TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Eylül 2019 için yayınlandı. Buna göre Eylül 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

TÜİK, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan “Ekonomik Güven Endeksi”ni, Eylül 2019’a göre açıkladı.

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşmaktadır. Kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Eylül 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin önemli bir oranda azaldığı gözlemlendi.

Ekonomik Güven Endeksi Eylül 2019

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında 87,1 iken, Eylül ayında %1,3 oranında azalarak 86 oldu. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Eylül ayında tüketici güven endeksi 55,8 değerine ve reel kesim güven endeksi 99,7 değerine geriledi. Eylül ayında hizmet sektörü güven endeksi 89,3 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi 97,6 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi ise 60,1 değerine yükseldi.

Ekonomik Güven Endeksi Eylül 2019

Sektörel Endeksler Ve Değişim Oranları (Eylül 2019)

Ekonomik Güven Endeksi (Eylül 2019) raporunda sektörel endeksler ve bunların değişim oranlarına dair veriler de yer aldı. Buna göre; Ağustos 2019 ile Eylül 2019 arasındaki değişim oranı -1,3 olurken Endeks 87,1’den 86,0’a geriledi.

Değişim oranlarının yer aldığı tabloda; Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, perakende ticaret sektörü güven endeksi ve inşaat sektörü güven endeksi ile ilgili Ağustos 2019 – Eylül 2019 değişimleri de yer aldı.

Sektörel Endeksler Değişim Oranları Eylül 2019

Ekonomik güven endeksi hesaplamasında, her bir sektörün ağırlığı o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır. Bu kapsamda tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeks hesaplamada kullanılmaktadır.

Ekonomik Güven Endeksi‘nin hesaplamasında kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.

Dipnot

“Ekonomik Güven Endeksi”nin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği göstermektedir. 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ifade etmektedir.


💡 Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.