Facebook Messenger Kullanımını Farklılaştıracak 6 Özellik

Facebook’un mesajlaşma platformu Messenger birçokları için sıradan bir iletişim aracı gibi gözükse de aslında Facebook Messenger’in birçok özelliği var. Bu yazıda sizlere Facebook Messenger kullanımını farklılaştıracak 6 özellikten bahsedeceğiz. 

Facebook Messenger, bir diğer adıyla Messenger, Facebook tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir yazılı, sesli ve görüntülü haberleşme aracıdır. Anlık mesajlaşma servisi ve yazılım uygulaması olan Facebook Messenger; Facebook’un web tabanlı sohbet özelliği ile entegre biçimde çalışmaktadır. Uygulama açık bir protokol olan MQTT üzerine kurulmuştur.

Facebook Messenger Kullanımını Farklılaştıran Özellikler

Facebook kullanıcılarının bağlantıda oldukları çevreleriyle web ve mobil uygulama üzerinden sohbet edebilmesini sağlayan Facebook Messenger kullanımını farklılaştıran 6 özelliği bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

1) Gizli Konuşmalar Özelliği

Messenger Gizli Konuşmalar

Daha önce çok kez kullanıcı gizliliğine yönelik eleştirilere maruz kalan Facebook, Messenger platformu için Gizli Konuşmalar olarak adlandırılan özel bir şifreleme sunuyor. Gizli mesajlara zamanlayıcı eklemek  de mümkün. Böylece geri sayım tamamlandığında mesaj kendini otomatik olarak imha ediyor. Bu arada Gizli Konuşmalar özelliğini kullanarak yapılan mesajlaşmalarda gif, ödemeler, grup mesajları, sesli arama, video gibi özellikler devre dışı kalıyor.

2) Kişi Eklemek İçin Tarama Kodu Özelliği

Messenger Tarama KoduLaf olsun diye söylemiyoruz, Facebook‘ta milyarlarca hesap var. Zira Facebook 2 milyar barajını aşmış bir sosyal ağ. Dolayısıyla bu kalabalıkta birini bulmak gerçekten zor olabiliyor. Facebook bu süreci kolaylaştırmak için tarama kodu olarak adlandırılan bir özelliği devreye soktu. Böylece eklemek istediğiniz kişilere rahatlıkla ulaşıp bir konuşma başlatabiliyorsunuz.

3) Messenger Üzerinden Oyun Oynama Özelliği

Messenger Oyun Özelliğiİletişim kurmak, mesajlaşmak, konuşmak elbette ki Facebook Messenger’ın ana misyonu. Ancak etkileşimi farklı bir boyuta taşımak ve karşınızdaki kişiyle eğlenmek için Messenger üzerinden oyun oynayabilirsiniz. Öyle sanıldığı gibi sınırlı sayıda oyundan bahsetmiyoruz. Messenger platformu için hazırlanmış birçok oyun mevcut. Denemenizi öneririz.

4) Karanlık Mod Özelliği

Facebook Messenger Kullanımını Farklılaştıran Özellikler - Messenger Karanlık ModSon zamanlarda birçok sosyal ağ, karanlık mod özelliğini kullanıcılarına duyuruyor. Böyle bir kullanıcı alışkanlığı oluştu desek yanlış olmaz. Gerek göz yorgunluğunu hafifletmesi gerekse pil ömrünü uzatması nedeniyle karanlık mod kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Dolayısıyla Karanlık Mod yalnızca görsel bir hoşluk değil aynı zamanda tasarruf anlamına geliyor. Facebook Messenger gibi uzun süreli kullanım gerektiren bir mesajlaşma uygulamasında karanlık modun önemini anlatmaya gerek yok sanırım.

5) Kişilere Takma Ad Verme Özelliği

Messenger Takma AdFacebook Messenger üzerinden iletişimde olduğunuz kişilere takma ad tanımlayabiliyorsunuz. Böylece yakın çevrenizle olan sosyal hayattaki iletişimi Messenger platformuna taşıyabiliyorsunuz. Normalde arkadaşınıza nasıl hitap ediyorsanız onu Messenger’da o şekilde tanımlayabilirsiniz. Böylece rehberinizi kişiselleştirme olanağına sahip olursunuz.

6) Belirli Bir Mesajı Yanıtlama Özelliği

Facebook Messenger Kullanımını Farklılaştıran Özellikler - Messenger Mesaj Yanıtlama ÖzelliğiYazılı iletişimde art arda gelen mesajlara bazen anlık daha doğrusu o mesaj özelinde cevap vermeniz gerekebilir. Ancak sohbetin akışkanlığıyla siz cevap vermeden o mesajın arada kaynadığını görürsünüz. Whatsapp‘ta, ilgili mesajı seçip yanıtla diyerek gerçekleştirdiğimiz bu durumu Facebook Messenger’da da uygulamak mümkün. Böylece sohbet boyunca yanıtlanması gereken herhangi bir mesaj olduğunda ortada bir karmaşa olmayacak.

Facebook Messenger kullanımını daha eğlenceli ve farklı hale getirecek bazı özellikleri sizler için listeledik. Elbette Facebook Messenger’da birbirinden önemli daha birçok özellik var. Başka bir makalede Messenger’ın tüm özelliklerini listeleyeceğimizi belirterek şimdilik burada bırakıyoruz. Değinmemizi istediğiniz bir özellik olursa yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir