Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2019)

Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (1 – 7 Ekim 2019) birbirinden önemli haberler var. İşte, Ekim’in birinci haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ekim ayına geldiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital ile ilgili birçok dikkat çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in birinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2019)”

1 – 7 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • iPhone 11’in Türkiye Fiyatları Netleşti

 • Google Alışveriş’in Tasarımı Yenilendi

 • Buffer Instagram Hikayelerini Planlıyor

 • Google Hangoust Kapanıyor

 • Mark Zuckerberg’ten TikTok Açıklaması Geldi

 • Laboratuvarda Elmas Üreten Yerli Girişim Appsilon 1 Milyon € Yatırım Aldı

 • Samsung Galaxy Note 10 Satış Rekoru Kırdı

 • iOS 13.1.2 Güncellemesi Yayınlandı

 • Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu

 • Alastyr İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde

 • Python Eğitim Kitabı – Volkan TAŞÇI

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detayların yer aldığı haberlere hep birlikte göz atalım.

iPhone 11 FiyatlarıiPhone 11’in Türkiye Fiyatları Netleşti

Dünya devi teknoloji şirketi Apple, yeni akıllı telefonu olan iPhone 11 ile pazardaki gücünü korumaya devam edecek gibi gözüküyor. Son zamanların en çok konuşulan ürünü olan iPhone 11’i, Türkiye’deki kullanıcılar da merakla bekliyordu. Nihayet iPhone 11’in fiyatları belli oldu.

18 Ekim tarihinde Türkiye’ye giriş yapacak olan iPhone 11, Pro ve Pro Max modellerinin hafızalarına göre fiyatlandırıldığını belirtelim. Buna göre iPhone 11’in 64 GB’lık modellerin fiyatı 7299 TL, 124 GB’lık modeller ise 7749 TL olarak pazara gireceğini söyleyebiliriz. 256 GB’lık modellerin ise 8599 TL olacağı ifade ediliyor. iPhone Pro 11’in 512 GB’lık hafızalı modelinin fiyatı ise cidden dudak uçuklatır şekilde. Pro 11’in fiyatı, 13,999 TL olacak. Pro Max ise 11,999 TL ile 14,999 TL arasında olacak. Bu model de diğerleri gibi GB düzeyine göre fiyat farklılığına sahip.

Google Alışveriş YenilendiGoogle Alışveriş’in Tasarımı Yenilendi

Google bünyesinde barındırdığı uygulamalarda değişikliğe gitmeye devam ediyor. Google Alışveriş’in tasarımında yeniliğe giden Google, uygulamadaki değişikliklere dair yorumları merakla bekliyor.

Google Alışveriş, herhangi bir ürün araştırdığınızda ürün hakkında artık fiyat takibi yapma imkanı sağlıyor. Kullanıcılara oldukça kolay bir alışveriş deneyimi sunan Google Alışveriş tüketicinin seçtiği ürünlerdeki indirimleri anında telefona bildirim gönderecek. Bakalım uygulama, yeni tasarımıyla nasıl bir etki bırakacak, bunu hep birlikte göreceğiz.

Buffer InstagramBuffer Instagram Hikayelerini Planlıyor

Sosyal medya uygulamalarını analiz eden, takipçi, gönderi akışının nasıl gerçekleştiğini gösteren Buffer artık  Instagram hikayelerinin planlamasını da yapmanızı sağlayacak. Kullanıcıların Twitter, Instagram veya Facebook sayfalarını yönetmesini sağlayan Buffer, bundan böyle Instagram hikaye içeriklerinin de planlanmasını sağlayacak.

Hem mobil üzerinden hem de web sitesi üzerinden planlama işlemlerini sağlayacak olan Buffer’ın yeni özelliklerinden biri de toplu yükleme işleminin yapılması olacak.

Google Hangoust KapanıyorGoogle Hangoust Kapanıyor

Google, Hangoust’u kapatmaya karar verdi. Popüler mesajlaşma uygulaması Hangoust’un kapatılması kararı kullanıcıları oldukça şaşırttı. Google Hangoust’un yöneticileriyse konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada kullanıcıların Hangoust Chat’e geçmeleri gerektiğini açıkladı.

Google’ın bünyesinde birçok uygulama bulunuyor. Hangoust ve Hangoust Chat de bunlardan biri. İki uygulama birbirinden farklı olmakla birlikte benzerlikleri de bulunuyor. Hangoust’un kapatılma kararı ile birlikte Hangoust Chat uygulaması için geliştirme çalışmalarının hız kazanacağını da söylemeden geçmeyelim. Yeni güncellemeler ile kullanıcılara sunulacak olan Hangoust Chat’in kullanıcılar tarafından benimsenip benimsenmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Mark Zuckerberg TikTokMark Zuckerberg’ten TikTok Açıklaması Geldi

Mark Zuckerberg, TikTok konusunda açıklama yaptı. Çin merkezli uygulama TikTok dünyada 500 milyonu aşkın kullanıcısı ile en popüler sosyal ağlardan biri oldu. En az Facebook, Instagram ve Twitter’ın popülerliği kadar yüksek bir ivme yakalayan TikTok için Zuckerberg; “Çok ilginç bir hadise!” ifadelerini kullandı.

Bu arada Facebook’un TikTok benzeri bir uygulama geliştirdiğini vurgulayan Zuckerberg konuya dair şöyle bir değerlendirme yaptı;

“Ölçek açısından Hinidistan’da Instagram’ı geçtiğini sanıyorum. Dolayısıyla bu yönde atacağımız bir dizi adım var, üzerinde durduğumuz Lasso adında bağımsız bir ürünümüz var.” 

Bakalım Facebook, Snapchat’in ardından TikTok’un pazar hakimiyetini de domine edecek bir hamle yapabilecek mi…

Elmas Üreten Appsilon Yatırım AldıLaboratuvarda Elmas Üreten Yerli Girişim Appsilon 1 Milyon Euro Yatırım Aldı

Yerli girişim Appsilon 1 milyon Euro yatırım aldı. Laboratuvar ortamında elmas üretebilen ve Türkiye’de bir ilk olan girişimlerden olan Appsilon oldukça dikkat çeken bir girişim. Savunma ve uzay sanayisinde büyük güç sağlayan elmas madenini laboratuvar ortamında üreten bu girişim ileri teknolojilerden birisi. Dünyada sayılı girişimlerden olan Appsilon’un 1 milyon Euro yatırım alması da şirkete büyük bir güç sağlıyor. Biz de Appsilon’u tüm yerli girişimler gibi destekliyor ve tebrik ediyoruz.

Samsung Galaxy Note 10Samsung Galaxy Note 10 Satış Rekoru Kırdı

Samsung Galaxy Note 10 satışları Note 9’u geride bıraktı. Note 9’un iki katı kadar satışı gerçekleşen Note 10’un satışının 1 milyondan fazla olduğu açıklandı.

Samsung’un analistleri Note 10’un 10.5 milyon satılmasını beklediklerini ifade etmişlerdi. 25 günde 1 milyonu aşkın satışı ile Note 10’un amacına ulaşabileceği görülüyor.

iOS 13.1.2 Güncellemesi iOS 13.1.2 Güncellemesi Yayınlandı

Apple sürüm güncellemesi yapmaya devam ediyor. Şirket iOS 13 sürümünü geçtiğimiz haftalarda yayınlamışken bu günlerde yeniden bir güncellemeye gitti. iOS 13.1.2 güncellemesini yayına alan Apple, bu güncelleme ile pil sorununu çözdü.

Geçtiğimiz haftalardaki yapılan güncelleme ile kullanıcılardan birçok şikayet alan Apple, yeni sürüm ile hataları ve sorunları gidermiş oldu. Ayrıca yeni güncelleme de iCloud yedeklemesinde yaşanan problem ve kalibrasyon verilerinin silinmesine sebep olan sorun ortadan kaldırıldı.

Volkswagen Türkiye KurulduVolkswagen Türkiye Resmen Kuruldu

Birkaç aydır ekonomi gündeminin önemli konularından biri olan Volkswagen’in fabrika kurma olayı nihayet resmiyet kazandı. Alman otomotiv markası nihai kararını vererek fabrikayı Türkiye’de açmak üzere ilk hamlesini yaptı. Böylece Volkswagen Türkiye resmen kuruldu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Alastyr İle Branding TürkiyeAlastyr İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde

Branding Türkiye’ye “Hosting – Sunucu Sponsoru” olarak katkı sağlayan Alastyr ile Branding Türkiye arasındaki işbirliği 2. senesinde!

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Python Eğitim KitabıPython Eğitim Kitabı – Volkan TAŞÇI

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle piyasaya çıkan ve Volkan Taşçı imzası taşoyan Python Eğitim Kitabı’nı tavsiye ediyoruz.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

1 – 7 Ekim 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının ilk haftasını da (1 – 7 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir