Kasım ayının üçüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım3″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Kasım ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Türksat, Booking.com, PUBG, Netflix, Lasso, Amazon, Alibaba ve Google ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Kasım3

Kasım ayının üçüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Türksat “Ultra HD 8K” Test Yayını İle Dünyada 3. Oldu

Türksat; Türksat 3A ve Türksat 4B uydularındaki Ultra HD 8K teknolojisinde dünya üçüncüsü oldu. Dünyadaki en üst yayın formatı olan Ultra 8K yayını, Türksat tarafından büyük bir başarı ile uygulandı. Ultra 8K test yayını, Vestel, Kızıl Elektronik, Türksat gibi kuruluşların ortaklığı ile gerçekleştirildi. Yüksek çözünürlükte görüntüler elde edilen Ultra 8K test yayınında ilk olarak İstanbul’un doğal ve tarihi değerlerine yer verildi.

Booking.com Türkiye Pazarı İçin Çalışmalara Başladı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türkiye’de faaliyeti durdurulan Booking.com, Türkiye’de hizmet vermek için yetkililerle görüşmeye başladı. Online otel rezervasyon sitesi Booking.com, geçtiğimiz yıl vergi kanunları sebebiyle Türkiye’de durdurulmuştu. Booking.com Başkanı ve CEO’su Gillian Tans, Almanya’daki 12. Ekonomi Zirvesi’nde açıklama yaptı. Türkiye yetkilileri ile Booking.com olarak temas halinde olduklarını ve vergi konusunda çözüm bulmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. Yakın zamanlarda Türk müşterilere de ulaşmak istediklerini de söyleyen Tans, Türkiye’nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu ifade etti.

PUBG PlayStation 4’e Geliyor

PUBG, PlayStation 4’e yakın zamanda entegre olacak. 400 milyondan fazla oyuncusu olan PUBG, PlayStation 4 gibi platformlara bütünleşik olmak için çalışıyor. Gün geçtikçe popülerliği artan oyunun, her gün 87 milyon kullanıcı girişi / trafiği oluyor. PS4’e uyumlu olarak kullanılacak PUBG’nin, 7 Aralık’ta oyunculara sunulması umuluyor.

Netflix Mobil Cihazlara Uygun Paketleri Test Ediyor

Netflix, tüm dünyaya ulaşmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket şimdi de sadece mobil cihazlara uygun, abone paketlerini test ediyor. Bu abone paketleriyle Netflix, aylık abone ücretlerini yarı yarıya aşağıya çekecek.

Yayınlanan raporlara göre; Netflix’e 2018 yılı içindeki erişim, mobil cihazlardan %35 oranında arttı. Ayrıca izleyicilerin çoğu, vaktini mobil cihazlar üzerinden geçirdiği de raporda yer alıyor. Mobil cihaz kullanım oranlarının artış göstermesi de Netflix’in mobil abonelik paket çalışmaları için ön ayak oluşturmasını sağladı.

Facebook’tan Tiktok’a Rakip Uygulama

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Facebook, Tiktok’a alternatif olacak, Lasso adlı bir uygulama çıkarttı. Bilindiği üzere Tiktok, kullanıcıların müzikli kısa videolar oluşturmasını sağlayan yeni nesil bir sosyal ağ. Ve bu sosyal ağ çok kısa sürede 60 milyona yakın kullanıcıya ulaştı. Uygulamanın gün geçtikçe popüler hale gelmesiyse Facebook’u harekete geçirdi. Böylece Facebook, TikTok’a rakip olması için Lasso adlı uygulamayı hayata geçirdi.

Amazon, Türkiye’de Moda Mağazasını Açtı

Amerikalı teknoloji ve e-ticaret devi Amazon’un geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye giriş yaptığını burada yazmıştık. Büyük bir etkiyle Türkiye pazarına giren Amazon, moda mağazasını kullanıcılara sundu. Amazon Fashion’ın açılmasıyla beraber moda konusunda çalışan firmalar ile Amazon, pazardaki her kullanıcıya seslenmiş olacak Amazon Türkiye Ülke Müdürü Sam Nicols, Amazon olarak internetten müşterilere her şeyi kolay ve uygun fiyata sunmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Alibaba Bekarlar Günü’nde Rekor Kırdı

11 Kasım’da Çin’de kutlanan Bekarlar Günü’nde, Çinli e-ticaret ve teknoloji devi Alibaba kendi rekorunu kırdı. Geçtiğimiz yıl Alibaba, 11 Kasım’da 1 milyar dolar ciroya 2 dakikada ulaşmıştı. Bu yıl ise Alibaba aynı rakama 85 saniyede ulaştı.

Google Arama Sonuçlarına Kullanıcı Yorumları Ekliyor

Teknoloji devi Google yeni bir özellik için çalışmaya başladı. Buna göre Google, sunduğu yeni özellikte kullanıcılara yorum hakkı tanıyacak. Diğer bir ifadeyle arama yapan kullanıcılar, çıkan tüm sonuçlara istedikleri gibi yorum yapabilecekler. Yorumlar yayınlanırken Google bir filtre uygulayacak ve en iyi yorumları gösterecek. Bu yeni özelliğin dijital pazarlama aksiyonlarında ne gibi avantajlar veya dezavantajlar sağlayacağını ise zamanla göreceğiz.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım3”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.