Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül3

Eylül (2018) ayının üçüncü haftasını geride bıraktık. Teknoloji gündemini Branding Türkiye’nin “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” kategorisinden takip edenleri bu hafta yine dopdolu bir gündem bekliyor.

Sizler için Eylül’ün üçüncü haftasını kapsayan gündemdeki haberleri derledik. Yine oldukça ilginç, ilham verici ve keyifli bir teknoloji gündemi vardı. Bu haftanın öne çıkan teknoloji haberlerinde en dikkat çeken şirket ise Amazon oldu. Buna ek olarak Apple, Instagram, Adobe ve Bing gibi markalar da bu hafta “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer buldu. Hiç vakit kaybetmeden bu haberlerin detaylarına geçelim.

Amazon.com Türkiye’ de E-ticaret pazarına Giriş yaptı.

Dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon.com Türkiye‘ye resmen giriş yaptı. Oldukça büyük bir etkiyle pazara giren Amazon.com, Türkiye’de resmi olarak şirket açtı.

Amazon’un uzun bir süredir Türkiye’ye giriş yapacağı konuşuluyordu. En son geçtiğimiz yıl (2017) Amazon tarafından yapılan açıklamada Türkiye pazarına giriş için çalışmalara başladıkları belirtilmişti. Bundan sonraki süreçte resmi adımlar atan Amazon; Beşiktaş’ta Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited isimli bir şirket kurarak Türkiye’deki e-ticaret pazarına resmen girmişti. Ancak 2018’de yaşanan Türkiye ile Amerika arasındaki siyasi ve ekonomik anlaşmazlık Amazon’un, Türkiye pazarına girişini birkaç ay geciktirdi. Hatta şirket tarafından, Türkiye pazarına ileri bir tarihte girileceğine dair resmi bir açıklama bile yapılmıştı.

Bu arada şirketin ortağı Amazon Europe CoreSari olarak gözüküyor. Bu da Amazon Türkiye’nin, Avrupa sistemine göre çalışacağı konusunu gündeme getirdi.

Sonuç olarak 18 Eylül 2018 tarihinde Amazon.com ana sayfasında uzun bir karşılama metni ile Türk kullanıcılarına hizmet vermeye başladığını duyurarak satışa başladı.

Apple SımKart’laraYeni Teknoloji Getiriyor

Dijital dönüşümün öncü markalarından Apple yeni bir teknoloji ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonların lideri olan Apple, geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı son telefonlar arasında yer alan Iphone XS ve XS Max modellerinde yeni bir teknolojiden de bahsetti.

Bu teknolojiye göre artık telefonlarda “Sim Kart” olmayacak. Apple bu noktada E-Sim Teknolojisi ile kullanıcılarına kolaylık sağlamayı hedefliyor. E-Sim teknolojisi; güvenilir ve işlevselliği yüksek. Ancak bu teknoloji yeni değil; Apple, E-Sim teknolojisini daha önce kullanmıştı. 2016 yılında Apple Gear S2 adını taşıyan akıllı saat modelinde Apple, e-sim teknolojisini kullanmıştı. Akıllı telefonlarda ise e-sim ilk kez uygulanacak. E-sim teknolojisinin akıllı telefonlarda uygulanabilmesi için, telefonun bu teknolojiyi destekleyen türde olması gerekiyor. E-Sim teknolojisi ayrıca kullanıcıya bir telefonda iki hat kullanmayı sağlıyor.

Bu arada e-sim teknolojisi daha önce Google’ın akıllı telefonu Pixel 2’de de vardı.

Instagram, Repost Uygulamasını Deniyor

Instagram kullanıcıları, Twitter’da olduğu gibi artık beğendikleri fotoğrafları kendi hesabında aynen paylaşabilecek. Instagram, Repost etme özelliğini test etmeye başladı. Buna göre 3. parti yazılımları kullanmadan artık herkes Instagram Repost özelliği sayesinde başka bir hesapta paylaşılan bir postu kendi hesabında paylaşabilecek.

Instagram’a gelecek olan bu yeni güncelleme beraberinde başka özellikleri de sunacak. Bunlardan biri Zamanlı Paylaşım olarak adlandırılan paylaşımı zamanlama özelliği olacak. Diğer bir yenilik ise Video Etiketleme olacak Henüz bu özelliklerin hepsi test aşamasında olsa da bu güncelleme Instagram kullanıcılarını heyecanlandırmaya yetti.

Adobe Pazarlama Yazılım Üreten Şirket Marketo’yu Satın Aldı

Pazarlama yazılımı satan Marketo son yıllarda değerini neredeyse 3 katına çıkardı. 2016 yılında Vista Equity Parters tarafından 1,8 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Adobe ise kendi değerini 2 yılda oldukça yükselten Marketo’yu 4.75 milyar dolara satın aldı.

Marketo; dijital pazarlama, reklam yönetimi, sosyal medya yönetimi, risk yönetimi odaklı yazılımlar geliştiriyor. E- ticaret ve pazarlamanın dijitalleşmesi üzerine göre inovasyon içeren yazılımlar hazırlamayı sürdürecek olan Marketo, B2B ve B2C uygulamaları kullanarak Adobe’ye fayda sağlayacak.

Adobe, yazılım üreten bir alt markaya sahip olarak rakipleri (Mıcrosoft, Oracle) karşısında piyasadaki ağırlığını sürdürmeyi hedefliyor.

Bing Arama Motorlarında AMP’yi Artık Destekliyor

Bing, kullanıcıları için artık AMP özelliğini arama motoru için kullanacak. Google’ın geliştirdiği bir teknoloji olan AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) web sayfalarının mobilde daha kısa sürede yüklenmesini sağlıyor. Böylece AMP’yi Chrome, Firefox, Edge gibi Bing de kullanmaya başlayacak. Böylece Bing, AMP ile kullanıcılara daha kısa bir sürede bilgi aktarımı sağlayabilecek. AMP’nin kullanıldığına dair ise arama motorunda küçük bir şimşek ikonu gözükecek.

AMP özelliğini 2016 yılında Microsoft’ da destekliyordu lakin bu Bing için sınırlı ölçüde idi.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini bu hafta da sizin için derledik ve aktardık.  Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere. Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir