Devrim arabalarından sonra hayal gibi görülen yerli otomobil nihayet gerçek oldu. 27 Aralık’ta tanıtımı yapılan ve herkesin beğenisini kazanan Türkiye’nin Otomobili, dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. Biz de bu yazımızda “dış basın yerli araba hakkında ne dedi?” sorusuna yanıt vereceğiz. 

Uzun bir süredir Türkiye’nin başlıca gündem maddelerinden biri olan yerli arabayla ilgili muamma nihayet ortadan kalktı ve 27 Aralık’ta Türkiye’nin Otomobili görücüye çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katılımıyla gerçekleştirilen yerli arabanın lansmanı ise yalnızca Türk medyasında değil dünya basınında da geniş yer buldu.

Peki dış basın yerli araba hakkında ne dedi? Bu sorunun cevabını sizler için derledik. Bu arada Türkiye’nin Otomobili ile ilgili tüm detaylar için Yerli Otomobil Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

Türkiye’nin Otomobili Tanıtıldı

Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde 27 Aralık 2019’da düzenlenen “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, TOBB başkan ve yardımcıları, TOGG hissedarları, otomotiv endüstrisi, otomotiv tedarik sanayisi, iş dünyasının temsilcileri, medya temsilcileri ile TOGG çalışanları ve yakınlarının yer aldığı 2 bin kişilik bir davetli topluluğu katılmıştı.

O gün deyim yerindeyse Türkiye’de herkesin gözü kulağı Bilişim Vadisi’ndeydi. Zira yerli otomobilin tanıtımı yapılacaktı. Fakat bu ilgi yalnızca Türkiye ile sınırlı olmadı. Çünkü dış basın da “Türkiye’nin Otomobili”ni merakla bekliyordu. Peki lansman sonrası dünya basını yerli araba hakkında ne dedi?

Dış Basın Yerli Araba Hakkında Ne Yazdı?

Dünya basınının öncü kuruluşları, 27 Aralık’ta tanıtımı gerçekleştirilen Türkiye’nin Otomobili ile ilgili görüşlerini paylaştı. Dış basın tarafından paylaşılan haberlerde genel olarak yerli arabanın tanıtımı ve projenin geleceğine dair detaylar yer aldı.

Reuters

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Otomobili ile ilgili haberi “Türkiye ilk yerli otomobilinin tanıtımını yaptı” başlığıyla servis etti.

Reuters Yerli Otomobil Haberi

Daily Mail Online

İngiliz Daily Mail, yerli arabayı dünyaca ünlü ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla’ya rakip olarak görüldüğünü belirten bir manşet attı. Buna göre Daily Mail Online, yerli araba ile ilgili haberi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla’ya meydan okumayı umduğu TOGG prototipini sundu” başlığıyla verdi.

Türkiye'nin Otomobili Daily Mail Online

El Cezire

“Türkiye, ilk tamamen yerli otomobilini tanıttı” ifadeleriyle haberi veren El Cezire, haberin içeriğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yer verdi.

Türkiye'nin Otomobili El Cezire

The Washington Post

Gazete; Türk lider, ilk yerli otomobilin prototipini tanıttı ifadeleriyle yerli arabaya yer verdi. The Washington Post, bu haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli otomobilin yalnızca yurt içinde satılmasını amaçlamakla kalmadığını ve Avrupa’dan başlayıp küresel bir marka olmasını istediğini belirtti.

Türkiye'nin Otomobili The Washington Post

Türkiye’nin Otomobili Dünya Basınında

Evet, yerli arabayı manşetlerine taşıyan birkaç belli başlı global haber kaynağını verdik. Fakat Türkiye’nin Otomobili ile ilgili manşet atan gazeteler bunlarla sınırlı değil. Hatta yerli arabayı dünya basınının büyük çoğunluğu manşetlerine taşıdı desek yeridir. Örneğin Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İngiltere, Norveç, İsveç, Yunanistan gibi ülkelerde Türkiye’nin Otomobili geniş yankı uyandırdı. İşte o haberler ve detayları;

Almanya

Berlin merkezli Tagesspiegel gazetesi yerli otomobil ile ilgili “Türkiye milli elektrikli aracına milyarlarca yatırım yapıyor” başlığını kullandı.

Die Welt gazetesinin internet sitesinde yer alan görüntülü haberde ise; Türkiye’nin otomobil üretmek için cazip bir pazar olduğuna işaret edilerek, Volkswagen’in ülkede bir fabrika kurma kararı aldığı fakat bu kararın şu an askıda olduğu anımsatıldı.

Bild gazetesinin haberinde 1960’lı yıllarda Türkiye’nin kendi markası “Devrim” ile ilk otomobil denemesinin başarısız olduğu paylaşıldı.

Der Spiegel dergisinin internet sitesindeki haberde; “Türkiye, 2022’den itibaren ilk yerli elektrikli otomobilini üretmek istiyor. Bunun için, gelecek 13 yıl içinde buna 3 milyar avrodan fazla yatırım yapılacak.” ifadeleri yer aldı.

Focus dergisinin haberinde Türkiye’nin yerli otomobil rüyasının gerçekleştiğinin altı çizilerek, elektrikli otomobil için aşılması gereken birçok engele rağmen bu konudaki yatırımının muazzam olduğu kaydedildi.

Avusturya

Avusturya’da devlet televizyonu ORF başta olmak üzere ülkenin önde gelen basın kuruluşları tarafından detaylı şekilde haberleştirildi.

Ülkenin en çok satan gazetesi Krone, “Erdoğan, Türkiye’nin yerli otomobil markasını gururla tanıttı” başlığı ile Türkiye’nini Otomobili ile ilgili gelişmeleri okuyucularına duyurdu.

Die Presse gazetesinin haberinde de Erdoğan’ın Türkiye’nin ilk yerli elektronik otomobilini tanıttığını ve ilk siparişi verdiği belirtildi. Haberde ayrıca Türkiye’nin otomobil sektöründeki durumu ve “Devrim” tecrübesine de değinildi.

Belçika

Belçika haber ajansı Belga, “Erdoğan, Türkiye’de geliştirilen ilk elektrikli otomobil prototiplerinin örtülerini kaldırdı” başlığını kullandı. Haberde, yerli otomobil için Bursa’da kurulacak fabrikada yılda 175 bin otomobilin üretileceği bilgisi paylaşılarak, otomobillerin Avrupa ve yakın piyasalara ihraç edilmesinin de planlandığı, model adlarının gelecek yıl belirleneceği belirtildi.

Hollanda

Kamu yayın kuruluşu NOS‘un, “Türkiye yerli elektrikli ‘rüya otomobil’ini sundu” başlıklı haberinde, projenin vergi avantajı gibi büyük devlet desteği ile gerçekleştiği kaydedildi.

RTL kanalının yerli otomobil ile ilgili haberinde ise “Türkiye otomobil pazarına girdi, Erdoğan iki elektrikli otomobil sundu” başlığı kullanıldı.

İsveç ve Norveç

İsveç haber ajansı TT, abonelerine haberi, ”Türkiye elektrikli otomobillerini basına tanıttı” başlığıyla duyurdu.

Norveç devlet televizyonu NRK ise Erdoğan’ın ”Bugün tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Türkiye 60 yıllık hayalini gerçekleştirdi. Türkiye sadece yeni teknolojiler için bir pazar değil, aynı zamanda onları geliştiren, üreten ve dünyaya ihraç eden bir ülke de olmuştur.” ifadelerini ekrana taşıdı.

Yunanistan

Ta Nea gazetesinin haberinde de yerli otomobil projesinin 5 Türk şirketinden oluşan konsorsiyum tarafından hayata geçirildiğine dikkat çekildi.

Capital.gr gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni otomobilin direksiyonuna geçerek aracı denediğini yazdı. Haberde ayrıca yerli otomobil ile ilgili teknik özelliklere tüm detaylarıyla yer verildi.


💡 Yargıtay ‘Devrim’ Kararı Verdi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.