Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım3

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, (2018) Kasım ayının üçüncü haftasını da geride bıraktık. Yeni haftanın dijital ve teknolojik yenilik, gelişim ve değişim haberlerini sizler için hazırlayıp derledik. 

Bu haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında; Türksat, Booking.com, PUBG, Netflix, Lasso, Amazon, Alibaba ve Google hakkında haberler yer alıyor. Bana kalırsa hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital dünyadaki gelişmelere geçelim.

Türksat “Ultra HD 8K” Test Yayını İle Dünyada 3. Oldu

Türksat; Türksat 3A ve Türksat 4B uydularından Ultra HD 8K teknolojisinde dünya üçüncüsü oldu. Dünyadaki en üst yayın formatı olan Ultra 8K yayını, Türksat tarafından büyük bir başarı kaydetti.

Ultra 8K test yayını, Vestel, Kızıl Elektronik, Türksat gibi kuruluşların ortaklığı ile gerçekleştirildi. Yüksek çözünürlükte görüntüler elde edilen Ultra 8K test yayınında ilk olarak İstanbul’un doğal ve tarihi değerlerine yer verildi.

Ultra 8K yayın teknolojisi, yerli ve milli teknolojik bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Japonya ve Lüksemburg firmalarının ardından Türksat’ın gelmesi ise oldukça büyük bir başarı oldu. Ayrıca Türksat Ultra 8K yayını, uyduda devam eden tek şirket.

Booking.com Türkiye Pazarı İçin Çalışmalara Başladı

Türkiye’de faaliyeti durdurulan Booking.com, Türkiye’de hizmet vermek için yetkililerle görüşmeye başladı. Online otel rezervasyon sitesi Booking.com, geçtiğimiz yılda vergi kanunları sebebiyle Türkiye’de durdurulmuştu. Booking.com Başkanı ve CEO’su Gillian Tans, Almanya’daki 12. Ekonomi Zirvesi’nde açıklama yaptı.

Türkiye yetkilileri ile Booking.com olarak temas halinde olduklarını ve vergi konusunda çözüm bulmak amacıyla çalıştıklarını söyledi. Yakın zamanlarda Türk müşterilere de ulaşmak istediklerini de söyleyen Tans, Türkiye’nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu ifade etti.

PUBG PlayStation 4’e Geliyor

PUBG, PlayStation 4’e yakın zamanda entegre olacak. 400 milyondan fazla oyuncusu olan PUBG adlı oyun, PlayStation 4 gibi platformlara bütünleşik olmak için çalışıyor. Gün geçtikçe popülerliği artan oyunun, her gün 87 milyon kullanıcı giriş trafiği oluyor. PS4’e uyumlu olarak kullanılacak PUBG’nin, 7 Aralık’ta oyunculara sunulması umuluyor.

Netflix Mobil Cihazlara Uygun Paketleri Test Ediyor

Netflix, tüm dünyaya ulaşmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Netflix sadece mobil cihazlara uygun, abone paketlerini test ediyor. Bu abone paketleriyle Netflix, aylık abone ücretlerini yarı yarıya aşağıya çekecek.

Yayınlanan raporlara göre; Netflix’e 2018 yılı içindeki erişim, mobil cihazlardan %35 oranında arttı. Ayrıca izleyicilerin çoğu, vaktini mobil cihazlar üzerinden geçirdiği de raporda yer alıyor. Mobil cihaz kullanım oranlarının artış göstermesi de Netflix’in mobil abonelik paket çalışmaları için ön ayak oluşturmasını sağladı.

Facebook, Tiktok’a Rakip Uygulama Çıkardı

Facebook, Tiktok uygulamasına alternatif olacak, Lasso uygulamasını başlattı. Tiktok uygulaması kullanıcıların müzikli kısa videolar oluşturmasıyla çok kısa sürede 60 milyona yakın kullanıcısı olmuştu. Tiktok’un oldukça büyük bir hedefe seslenmesiyle beraber Facebook da benzer bir uygulama hazırladı.

Lasso uygulamasında kullanıcılar, Tiktok uygulaması gibi müzikli ve kısa videolar oluşturabilecek. Uygulama hem iOS hem de Android işletim sistemine uygun olarak çalışıyor.

Amazon, Türkiye’de Moda Mağazasını Açtı

Amazon’un geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye giriş yaptığını burada yazmıştık. Büyük bir etkiyle Türkiye pazarına giren Amazon, moda mağazasını kullanıcılara sundu. Amazon Fashion’ın açılmasıyla beraber moda konusunda çalışan firmalar ile Amazon pazardaki her kullanıcıya seslenecek.

Amazon.com.tr Ülke Müdürü Sam Nicols, Amazon olarak internetten müşterilere her şeyi kolay ve uygun fiyata sunmak amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Alibaba Bekarlar Günü’nde Rekor Kırdı

11 Kasım’da Çin’de kutlanan Bekarlar Günü’nde ,Alibaba kendi rekorunu kırdı. Geçtiğimiz yıl Alibaba, 11 Kasım’da 1 milyar dolar ciroya 2 dakikada ulaşmıştı. Bu yıl ise Alibaba rekora 85 saniyede ulaştı.

Alışveriş dünyası için 11 Kasım bir konsept olarak kullanılıyor. Alibaba, bugünü festival olarak 2009’dan bu yana kutluyor. Günün ilk dakikalarında 1 milyar dolarlık satış yapan Alibaba, 24 saatte 10 milyar dolar kazanç elde etti.

Google Arama Sonuçlarına Kullanıcı Yorumları Ekliyor

Google yeni bir özellik için çalışmaya başladı. Google, yeni özellik sayesinde kullanıcılara yorum hakkı tanıyor. Arama yapan kullanıcılar, çıkan tüm sonuçlara yorum yapabilecekler.

Yorumlar yayınlanırken Google filtre uygulayıp, en iyi yorumları gösterecek. Bu yeni özelliğin dijital pazarlama aksiyonlarında ne gibi avantajlar veya dezavantajlar sağlayacağını zamanla göreceğiz. Sektördeki herkes Google’ın bu yeni özelliğini büyük bir ilgiyle bekleniyor.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini bu hafta da derleyip aktardık. Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak dileğiyle. Bu arada “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizde bulunmasını istediğiniz haberleri İletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir