Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yayınladığı duyuruya göre e-Devlet’e giriş sayısı Ağustos 2023 itibariyle 3 milyarı aştı.

Türkiye’nin tüm dünyaya örnek olan dijital dönüşüm projesi “e-Devlet” ile ilgili bir dönüm noktası yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımda yer verdiği duyuruya göre Ağustos 2023 itibariyle e-Devlet’e giriş sayısı 3 milyarı aştı!

e-Devlet’e Giriş Sayısı

Vatandaşların birçok kamu hizmetine dair işlemlerini çevrimiçi ortamda hızlı, kolay ve problemsiz bir şekilde çözmesini sağlayan e-Devlet, gün geçtikçe geliştiriliyor ve sisteme yeni hizmetler ekleniyor. Böyle olunca da vatandaşların e-Devlet’i kullanma sıklığı ve periyodu da artıyor. Ağustos 2023 itibariyle sisteme toplam giriş sayısı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi sosyal medyada bir duyuru paylaştı. İşte o paylaşımın içeriği;

“Ağustos 2023 itibarıyla “Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı”na toplam giriş sayısı 3 milyarı aştı! Yıl sonu hedefimiz ise 4,5 milyar kullanıcı girişi. 63 milyon 612 bin 765 kullanıcıya ulaşarak hizmet kalitesini her geçen gün artıran #DijitalinYüzyılı’nın parlayan yıldızı e-Devlet Kapısı, ülkemizin dijital dönüşüm yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.”

Türkiye’nin dijital dönüşüm odağında dünyaya örnek olan uygulaması e-Devlet, bana göre tam anlamıyla bir vizyon projesidir. Dünya genelinde çok az ülkede böylesi sistemler aktif olarak kullanılıyor. Bazı ülkelerde ise hala e-Devlet benzeri bir sistem henüz kurgulanmış değil. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, çok uzun zamandır bu uygulamayı vatandaşlarına sunuyor.

e-Devlet Nedir?

e-Devlet, e-Devlet Kapısı, veya Dijital Türkiye, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir. e-Devlet sistemine T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT’den alınacak şifre ile, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat’tır. Gerekli altyapının kurulması, devlet hizmetlerinde hem bilgi, hem iletişim, hem de kalite standartlarının belirlenmesinde bu kurum sorumludur. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetimi Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’ne verilmiştir.


Linkedin 1 Milyarı Aştı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.