Nielsen’ın Dijital Dönüşüm Raporunda İlginç Detaylar

Dünya genelindeki trend ve alışkanlıklar üzerine araştırmalar yapan dünyaca ünlü araştırma şirketi Nielsen, Türk tüketicileri değerlendirdiği bir dijital dönüşüm raporu hazırladı. Raporun ana başlığı ise Türk tüketicilerin dijital dönüşümünü kapsıyor. Araştırma da bazı karşılaştırmalara da yer verilmiş.

İnternetin gücü ile beraber alışveriş kültüründe yaşanan gelişmeler dijital dönüşümü bir parçası olmuştur. Ürün ya da hizmetlere online olarak yani internet üzerinden kolaylıkla ulaşmak yani istek ve ihtiyaçlarımıza “bir tık mesafede olmak” aslında dijital dönüşümün bir gerçeğidir. Tüketicilerin ihtiyaçlarına kolaylıkla yanıt veren internet, firmaların tüketicilerle kolaylıkla bağ kurmasını sağlamaktadır. Bu durumda diyebiliriz ki internet, müşterilerin satın alma davranışlarını da değiştirmiştir.

Nielsen raporunda internet ve sosyal medya kullanımı üzerine bir takım sonuçlar açıklanmıştır. Buna göre Türk kullanıcıların diğer ülkelerdeki kullanıcılara oranla internette ve sosyal medyada daha fazla zaman harcadığı görülmektedir. Net rakamlar verilecek olursa dünya genelinde internet kullanımı %53 iken Türkiye’de bu oran %67’dir. Raporda ayrıca sosyal medya kullanımıyla ilgili de bir takım sonuçlar verilmiştir. Buna göre Türk kullanıcıların diğer kullanıcılara göre aktif sosyal medya kullanımı %63‘tür.

Mobil kullanıcısı sayısında küresel sonuçlar %68 iken bu oran Türkiye’de inanılmaz yüksektir. Evet, Türkiye’de mobil kullanıcı sayısı %90 olarak ölçümlenmiştir. Açıklanan veriler doğrultusunda Türkiye’deki kullanıcıların dünya ortalamasına göre internette ve mobilde oldukça fazla vakit harcadığı görülmektedir.

Teknoloji ile kurulan bu bağ tabi ki tüketim alışkanlıklarını da oldukça etkilemektedir.

Alışveriş kültüründeki yaşanan değişimler de araştırmanın içerisinde yer alıyor.  Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, yeni bir tüketici profilinin oluştuğundan bahsediyor. Geleneksel tüketiciyle aynı hareket eden ama daha güçlü ve bilinçli bir tüketicinin var olduğuna işaret etmektedir.

Tüketim furyasında bu kadar büyük bir aksiyon almasında e-ticaretin de payı oldukça yüksektir. E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen ürünlerin başında ise bebek bakım ürünleri olduğu görülmektedir. Türkiye’ de online alışverişte bebek bakım ürünlerinin ardından ev temizlik ürünleri, kişisel bakım ve evcil hayvan maması gelmektedir. Araştırmada Amerika’da online alışverişte Türkiye’de olduğu gibi başı bebek bakım ürünleri çekmekte. Sonraki sıralarda ise sporcu beslenme ürünleri (gıda takviyeleri) ve hayvan maması yer almaktadır.

Açıklanan raporun diğer bir konusu ise e-ticaretin, pazardaki gücü üzerinedir. Tüketimin dijitale kayması perakende sektörünü bitirmekten ziyade güçlendirmiştir. E- ticaretin perakende sektörüne dayanak olması küreselde, Türkiye’ye göre daha fazla olduğu kayıt edilmiştir. Bununla ilgili bir oran vermek gerekirse e-ticaretin perakende sektöründe etkisi %9 olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelecek yıllarda bu oranın %12’lere ulaşacağı öngörülmektedir.

İnternet kullanımındaki bu oranlar ve e-ticaretteki bu olumlu gidişat markaların, dijital markalaşma konusuna ve dijital dönüşüme ayak uydurması gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir