Yayınladığı dizi, film, belgeseller ile çevrimiçi yayıncılıkta adeta çığır açan Netflix ilk defa abone kaybı yaşadı.

2011’den bu yana ABD’de ilk defa abone kaybeden Netflix, bu durumu yalnızca ABD özelinde yaşamadı. Platformun, global düzeyde abone yitirdiği görülürken, Netflix bunun sebebinin abonelik ücretlerine gelen zamlara bağlıyor.

Netflix İlk Defa Abone Kaybetti

Çevrimiçi film ve dizi platformu Netflix uzun zaman sonra ilk kez abone kaybı yaşadı. Hem ABD’de hem de dünya genelinde aktif olarak kullanılan platform yakın zamanda abone sayısında ani bir düşüşle karşı karşıya kaldı. 2011’den bu yana ilk defa kullanıcı sayısı düşen Netflix, bu kaybın yakın zamanda üyelik ücretlerine yapılan zamlara bağlıyor. Bunu destekler nitelikte bir bilgi de paylaşan Netflix, üyelik ücretlerinde fiyat artışı gerçekleştirilen bölgelerde daha fazla abone kaybı yaşandığını ifade etti.

Son zamanlarda pazara yeni oyuncuların katılması da Netflix’in abone kaybetmesine neden olmuş olabilir. Zira platform, pazardaki rekabetin artması ve zorlaşmasıyla yalnızca ABD odağında değil uluslararası düzeyde de hedeflediği büyümeye ulaşamadı.

Netflix Abone Kaybı

Netflix Yerelde Büyük Bir Düşüş Yaşadı

150 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde ABD’de 130 bin abone kaybetti. Başarılı bir büyüme istatistiğine sahip olan platform, ABD’de ilk defa ciddi bir abone düşüşü yaşadı. Buna ek olarak platform; 2019 yılının ikinci çeyreğinde bünyesine yalnızca 2.7 milyon kullanıcı dahil edebildi. Bu sayı bir önceki çeyrekte yaklaşık 5.45 milyon kullanıcı civarındaydı…

Hisse Senetleri Değer Kaybetti

Netflix’in ani kullanıcı kaybı haberleri şirketin hisse senetlerinin de değer kaybetmesine sebep oldu.  Hisseler, ikinci çeyrek kazanç raporu paylaşıldıktan sonra tam olarak %12’lik bir düşüş yaşadı. Bu durumdan sonra şirket hissedarlarına yazdığı  mektupta, abone kaybının çoğu bölgelerde görüldüğünü ancak abonelik ücretine zam yapılan yerlerde daha fazla kayıp olduğunu belirtti.

2019 yılının ikinci çeyreğinde beklediği büyümeye erişemeyen Netflix, bu durumun yıllık bazda herhangi bir sorun oluşturmadığını söylüyor. Buna ek olarak Netflix, oluşan bu sorunu en kısa zamanda çözeceğini belirterek, yaşanan kaybın telafi edilebilir olduğunu vurguladı.

Netflix her ne kadar bu pazarda lider bir konumda olsa da ani abone kaybından sonra rekabetin bir parçası olacak gibi duruyor. Netflix’in rakipleri arasında, Apple Tv başta olmak üzere Disney gibi köklü markalar da bulunuyor. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Disney’in, Marvel kahramanlarını da bünyesinde barındırdığını hatırlatalım.

Netflix’in Yeni Hedefi 7 Milyon Abone

Şirket, üçüncü çeyrekte 7 milyon aboneyi platformuna dahil etmeyi amaçlıyor. Geçen döneme baktığımız zaman platformun 6 milyon yeni abone kazandığını görüyoruz. Özetlemek gerekirse Netflix içinde bulunduğu durumu düzeltmekte oldukça istekli görünüyor…


Sadece 10 liradan başlayan ekonomik fiyatlarla Netflix hesaplarına, Spotify ve Youtube hesaplarına sahip olmak ister misiniz? SadeceON sizin için alanında uzman ve profesyonel satıcıları bir araya getiriyor. Artık ucuz Netflix premium üyelik almak SadeceON’da çok kolay! Sen de en uygun fiyatlara Netflix hesabı sahibi olmanın tadını çıkar!

Güvenli ödeme sistemi ile içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz platform olan SadeceON, Youtube Premium üyelik, Spotify üyelik gibi her türlü hesap satışı konusunda da en uygun hizmetleri sunuyor. Avantajlı alışveriş ve birbirinden kaliteli hizmetler için siz de hemen SadeceON’u ziyaret edin! Ekonomik fiyatlarla popüler hesaplara sahip olmak için siz de SadeceON’daki hizmet verenlerle çalışma fırsatını kaçırmayın!


💡 Netflix Filmleri Oscar İçin Aday Olabilecek Mi?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.