Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki kütüphanelere dair rakamsal verilerin yer aldığı Kütüphane İstatistikleri Raporu (2021) yayınlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre toplam kütüphane sayısı 2021 yılında 34 bin 555 oldu.

Bu arada TÜİK tarafından yayınlanan raporda toplam kütüphane sayısına ek olarak bu kütüphanelerin niteliği (milli kütüphane, halk kütüphanesi, üniversite kütüphanesi, örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi vs.) ile ilgili sayısal veriler de mevcut. Ayrıca milli kütüphanedeki toplam kitap sayısı ile halk kütüphanelerine kayıtlı üye sayısı da yine raporda aktarılan bilgiler arasında. Bu ve benzeri birçok ayrıntının yer aldığı rapora dair detayları sizler için derledik. İşte tüm ayrıntılarıyla TÜİK Kütüphane İstatistikleri Raporu (2021)


Okuma Önerisi:


Kütüphane İstatistikleri Raporu (2021)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapora göre; Türkiye genelinde 2021 yılında 1 Milli Kütüphane, 1 252 halk kütüphanesi, 612 üniversite kütüphanesi ve 32 bin 690 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi mevcuttur.

Kütüphanelere Kayıtlı Üye Sayısı

TÜİK’in hazırladığı Kütüphane İstatistikleri (2021) raporunda yalnızca toplam kütüphane sayısı ya da kategorisel/niteliksel olarak kütüphanelerin sayısı yer almıyor. Bu raporda aynı zamanda kütüphanelerin kayıtlı toplam üye sayısına dair detaylar da mevcut. İşte kütüphane türlerine göre kütüphanelerin toplam kayıtlı üye sayıları;

  • Milli Kütüphane 136 bin 120
  • Halk Kütüphanesi 4 milyon 838 bin 744
  • Üniversite Kütüphanesi 3 milyon 641 bin 661

Kütüphanelerdeki Kitap Sayısı

TÜİK’in hazırladığı Kütüphane İstatistikleri (2021) raporunda yalnızca toplam kütüphane sayısı ya da kategorisel/niteliksel olarak kütüphanelerin sayısı veya kütüphanelerin toplam üye sayısı yer almıyor. Bu raporda aynı zamanda kütüphanelerin kayıtlı toplam kitap sayısına dair detaylar da mevcut. İşte kütüphane türlerine göre kütüphanelerin toplam kitap sayıları;

  • Milli Kütüphane 1 milyon 545 bin 352 kitap
  • Halk Kütüphanesi 22 milyon 359 bin 38 kitap
  • Üniversite Kütüphaneleri 20 milyon 174 bin 856 kitap
  • Örgün ve Yaygın Eğitim Kurumları Kütüphaneleri 34 milyon 325 bin 612 kitap

“Kütüphane İstatistikleri Raporu (2021)”u bitirmeden önce TÜİK’in bir sonraki raporu Haziran 2023 yılında yayınlayacağını belirtelim.

Dipnot

Kütüphane İstatistikleri çalışmasında kullanıcılara ilişkin istatistiklerde 2020-2021 yıllarında yaşanan COVID-19 salgını sürecinin etkisi görülmüştür. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, yazma eserler kütüphaneleri ve belediye Kütüphaneleri verilerinin çalışma kapsamına dahil edilmesine yönelik faaliyetler devam etmektedir.


Dijital Markalaşma Kitabı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.