Her başarısız girişimcinin yaptığı hataların yer aldığı ve bu hatalara karşın çözümlerin anlatıldığı Girişimcilerin Büyük Hataları kitabı Branding Türkiye Yayınları’ndan çıktı!

2000’lerden itibaren yaşanan teknolojik ilerleme ve ekonomik gelişmeler dünyayı küçük bir köy olmanın ötesine ulaştırdı. Dijitalleşmeyle birlikte çalışma biçiminde değişim, iş süreçlerinde dönüşüm, bilgiye erişimde ise kolaylık oldu. Tüm sektörler bu değişimden, dönüşümden ve kolaylıktan yararlandı. Buna karşın yeni kavramlar, yeni olgular ve yeni ekosistemler ortaya çıktı. Girişimcilik, bu kavram, olgu ve ekosistemlerin ilk sıralarında yer alıyor.

Peki her şey bu kadar kolay ve hızlı olmasına karşın neden girişimler büyümekte zorlanıyor? Girişimciler neyi yanlış yapıyor? Bir girişimin iflas etmemesi için uygulaması gerekenler neler? Hepsi ve daha fazlası Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı Girişimcilerin Büyük Hataları kitabında!

Girişimcilerin Büyük Hataları Çıktı!

Girişimcilerin Büyük Hataları, Türkiye’nin “girişimcilik” ile ilgili ilk tematik mini podcast dizisidir. Bu seriyle aynı adı taşıyan ve benzer içerik hiyerarşisine sahip olan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabında da yine her başarısız girişimcinin 12 kronik hatası ve bu hatalar karşısında girişimciler için çözüm odaklı tavsiyeler yer alıyor. Kitapta yer alan 12 makale / 12 hata, jenerik başlıklarla isimlendirilmiş ve alt açılımla desteklenerek anlamlandırılmıştır.

İşte kitapta bahsi geçen 12 hata;

 • Polyannacılık
 • Plansız Başlangıç
 • Zengin Kalkışı
 • Şöyle Duydum
 • Ben Bana Yeterim
 • Gösteriş Merakı
 • Tek Yol Reklam
 • Stratejisizlik
 • Eğitimsizlik
 • Vazgeçememek
 • Yüksekten Uçmak
 • Mentörsüzlük

Mürsel Ferhat Sağlam’ın kaleme aldığı, Branding Türkiye Yayınları’ndan çıkan Girişimcilerin Büyük Hataları kitabının arka kapak metni şöyle;

“Dijital teknolojideki gelişmeler, sermayenin çeşitlenmesi, teknolojik ilerleme, bilgiye erişimin kolaylaşması, iş dünyasındaki dönüşüm, sürdürülebilir ekonomi, devlet destekleri, vizyoner yatırımcılar derken kendimizi ” girişimcilik” diye bir ekosistemde bulduk. Peki bu ekosistemde gerçekten de her şey mükemmel mi yoksa bir balonun peşinde miyiz?”


Mürsel Ferhat Sağlam I Hakkında

Mürsel Ferhat Sağlam, 16 Nisan İstanbul doğumludur. Namık Kemal Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü, Beykent Üniversitesi Tarih Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Beykent Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisans yapmıştır. Akademik kariyerine Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında doktora seviyesinde devam etmektedir. Türkiye’nin ilk Dijital Markalaşma Ajansı olan “Ajans Paradise” (2012), ve Bütünleşik Pazarlama ve İş – Ekonomi Mecrası “Branding Türkiye” (2018) Mürsel Ferhat Sağlam’ın girişimleri arasında yer almaktadır.

“Dijital Markalaşma”yı kavramsallaştırarak sosyal bilimlere ve iletişim literatürüne kazandıran Mürsel Ferhat Sağlam, bu alanda yazdığı makale ve kitaplarla, eğitim ve konferanslarla sektörün tüm dinamiğini yeniden yorumlamıştır. Dijital Markalaşma Eğitimi ise Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yüksek lisans formatında hazırlanıp resmi mercilerce tescillenmiştir. Böylece Dijital Markalaşma kavramının akademik düzeyde sürdürülebilirliği sağlanmıştır. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan diğer terimler ise; 3F Fenomeni, Kurumsal İletişim 2.0, 1S2F Kuralı şeklindedir.


Branding Türkiye Yayınları I Hakkında

Branding Türkiye‘nin, alt markalarından biri olan Branding Türkiye Yayınları; 3F Fenomeni doğrultusunda, bütünleşik pazarlamanın kapsamına giren 100+ kavrama (dijital markalaşma, stratejik marka yönetimi, marka yönetimi, marka iletişimi, dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlaması, sosyal medya iletişimi, reklam, pazarlama, iletişim, medya, pr, dijital pr, kurumsal iletişim, girişimcilik, online itibar yönetimi, seo, adwords, growth marketing, internet reklamcılığı vs.) dair akademik ve sektörel olmak üzere matbuu ve e-kitap formatında kitap yayınlama misyonuyla faaliyet göstermektedir. Branding Türkiye Yayınları‘nın benimsemiş olduğu yayın politikası; bütünleşik pazarlama kategorisinde ve iş kitapları türünde fikir, fayda ve farkındalık odaklı kitaplar yayınlamaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.