Netflix İlk Defa Abone Kaybı Yaşadı

Yeni nesil tv deneyimi sunan ve yayınladığı dizi, film, belgeseller ile yayıncılıkta adeta çığır açan Netflix ilk defa abone kaybı yaşadı.

2011’den bu yana ABD’de ilk defa abone kaybeden Netflix, bu durumu yalnızca ABD özelinde yaşamadı. Platformun, global düzeyde abone yitirdiği görülürken, Netflix bunun sebebinin abonelik ücretlerine gelen zamlara bağlıyor.

Netflix Abone Kaybı Yaşadı

Çevrimiçi film ve dizi platformu Netflix uzun zaman sonra ilk kez abone kaybı yaşadı. Hem ABD’de hem de dünya genelinde aktif olarak kullanılan platform yakın zamanda abone sayısında ani bir düşüşle karşı karşıya kaldı. 2011’den bu yana ilk defa kullanıcı sayısı düşen Netflix, bu kaybın yakın zamanda üyelik ücretlerine yaptıkları zamdan dolayı kaynaklandığını açıkladı. Bunu destekler nitelikte bir bilgi de paylaşan Netflix, üyelik ücretlerinde fiyat artışı gerçekleştirilen bölgelerde daha fazla abone kaybı yaşandığını ifade etti.

Son zamanlarda pazara yeni oyuncuların katılması da Netflix’in abone kaybetmesine neden olmuş olabilir. Zira platform, pazardaki rekabetin artması ve zorlaşmasıyla yalnızca ABD odağında değil uluslararası düzeyde de hedeflediği büyümeye ulaşamadı.

Netflix Abone KaybıNetflix Yerelde Büyük Bir Düşüş Yaşadı

150 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde ABD’de 130 bin abone kaybetti. Başarılı bir büyüme istatistiğine sahip olan platform, ABD’de ilk defa ciddi bir abone düşüşü yaşadı. Buna ek olarak 2019 yılının ikinci çeyreğinde bünyesine yalnızca 2.7 milyon kullanıcı dahil edebildi. Bu sayı bir önceki çeyrekte yaklaşık 5.45 milyon kullanıcı civarındaydı…

Hisse Senetleri Değer Kaybetti

Netflix’in ani kullanıcı kaybı haberleri şirketin hisse senetlerinin de değer kaybetmesine sebep oldu.  Hisseler, ikinci çeyrek kazanç raporu paylaşıldıktan sonra tam olarak %12’lik bir düşüş yaşadı. Bu durumdan sonra şirket hissedarlarına yazdığı  mektupta, abone kaybının çoğu bölgelerde görüldüğünü ancak abonelik ücretine zam yapılan yerlerde daha fazla kayıp olduğunu belirtti. 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklediği büyümeye erişemeyen Netflix, bu durumun yıllık bazda herhangi bir sorun oluşturmadığını belirtti. Buna ek olarak şirket, kendilerini işe verip yerelde ve ulusalda oluşan bu sorunu en kısa zamanda çözeceklerini ve durumu tersine çevireceklerini ifade etti.

Abone Kaybı Rekabeti Arttırabilir

Netflix her ne kadar bu pazarda lider bir konumda olsa da ani abone kaybından sonra rekabetin bir parçası olacak gibi duruyor. Netflix’in rakipleri arasında, Apple Tv başta olmak üzere Disney gibi köklü markalar da bulunuyor. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Disney’in, Marvel kahramanlarını da bünyesinde barındırdığını hatırlatalım.

Netflix’in Yeni Hedefi 7 Milyon Abone

Şirket, üçüncü çeyrekte 7 milyon aboneyi platformuna dahil etmeyi amaçlıyor. Geçen döneme baktığımız zaman platformun 6 milyon yeni abone kazandığını görüyoruz. Özetlemek gerekirse Netflix içinde bulunduğu durumu düzeltmekte oldukça istekli ve iddialı görünüyor. Pazarın lider oyuncusu olan Netflix‘in bu süreçten nasıl bir ders çıkaracağını hep birlikte göreceğiz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir