Chobani’nin kurucusu Hamdi Ulukaya, New York’ta gerçekleştirilen “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 73. Dönem Görüşmeleri Haftası”nda, ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi tarafından “Küresel Vatandaşlık Ödülü” ile onurlandırıldı. Ulukaya bu ödülü alan ilk iş insanı oldu. 

Chobani’nin ve mülteciler için özel sektörü harekete geçirmeyi hedefleyen Tent Vakfı’nın kurucusu Hamdi Ulukaya, Atlantik Konseyi “Küresel Vatandaşlık Ödülü”nün sahibi oldu.

Kürsel Vatandaşlık Ödülü

2010 yılından bu yana uluslararası arenada fark yaratan çalışmalara imza atan kişilerin onurlandırıldığı Atlantik Konseyi “Küresel Vatandaşlık Ödülü”, ilham veren başarıları ve mülteciler için üstlendiği özverili sorumluluklar nedeniyle Hamdi Ulukaya’ya verildi. Tent Vakfı’nın “Mülteciler için İş Birliği” inisiyatifi sayesinde mülteciler konusunda tüm dünyada yaratılan farkındalık ve özel sektörün kaynaklarını seferber ederek mültecilere katkıda bulunması, Hamdi Ulukaya’ya ödüle giden yolu açtı.

Bu ödülü almaktan onur duyduğunu belirten Ulukaya konuya dair şu açıklamayı yaptı;

“Her gün 44 bin insan evlerinden ayrılmak zorunda bırakılıyor. 25 milyonu aşkın mülteci çadır kamplarında, evlerinden uzakta, zor koşullarda yaşam savaşı veriyor ve bizlerin yardımını bekliyor. Bu ödülü almaktan onur ve mutluluk duyuyorum ancak bu bir kutlama değil. Ne zaman ki mülteciler kamplardan kurtulur, denizlerde can vermez ve insanlar onları sırtlarında bir yük olarak görmekten vazgeçer, işte o gün gerçekten bir kutlama yapabiliriz”

Hamdi Ulukaya İş Dünyasına Seslendi

Mülteci krizine çözümü sadece devletlerden ve sivil toplum örgütlerinden beklemenin gerçekçi olmadığını ve iş dünyasına büyük sorumluluk düştüğünü belirten Ulukaya, çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak için zaman kaybetmeden kolları sıvayarak, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Küresel Vatandaşlık Ödülleri etkinliği her yıl New York’ta; devletler, iş dünyası, medya ve sivil toplum kuruluşlarından etkili isimleri bir araya getiriyor. Daha önce Atlantik Konseyi “Küresel Vatandaşlık Ödülü”nü alanlar arasında önemli isimler var. Bunlar; ABD Başkanı Bill Clinton, Ürdün Kraliçesi Rania el-Abdullah, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau gibi isimler.

Uluslararası düzeyde yardım kampanyaları ve girişimcilik ekosistemini destekleyen vizyonuyla Küresel Vatandaşlık Ödülü’nü almaya hak kazanan Hamdi Ulukaya’yı tebrik ediyoruz.

Bu arada Branding Türkiye’nin fenomen yazı dizilerinden olan Marka İnsanlar’da, Hamdi Ulukaya’ya yer vermiştik. Marka İnsanlar: Hamdi Ulukaya başlıklı makaleyi okuyarak Hamdi Ulukaya’yı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.