İnternetin ilk yıllarını arşivleyen çevrimiçi müze ziyarete açıldı. İşte internetin tarihçesi hakkında şaşıracağınız bilgilerin olduğu Internet Artifacts

Müze gezmeyi sever misiniz? Ben ziyaret ettiğim şehirlerde mutlaka en az bir müze ziyaret etmeye çalışırım. Bu hem o şehre dair hatıralarımı güncel tutmaya yarıyor hem de o kültürü bizzat deneyimlemiş oluyorsunuz. Türkiye’de müzecilik son yıllarda önemli derecede gelişim gösterse de tabi ki yeterli değil. Çünkü bu coğrafya gerek arkeolojik gerekse tarihi anlamda birçok kalıntı barındırıyor. Göbeklitepe gibi bir değere sahibiz. Bu bile başlı başına önem arz ediyor. Bu arada Türkiye’deki kültürel mirasa dair detayları istatistiksel açıdan incelemek isterseniz Kültürel Miras İstatistikleri başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise hem yapısal hem de içerik anlamında farklı bir müzeden bahsedeceğiz.

İnternetin Tarihçesi: Internet Artifacts

Neal Agarwal’ın neal.fun isimli web sitesi içerisinde yer alan “Internet Artifacts” kısmında, internetin erken dönemlerine dair önemli gelişmeler bir araya getirildi. Çevrimiçi bir müze gibi konumlanan ve ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz bu adreste ARPANET haritasından ilk iPhone’a kadar birçok ilki görme imkanı buluyorsunuz.

Müzede ilk olarak ARPANET’in 1977’de ağa bağlı 111 bilgisayar terminalini gösteren haritasıyla karşılaşıyorsunuz. Görsele ek olarak konuya dair kısa bir bilgi notu da bulunuyor. Bundan sonra müzedeki ikinci ziyareti “ilk spam e-postası”na yapıyorsunuz. Bilgi notuna göre; “İlk spam e-posta, Digital Equipment Corporation’ın pazarlama müdürü Gary Thuerk tarafından gönderildi. Thuerk, yeni DECSYSTEM-20 ana bilgisayarlarının ürün sunumunun reklamını yapan e-postayı ARPANET üzerinden 320 alıcıya gönderdi.”

Ekranın sağ üst köşesindeki “Katalog” bağlantısına tıklayarak listedeki tüm internet ilklerini istediğiniz sıralamada ziyaret edebilirsiniz.

Listede ARPANET’in Haritası, İlk Spam E-Postası, İlk Gülen Yüz, Hacker’ın Sözlüğü,, Usenet Haber Grupları, İlk MP3, Morris Solucanı, Dave Rhodes Zincir Mektup, İnternet Aktarmalı Sohbet, En Erken LOL, AOL Çevrimiçi Bağlantı, İlk Web Sitesi, İlk Amazon Siparişi olmak üzere 2007 yılına dek internet dünyası için önem arz eden tüm ilkler yer alıyor.

Birbirinden ilginç bilgilerin yer aldığı çevrimiçi müze mantığıyla hazırlanan siteyi ziyaret etmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.


Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.