Arka Kapak

Ekonominin Temelleri

Mahfi Eğilmez tarafından kaleme alınan Ekonominin Temelleri adlı kitabın arka kapak metni;

Ekonomi alanında ne nedir, kurumlar nasıl işler… Dr. Mahfi Eğilmez bu kitapta, “ekonominin temelleri”ni oluşturan kavramları, hipotezleri, yaklaşımları, teorileri, endeksleri, göstergeleri ve kurumları ele alıyor. Ekonomiyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilenenlere, ekonomi derslerini izleyenlere olabildiğince basit bir biçimde temel bilgileri vermeyi amaçlıyor.

Ekonominin Temelleri, ekonomi öğrenenler için rehber niteliği taşımanın yanı sıra bu alanda belli bir düzeyde olanlar için de çeşitli kavram ve kurumları hatırlamak, bilgi tazelemek açısından bir referans kitabı olma özelliği taşıyor.

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Çevirmen:

Yayın Tarihi: 22.08. 2019

ISBN: 9751419125

Baskı Sayısı: 3. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 400

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 13.4 x 19.8 cm

Yazar Hakkında I Mahfi Eğilmez

Mahfi Eğilmez İstanbul’da doğdu. Yazar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirmiştir. Doktorasını Gazi Üniversitesi‘nden ‘Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı’ başlıklı tezi savunarak almıştır. Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptı.

1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atanmış, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrılmıştır. Hazine’de görev yaptığı dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulunmuştur.

Mahfi Eğilmez, kamu kesiminden ayrıldıktan sonra ise özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yapmıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 10 yıl, Kadir Has Üniversitesi’nde 8 yıl öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business Dergisinde köşe yazıları yazmış buna ek olarak, CNBCe ve NTV Televizyonlarında sürekli ekonomi yorumculuğu yapmıştır.

Bu arada Mahfi Eğilmez; Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığı katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirilmiştir. Ayrıca Türk Eskiçağ Enstitüsü’ne muhabir üye olarak seçilmiştir. Mahfi Eğilmez halen Altınbaş Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak ders vermektedir. Yazılarını kendi blogunda yayınlayan yazarın toplamda yayınlanmış 19 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kitapları

  • Katma Değer Vergisi (1973)
  • IMF, Dünya Bankası ve Türkiye (1997)
  • Hazine (5. basım, 2006)
  • Light Günlük (5. basım, 2007)
  • Krizleri Nasıl Çıkardık? (Ercan Kumcu ile 2. basım, 2001)
  • Ekonomi Politikası (Ercan Kumcu ile 10. basım, 2006)
  • Hitit Ekonomisi (2006), Anitta’nın Laneti (8. basım, 2007)
  • Ekonominin Temelleri (2019)
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.