Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2019)

Ekim ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2019)”

1 – 7 Ekim 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Ekim 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • iPhone 11’in Türkiye Fiyatı
 • Google Alışveriş’in Tasarımı Yenilendi
 • Buffer Instagram Hikayelerini Planlıyor
 • Google Hangoust Kapanıyor
 • Mark Zuckerberg’ten TikTok Açıklaması
 • Yerli Girişim Appsilon 1 Milyon Euro Yatırım Aldı
 • Samsung Galaxy Note 10 Rekor Kırdı
 • iOS 13.1.2 Güncellemesi Yayınlandı
 • Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu
 • Alastyr İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde
 • Python Eğitim Kitabı – Volkan TAŞÇI

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

iPhone 11 Fiyatları

iPhone 11’in Türkiye Fiyatı

Dünya devi teknoloji şirketi Apple, yeni akıllı telefonu olan iPhone 11 ile pazardaki gücünü korumaya devam edecek gibi gözüküyor. Son zamanların en çok konuşulan ürünü olan iPhone 11’i, Türkiye’deki kullanıcılar da merakla bekliyordu. Nihayet iPhone 11’in fiyatları belli oldu. 18 Ekim tarihinde Türkiye’ye giriş yapacak olan iPhone 11, Pro ve Pro Max modellerinin hafızalarına göre fiyatlandırıldığını belirtelim. Buna göre iPhone 11’in 64 GB’lık modellerin fiyatı 7299 TL, 124 GB’lık modeller ise 7749 TL olarak pazara gireceğini söyleyebiliriz. 256 GB’lık modellerin ise 8599 TL olacağı ifade ediliyor. iPhone Pro 11’in 512 GB’lık hafızalı modelinin fiyatı ise cidden dudak uçuklatır şekilde. Pro 11’in fiyatı, 13,999 TL olacak. Pro Max ise 11,999 TL ile 14,999 TL arasında olacak. Bu model de diğerleri gibi GB düzeyine göre fiyat farklılığına sahip.

Google Alışveriş Yenilendi

Google Alışveriş’in Tasarımı Yenilendi

Google bünyesinde barındırdığı uygulamalarda değişikliğe gitmeye devam ediyor. Google Alışveriş’in tasarımında yeniliğe giden Google, uygulamadaki değişikliklere dair yorumları merakla bekliyor. Google Alışveriş, herhangi bir ürün araştırdığınızda ürün hakkında artık fiyat takibi yapma imkanı sağlıyor. Kullanıcılara oldukça kolay bir alışveriş deneyimi sunan Google Alışveriş, tüketicinin seçtiği ürünlerdeki indirimleri anında telefona bildirim gönderecek.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2019) - Buffer Instagram Hikaye

Buffer Instagram Hikayelerini Planlıyor

Sosyal medya uygulamalarını analiz eden, takipçi, gönderi akışının nasıl gerçekleştiğini gösteren Buffer artık  Instagram hikayelerinin planlamasını da yapmanızı sağlayacak. Kullanıcıların Twitter, Instagram veya Facebook sayfalarını yönetmesini sağlayan Buffer, bundan böyle Instagram hikaye içeriklerinin de planlanmasını sağlayacak. Hem mobil üzerinden hem de web sitesi üzerinden planlama işlemlerini sağlayacak olan Buffer’ın yeni özelliklerinden biri de toplu yükleme işlemi…

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2019) - Google Hangoust Chat

Google Hangoust Kapanıyor

Google, Hangoust’u kapatmaya karar verdi. Popüler mesajlaşma uygulaması Hangoust’un kapatılması kararı kullanıcıları oldukça şaşırttı. Google Hangoust’un yöneticileriyse konuyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada kullanıcıların Hangoust Chat’e geçmeleri gerektiğini açıkladı. İki uygulama birbirinden farklı olmakla birlikte benzerlikleri de bulunuyor. Hangoust’un kapatılma kararı ile birlikte Hangoust Chat uygulaması için geliştirme çalışmalarının hız kazanacağını da söylemeden geçmeyelim. Yeni güncellemeler ile kullanıcılara sunulacak olan Hangoust Chat’in kullanıcılar tarafından benimsenip benimsenmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Mark Zuckerberg TikTok Açıklaması

Mark Zuckerberg’ten TikTok Açıklaması

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Mark Zuckerberg, TikTok konusunda açıklama yaptı. Çin merkezli uygulama TikTok dünyada 500 milyonu aşkın kullanıcısı ile en popüler sosyal ağlardan biri oldu. En az Facebook, Instagram ve Twitter’ın popülerliği kadar yüksek bir ivme yakalayan TikTok için Zuckerberg; “Çok ilginç bir hadise!” ifadelerini kullandı. Bu arada Facebook’un TikTok benzeri bir uygulama geliştirdiğini vurgulayan Zuckerberg konuya dair şöyle bir değerlendirme yaptı;

“Ölçek açısından Hindistan’da Instagram’ı geçtiğini sanıyorum. Dolayısıyla bu yönde atacağımız bir dizi adım var, üzerinde durduğumuz Lasso adında bağımsız bir ürünümüz var.” 

Bakalım Facebook, Snapchat’in ardından TikTok’un pazar hakimiyetini de domine edecek bir hamle yapabilecek mi…

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2019) - Appsilon

Yerli Girişim Appsilon 1 Milyon Euro Yatırım Aldı

Yerli teknoloji girişimi Appsilon 1 milyon Euro yatırım aldı. Laboratuvar ortamında elmas üretebilen ve Türkiye’de bir ilk olan Appsilon oldukça dikkat çeken bir girişim. Savunma ve uzay sanayisinde büyük öneme sahip olan elmas madenini laboratuvar ortamında üreten bu girişim, ülkedeki ileri teknolojilerden biri olarak anılıyor. Dünyada sayılı girişimlerden olan Appsilon’un 1 milyon Euro yatırım alması ise şirkete büyük bir güç katmış oldu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2019) - Samsung Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10 Rekor Kırdı

Teknoloji dünyasının önemli oyuncularından Samsung’un Galaxy Note 10 satışları Note 9’u geride bıraktı. Note 9’un iki katı kadar satışı gerçekleşen Note 10’un 1 milyondan fazla satıldığı açıklandı. Samsung’un analistleri Note 10’un 10.5 milyon satılmasını beklediklerini ifade etmişlerdi. 25 günde 1 milyonu aşkın satışı ile Note 10, bu hedefe kısa sürede ulaşacağını kanıtlamış oldu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Ekim 2019) - iOS 13.1.2

iOS 13.1.2 Güncellemesi Yayınlandı

Teknoloji devi Apple iOS 13 sürümünü geçtiğimiz haftalarda yayınlamışken bu günlerde yeniden bir güncellemeye gitti. iOS 13.1.2 güncellemesini yayına alan Apple, bu güncelleme ile pil sorununu çözdü. Geçtiğimiz haftalardaki yapılan güncelleme ile kullanıcılardan birçok şikayet alan Apple, yeni sürüm ile hataları ve sorunları gidermiş oldu. Ayrıca yeni güncelleme de iCloud yedeklemesinde yaşanan problem ve kalibrasyon verilerinin silinmesine sebep olan sorun ortadan kaldırıldı.

Volkswagen Türkiye Kuruldu

Volkswagen Türkiye Resmen Kuruldu

Birkaç aydır ekonomi gündeminin önemli konularından biri olan Volkswagen’in fabrika kurma olayı nihayet resmiyet kazandı. Alman otomotiv markası nihai kararını vererek fabrikayı Türkiye’de açmak üzere ilk hamlesini yaptı. Böylece Volkswagen Türkiye resmen kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Alastyr İle Branding Türkiye

Alastyr İle Branding Türkiye İşbirliği 2. Senesinde

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne bizden bir haberle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’ye “Hosting – Sunucu Sponsoru” olarak katkı sağlayan Alastyr ile Branding Türkiye arasındaki işbirliği 2. senesinde!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Python Eğitim Kitabı

Python Eğitim Kitabı – Volkan TAŞÇI

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni kitap önerisiyle bitiriyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Dikeyeksen Yayıncılık etiketiyle piyasaya çıkan ve Volkan Taşçı imzası taşıyan Python Eğitim Kitabı‘nı tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ekim 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 1. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.