Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye genelinde bireysel kredi kullanan kişi sayısı ile ilgili verileri paylaştı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora göre toplam borç ne kadar oldu?

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye genelinde kredi kullanan kişi sayısı ile toplam kredi borcu belli oldu. İşte detaylar!

Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı

Türkiye’de enflasyon oranının artması ve ekonomik olarak bazı sıkıntıların olması nedeniyle vatandaşların kredi kullanım oranı da git gide artmaya başladı. Peki Türkiye’de kredi kullanan toplam kişi sayısı ne? Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporda Türkiye’de kredi kullanan kişi sayısı ile toplam kredi borcunun ne olduğunu açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından paylaşılan verilere göre Nisan (2022) ayı sonu itibariyle bireysel kredi borcu olan kişi sayısı 36 milyon 52 bin oldu. Gelinen noktayı daha iyi anlamak adına geçen yıl ile karşılaştırma yapmak gerekiyor. Mesela geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu sayı, yani kredi borcu olan kişi sayısı 34 milyon 538 bin idi. Yeni tip Koronavirüs salgının öncesi ise toplamda 32 milyon 156 bin kişinin bireysel kredi borcu vardı.

Kredi kullanan kişi sayısı odağında durum bu şekilde. Peki Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre toplam kredi borcu ne kadar?

Konuya dair yapılan açıklamaya göre toplam kredi borcu son bir yılda 1 trilyon liranın üzerine çıktı. Daha açık ifade etmek gerekirse Nisan (2022) ayının sonu itibarı ile toplam kredi borcu tutarı, son 1 yılda 902,5 milyar liradan 1 trilyon 137 milyar liraya ulaştı.

Toplam kredi borcu geçtiğimiz yılın (2021) Aralık ayında 1 trilyon 47 milyar idi. 2020’nin Mart ayında ise borç miktarı 659 milyar liraydı.

Konut Ve Taşıt Kredisi

Türkiye’de vatandaşların içinde bulunduğu ekonomik durumu özetlemesi açısından Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan toplam kredi borcu olan kişi sayısı ile toplam kredi borcu ile ilgili istatistikler büyük önem taşıyor. Bu verilere ek olarak ayrıca son bir yıl içerisinde bireysel kredi borcu ortalaması da açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yıl 26 bin 131 TL olan bu sayı, Nisan 2022 itibarı ile 31 bin 541 liraya ulaştı.

Öte yandan TBB verilerine göre konut kredisi borcu olanların sayısında azalma var. Zira konut kredisi borcu olan kişi sayısı bir yılda 2 milyon 539 binden 2 milyon 479 bine indi. Konut kredisindeki borç tutarı ise 285,4 milyar TL’den 330,9 milyar TL‘ye yükseldi.

Son olarak taşıtlara yönelik kredilere dair veriler ise şöyle; taşıt kredisi kullanan kişi sayısı 473 bin kişiden 438 bin kişiye geriledi. Tutar ise 47,9 milyar TL’den 62,3 milyar TL’ye yükseldi.

Kaynak: TBB


Gelire Endeksli Senet Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.