Facebook’un mesajlaşma platformu Messenger birçokları için sıradan bir iletişim aracı gibi gözükse de aslında Facebook Messenger’in birçok özelliği var. Bu yazıda sizlere Facebook Messenger kullanımını farklılaştıracak 6 özellikten bahsedeceğiz. 

Facebook Messenger, bir diğer adıyla Messenger, Facebook tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme aracıdır. Anlık mesajlaşma servisi ve yazılım uygulaması olan Facebook Messenger; Facebook’un web tabanlı sohbet özelliği ile entegre biçimde çalışmaktadır. Bu arada uygulama, açık bir protokol olan MQTT üzerine kurulmuştur.

Facebook Messenger Kullanımını Farklılaştıran Özellikler

Facebook kullanıcılarının bağlantıda oldukları çevreleriyle web ve mobil uygulama üzerinden sohbet edebilmesini sağlayan Facebook Messenger kullanımını farklılaştıran 6 özelliği bu yazıda sizlerle paylaşacağız. İşte o özellikler;

  • Gizli Konuşmalar Özelliği
  • Kişi Eklemek İçin Tarama Kodu Özelliği
  • Messenger Üzerinden Oyun Oynama Özelliği
  • Karanlık Mod Özelliği
  • Kişilere Takma Ad Verme Özelliği
  • Belirli Bir Mesajı Yanıtlama Özelliği

Şimdi sırasıyla bunları açıklayalım…

Messenger Gizli Konuşmalar

1) Gizli Konuşmalar Özelliği

Daha önce çok kez kullanıcı gizliliğine yönelik eleştirilere maruz kalan Facebook, Messenger platformu için Gizli Konuşmalar olarak adlandırılan özel bir şifreleme sunuyor. Gizli mesajlara zamanlayıcı eklemek  de mümkün. Böylece geri sayım tamamlandığında mesaj kendini otomatik olarak imha ediyor. Bu arada Gizli Konuşmalar özelliğini kullanarak yapılan mesajlaşmalarda gif, ödemeler, grup mesajları, sesli arama, video gibi özellikler devre dışı kalıyor.

Facebook Tarama Kodu

2) Kişi Eklemek İçin Facebook Tarama Kodu

Laf olsun diye söylemiyoruz, Facebook‘ta milyarlarca hesap var. Zira Facebook 2 milyar barajını aşmış bir sosyal ağ. Dolayısıyla bu kalabalıkta birini bulmak gerçekten zor olabiliyor. Facebook bu süreci kolaylaştırmak için tarama kodu olarak adlandırılan bir özelliği devreye soktu. Böylece eklemek istediğiniz kişilere rahatlıkla ulaşıp bir konuşma başlatabiliyorsunuz.

Messenger'da Oyun Oynama

3) Oyun Oynama Özelliği

İletişim kurmak, mesajlaşmak, konuşmak elbette ki Facebook Messenger’ın ana misyonu. Ancak etkileşimi farklı bir boyuta taşımak ve karşınızdaki kişiyle eğlenmek için Messenger üzerinden oyun oynayabilirsiniz. Öyle sanıldığı gibi sınırlı sayıda oyundan bahsetmiyoruz. Messenger platformu için hazırlanmış birçok oyun mevcut. Denemenizi öneririz.

Facebook Karanlık Mod Özelliği

4) Facebook Messenger Karanlık Mod Özelliği

Son zamanlarda birçok sosyal ağ, karanlık mod özelliğini kullanıma sundu. Zira böyle bir kullanıcı alışkanlığı oluştu desek yanlış olmaz. Gerek göz yorgunluğunu hafifletmesi gerekse pil ömrünü uzatması nedeniyle karanlık mod kullanıcılar tarafından çokça tercih ediliyor. Kısacası Karanlık Mod yalnızca görsel bir hoşluk değil aynı zamanda tasarruf anlamına geliyor. Facebook Messenger gibi uzun süreli kullanım gerektiren bir mesajlaşma uygulamasında karanlık modun önemini anlatmaya gerek yok sanırım.

Takma Ad Özelliği

5) Kişilere Takma Ad Verme Özelliği

Facebook Messenger üzerinden iletişimde olduğunuz kişilere takma ad tanımlayabiliyorsunuz. Böylece yakın çevrenizle olan sosyal hayattaki iletişimi Messenger platformuna taşıyabiliyorsunuz. Normalde arkadaşınıza nasıl hitap ediyorsanız onu Messenger’da o şekilde tanımlayabilirsiniz. Böylece rehberinizi kişiselleştirme olanağına sahip olursunuz.

Mesaj Yanıtlama Özelliği

6) Belirli Bir Mesajı Yanıtlama Özelliği

Yazılı iletişimde art arda gelen mesajlar can sıkıcı olabiliyor. Çünkü bazen anlık daha doğrusu bir mesaj özelinde cevap vermeniz gerekebilir. Ancak sohbetin akışkanlığıyla siz cevap vermeden o mesajın arada kaynadığını görürsünüz. Whatsapp‘ta, ilgili mesajı seçip yanıtla diyerek gerçekleştirdiğimiz bu durumu Facebook Messenger’da da uygulamak mümkün. Böylece sohbet boyunca yanıtlanması gereken herhangi bir mesaj olduğunda ortada bir karmaşa kalmıyor.

Messenger kullanımını daha eğlenceli ve farklı hale getirecek bazı özellikleri sizler için listeledik. Elbette Facebook Messenger’da birbirinden önemli daha birçok özellik var. Başka bir makalede Messenger’ın tüm özelliklerini listeleyeceğimizi belirterek şimdilik burada bırakıyoruz. Değinmemizi istediğiniz bir özellik olursa yorum yazarak bize iletebilirsiniz.


💡 İçerik Pazarlama Ve Sosyal Medya

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.