Oniki e-ticaret ve e-ihracat konferansı Antalya’da gerçekleşti. 11 Ocak’taki Etkinlik, e-ticaret ekosisteminin önemli isimlerini bir araya getirdi.

Oniki’nin yapay zeka destekli yenilikçi konsepti ile hayata geçirdiği E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın 14. ayağı Antalya Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. ikas ve Sovos ana sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe e-ihracat ve e-ticaret ekosisteminin paydaşları katıldı.

Oniki E-Ticaret Ve e-İhracat Konferansı Antalya’da Gerçekleşti

Oniki tarafından yenilikçi bir konseptle tasarlanan E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın on dördüncü ayağı Antalya’da gerçekleştirildi.

iKAS ve Sovos ana sponsorluğunda, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, BAKSİFED, BAİB, ANSİAD, MÜSİAD Antalya, ASKON Antalya, Genç ASKON, Antalya Teknokent, GAMFED, Bilişim Profesyonelleri, ANTGİAD, Akdeniz Reklamcılar Derneği, ETİD, TACCS, Branding Türkiye, Teknolojik Grup ve ICT Medya desteğiyle düzenlenen etkinliğe global düzeyde yoğun bir katılım oldu.

Etkinlikten Önemli Notlar

11 Ocak’ta gerçekleştirilen Oniki E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı’nın açılış konuşmaları Teknolojik Grup Başkanı Aykut Seyrek ve Ekonomi Ekranı Kurucusu Sami Altınkaya ile başladı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ile devam etti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar konuşmasına “Bir yıl önce yeni seçildiğimde ilk katıldığım etkinliklerden biri Oniki idi. Sadece kişilere değil ülkeye olan faydasını da görünce çok etkilenmiştim. Biz de Mayıs ayında bu etkinliği Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlemeye de karar verdik.” diyerek başladı. Bahar sözlerini, “Ülke olarak çok hızlıyız fakat bir problemimiz var, birlik ve beraberlik içinde hareket edemiyoruz, oysa gelişmiş bir çok toplum asgari müşterekte birleşebiliyor. Birlikte çalışmayı, ekip olmayı başardığımızda büyük başarıların geldiğini görebiliyoruz.” diyerek sürdürdü.

Antalya’nın hızla büyüyen bir şehir olduğunu vurgulayan Bahar konuşmasında “Ticaret ve Sanayi Odaları para almaktan başka ne iş yapar ki söylemini kırmak için her türlü aksiyonu alıyoruz. Ticaret ve Sanayi odalarının en büyük görevlerinden birisi şehrin lobisini yapmaktan sonra network sağlamak, yani Oniki’nin işini yapmaktır. Biz de bu amaçla Oniki ile işbirliği yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gidecek Çok Yolumuz Var

Bahar, çok önemli rakamlar paylaşarak bunların ekonomik çıktılarını ve bu alandaki fırsatların da altını çizdi. “Teknoloji, internet kullanımı ve dijitalleşme oranında Antalya Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu alanda ilerlesek de Avrupa Birliği’nin çok altındayız. Türkiye olarak Kobilerin çok ağırlıkta olduğu bir ülkeyiz ama KOBİ’lerimizin her 3 tanesinden 1 tanesi dijitalleşme ile henüz hiç tanışmamış durumda. Bu büyük bir sıkıntı. Kobi ölçeğindeki firmalarımızda dijitalleşme puanı 10 üzerinden 2,3, büyük ölçekli firmalarımızda ise bu rakam 5,2 olarak karşımıza çıkıyor. Yani sistemin oldukça gerisindeyiz. Ticaretin içinde e-ticaretin aldığı pay yüzde 20, ihracat içerisinde e-ihracatın payı ise yüzde 2 düzeyinde. Bu verdiğimiz rakamlar aslında ne kadar kötü olduğumuzu değil, pastada ne daha çok pay olduğunun göstergesi. Hızlı internete erişim verimlilikte yüzde 2,6 ilerlememizi sağlıyor. Bunun Gayri Safi Milli Hasıla’ya katkısı4.2 milyar dolar. Dijitalleşme puanlarımızı sadece 1 puan arttırmamız ise bize 26 milyar dolarlık bir gelir elde ettiriyor. Gidecek çok yolumuz, çalışacak çok mesafeniz, kazanacak çok edinimimiz var.”

Bahar, etkinlikten herkesin eli dolu ayrılmasını dileyerek sözlerini tamamladı


Sovos Türkiye’nin Pazarlama Müdürü Nihan Benli konuşmasında, Türkiye’nin verginin dijitalleştirilmesini başarabilen ilk ülkelerden biri olduğuna değinerek 2024’te bu alanda hem şirketleri hem de tüketicileri etkileyecek düzenlemelerin süreceğini belirtti. Benli, şirketlerin vergi ile ilgili yasal uyumlulukları için dikkat etmesi gerekenleri aktardı.

ikas İş Geliştirme Müdürü Umut Akgül, ikas’ın yeni pazarlama araçlarının, kullanıcıların cirolarında olumlu bir ivme sağladığını belirtti. Akgül, tüm pazarlama araçlarını tek bir platformda sunarak, üst düzey bir kullanıcı deneyimini sağladıklarını vurguladı. Akgül ayrıca, “Ekiplerimizin titiz çalışmaları sonucunda geliştirdiğimiz araçlar, neredeyse tüm kullanıcılarımızın cirolarında önemli artışlara yol açtı.” şeklinde sözlerini tamamladı.

En Doğru 12 Kişiyle Buluşma Sağlandı

Oniki tarafından geliştirilen yapay zeka destekli B2B matchmaking yapan hibritevent teknolojisi, Antalya’daki bu konferansta da fiziksel katılımcıların B2B masalarda, online katılımcıları ekranları başında birebir iş odaklı networking yapmalarını sağladı. Oniki, geliştirdiği bu teknolojiyle etkinliğe katılan iş insanlarını kendilerine ve işlerine maksimum fayda sağlayacak en doğru 12 kişiyle buluşturuyor.

Oniki, konferans+networking + eğlence konseptini yine bu etkinlikte de uyguladı.  Böylece katılımcılar bir yandan süre sınırı olan faydalı bilgiler içeren sunumlar dinlerken diğer yandan yapay zeka destekli B2B eşleşmelerle işlerini büyütme fırsatı yakaladılar. Tüm gün süren etkinlikte katılımcılar öğle yemeği ve kahve aralarında da networking yapma fırsatı buldular.

Hibrit konseptte gerçekleşen etkinliği fiziksel olarak 400’e, online olarak da 300’e yakın, toplamda 700’ün üzerinde katılımcı takip etti. Gerek fiziksel gerek çevrimiçi yapılan B2B eşleşme seansları ile dünyanın dört bir yanından katılımcılar ile 7500’ün üzerinde katma değerli iş birliği odaklı görüşme yapıldı. Katılımcılar, daha önce katıldıkları konferanslarda böyle bir deneyimi yaşamadıklarını ve sektörün bu tarz etkinliklere ihtiyacı olduğunu dile getirdiler.

Oniki’nin E-Ticaret ve E-İhracat dikeyindeki etkinlik serisi 2024 yılının ikinci ayağında 15 Şubat’ta İzmir’de olacak.


Oniki Kayseri Etkinliği

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.