirerek katma değeri ve ticari potansiyeli yüksek iş birliklerinin doğmasına katkı sağladı.

Gaziantep ve çevre illerdeki üreticileri ve markaları, e-ticaret ve e-ihracat alanında bu ürünleri alıp satışını yapacak satıcılar ve ekosisteme çeşitli çözümler sunan hizmet ve servis sağlayıcı firmalarla bir araya getiren etkinlikte sektörün birbirinden değerli isimleri konuşmalar yaptılar.

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tuncay Yıldırım, zamanın öneminin altını çizerek başladığı konuşmasında “Zamanı verimli kullanabilmek için dijital çağa ayak uydurmamız gerekiyor. Bu şehir ticaretin kalbi, İpekyolu üzerinde bulunması hasebiyle de genetik dokusunda ticaret kodlanmış vaziyette. Dünyanın neresine giderseniz gidin elinde çantasıyla ticaret işinde olan bir Gaziantepli görürsünüz.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Yıldırım konuşmasının devamında ticarette başarılı olmak için zamanı yakalamak ve dijital çağa ayak uydurmak zorunda olunduğunu ve e-ticareti, e-ihracatı ıskalamanın geride kalmak olduğunu vurguladı. “Gelecekte var olmak istiyorsak mutlaka bir değer yaratmalıyız” diyen Yıldırım, “aksi takdirde geride kalıyoruz. İhracatta var olmak istiyorsak e-ihracatta da var olmak zorundayız. Yarını kaçırmak istemiyorsak değişime ayak uyduracağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Gaziantep Üreten Ve Ürettiklerini Dünyaya Satan Bir Şehir

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Bu farklı bir etkinlik, ben de burada bulunduğum için çok mutlu olduğunu belirtmek istiyorum” diyerek başladığı sözlerini, Gaziantep’in üreten ve ürettiklerini 180 ülkeye satan bir şehir olduğunun altını çizerek sürdürdü. “Şehrimizde böylesine aktif bir toplantıyı ilk kez yapıyoruz, bu toplantıdan çok büyük sonuçlar çıkacağına eminim.” diyen Ünverdi, global anlamda yaşanan durgunluğun alıcılarla satıcıların buluştuğu bu tarz, dijitalle de desteklenen etkinliklerle aşılabileceğini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

E-Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı ve PttAVM CEO’su Hakan Çevikoğlu “Lütfen vakit kaybetmeden hangi ürünleri hangi ülkede hangi kanallardan satabilirim diye düşünmeye başlayın.” diyerek başladığı sözlerini, “Bu etkinlikte ihtiyacınız olan iş ortaklarını bulup hemen e-ihracata başlayın. Ticaret bakanlığının ve odaların bu alanda çok ciddi destekleri var, bu fırsatları da mutlaka değerlendirin.” diyerek tamamladı.

Sovos İş Ortakları Satış Müdürü Selin Çetinkaya, katılımcıların dikkatini e-dönüşümdeki gönüllü geçişlere çekti: “e-Dönüşüm yolculuğuna 2012 yılında e-Defter zorunluluğu ile başlayan Türkiye, şu anda neredeyse tüm şahıs şirketlerinin e-Fatura kullanımının zorunlu olacağı bir yapıya doğru ilerliyor. Zorunluluk kelimesini sıklıkla kullanıyoruz ama e-dönüşüm yolculuğu şirketlerin kendi işlerine odaklanabilme becerilerini öyle arttırdı ki e-fatura, e-irsaliye gibi elektronik belgeler zorunluluk olmaktan çıkıp gönüllü olarak kullanılmaya başladı.”

ikas İş Geliştirme Müdürü Umut Akgül, ikas’ın en yeni araçlarından olan e-posta pazarlama özelliğinin kullanıcı cirolarında son derece pozitif etkiler oluşturduğunu, tüm pazarlama araçlarını ise tek ekranda ve bütünleşik bir yapıda sunduklarını ifade etti. Akgül, “Ekiplerimizin özveriyle geliştirdiği e-posta pazarlama özelliği, nerdeyse tüm kullanıcılarımızın cirolarında büyük etkiler yarattı.” diyerek sözlerini tamamladı.

En Doğru 12 Kişiyle Buluşma Sağlandı

Oniki tarafından geliştirilen yapay zeka destekli B2B matchmaking yapan hibrit event teknolojisi, Gaziantep’teki bu konferansta da fiziksel katılımcıların B2B masalarda, online katılımcıları ekranları başında birebir iş odaklı networking yapmalarını sağladı. Oniki, geliştirdiği bu teknolojiyle etkinliğe katılan iş insanlarını kendilerine ve işlerine maksimum fayda sağlayacak en doğru 12 kişiyle buluşturuyor.

Oniki, konferans + networking + eğlence konseptini yine bu etkinlikte de uyguladı. Böylece katılımcılar bir yandan süre sınırı olan faydalı bilgiler içeren sunumlar dinlerken diğer yandan yapay zeka destekli B2B eşleşmelerle işlerini büyütme fırsatı yakaladılar. Tüm gün süren etkinlikte katılımcılar öğle yemeği ve kahve aralarında da networking yapma fırsatı buldular.

Hibrit konseptte gerçekleşen etkinliği fiziksel olarak 500’e, online olarak da 300’e yakın, toplamda 800’ün üzerinde katılımcı takip etti. Gerek fiziksel gerek çevrimiçi yapılan B2B eşleşme seansları ile dünyanın dört bir yanından katılımcılar ile 8 binin üzerinde katma değerli iş birliği odaklı görüşme yapıldı.Katılımcılar, daha önce katıldıkları konferanslarda böyle bir deneyimi yaşamadıklarını ve sektörün bu tarz etkinliklere ihtiyacı olduğunu dile getirdiler.

Oniki’nin E-Ticaret ve E-İhracat dikeyindeki etkinlik serisi 21 Aralık tarihinde Kayseri ayağı ile devam edecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.