Eylül ayının üçüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül3″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Eylül ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Amazon, Apple, Instagram, Adobe ve Bing‘deki gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Eylül3

Eylül ayının üçüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Amazon.com, Türkiye’de!

Dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon.com Türkiye‘ye resmen giriş yaptı. Oldukça büyük bir etkiyle pazara giren Amazon.com, Türkiye’de resmi olarak şirket açtı. Amazon’un uzun bir süredir Türkiye’ye giriş yapacağı konuşuluyordu. En son geçtiğimiz yıl (2017) Amazon tarafından yapılan açıklamada Türkiye pazarına giriş için çalışmalara başlandığı belirtilmişti. Bundan sonraki süreçte resmi adımlar atan Amazon; Beşiktaş’ta Amazon Turkey Services Yönetim ve Destek Hizmetleri Limited isimli bir şirket kurarak Türkiye’deki e-ticaret pazarına resmen girmişti. Ancak 2018’de yaşanan Türkiye ile Amerika arasındaki siyasi ve ekonomik anlaşmazlık Amazon’un, Türkiye pazarına girişini birkaç ay geciktirdi. Hatta şirket tarafından, Türkiye pazarına ileri bir tarihte girileceğine dair resmi bir açıklama bile yapılmıştı.

Bu arada şirketin ortağı Amazon Europe Core Sari olarak gözüküyor. Bu da Amazon Türkiye’nin, Avrupa sistemine göre çalışacağını gösteriyor. Sonuç olarak 18 Eylül 2018 tarihinde Amazon.com ana sayfasında uzun bir karşılama metni ile Türk kullanıcılarına hizmet vermeye başladığını duyurarak satışa başladı.

Apple Sım Kartlara Yeni Teknoloji Getiriyor

Dijital dönüşümün öncü markalarından Apple yeni bir teknoloji ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonların lideri olan Apple, geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı son telefonlar arasında yer alan Iphone XS ve XS Max modellerini anlatırken yeni bir teknolojiden de bahsetti.

Bu teknolojiye göre; artık telefonlarda artık “Sim Kart” olmayacak. Apple bu noktada E-Sim Teknolojisi ile kullanıcılarına kolaylık sağlamayı hedefliyor. E-Sim teknolojisi; güvenilir olduğu gibi e-sim’in işlevselliği de yüksek. Ancak bu teknoloji yeni değil; 2016 yılında Gear S2 adını taşıyan akıllı saat modelinde Apple, e-sim teknolojisini kullanmıştı. Akıllı telefonlarda ise e-sim ilk kez uygulanacak. E-sim teknolojisinin akıllı telefonlarda uygulanabilmesi için, telefonun bu teknolojiyi destekleyen türde olması gerekiyor. E-Sim teknolojisi ayrıca kullanıcıya bir telefonda iki hat kullanma imkanı da veriyor. Bu arada e-sim teknolojisi daha önce Google’ın akıllı telefonu Pixel 2’de de kullanılmıştı.

Instagram, Repost Uygulamasını Deniyor

Instagram kullanıcıları, Twitter’da olduğu gibi artık beğendikleri fotoğrafları kendi hesabında direkt olarak paylaşabilecek. Çünkü Instagram, repost etme özelliğini test etmeye başladı. Buna göre 3. parti yazılımları kullanmadan artık herkes Instagram Repost özelliğini kullanabilecek.

Instagram’a gelecek olan bu yeni güncelleme, beraberinde başka özellikleri de sunacak. Bunlardan biri Zamanlı Paylaşım olarak adlandırılan içerik paylaşımını zamanlama özelliği olacak. Diğer bir yenilik ise Video Etiketleme olacak. Henüz bu özelliklerin hepsi test aşamasında olsa da bu güncellemenin gelecek olması Instagram kullanıcılarını heyecanlandırmaya yetti.

Adobe Pazarlama Yazılım Üreten Marketo’yu Satın Aldı

Pazarlama yazılımı satan Marketo son yıllarda değerini neredeyse 3 katına çıkardı. Şirket, 2016 yılında Vista Equity Parters tarafından 1,8 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Adobe ise kendi değerini 2 yılda oldukça yükselten Marketo’yu 4.75 milyar dolara satın aldı.

Marketo; dijital pazarlama, reklam yönetimi, sosyal medya yönetimi, risk yönetimi odaklı yazılımlar geliştiren bir şirket. E- ticaret ve pazarlamanın dijitalleşmesi üzerine inovasyon içeren yazılımlar hazırlamayı sürdürecek olan Marketo, yeni süreçte aynı zamanda B2B ve B2C uygulamaları kullanarak Adobe’ye fayda sağlayacak. Adobe, yazılım üreten bir alt markaya sahip olarak, rakipleri (Mıcrosoft, Oracle) karşısında piyasadaki ağırlığını koruyacak gibi gözüküyor.

Bing AMP’yi Artık Destekliyor

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni web site sahipleri için önemli olan bir haberle tamamlıyoruz. Bing, kullanıcıları için artık AMP özelliğini arama motoru için kullanacak. Google’ın geliştirdiği bir teknoloji olan AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) web sayfalarının mobilde daha kısa sürede yüklenmesini sağlıyor.

AMP’yi Chrome, Firefox, Edge gibi Bing de kullanmaya başlayacak. Böylece Bing, AMP ile kullanıcılara daha kısa bir sürede bilgi aktarımı sağlayabilecek. AMP’nin kullanıldığına dair ise arama motorunda küçük bir şimşek ikonu gözükecek. AMP özelliğini 2016 yılında Microsoft’ da destekliyordu lakin bu Bing için sınırlı ölçüde idi.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül3”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


 💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.