14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak isteyenler için 100 bin imza şartı bulunuyor. Diğer bir ifadeyle adaylar 100 bin imzaya ulaşamazsa aday olamayacak. Peki 100 bin imzaya ulaşan adaylar kimler?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili yol haritasını geçtiğimiz günlerde belirledi. Buna göre; seçim takviminin başlangıç tarihi 18 Mart olarak açıklandı. Akabinde Cumhurbaşkanı adayı olmak isteyenlerden başvurular toplandı. Sonrasında ise birkaç gündür devam eden 100 bin imza süreci başladı.

Bilindiği üzere Anayasanın 101. maddesine göre: cumhurbaşkanlığına; siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini almış olan siyasi partiler ve en az 100 bin seçmenin imzasını toplayanlar aday olarak gösterebiliyor.

100 Bin İmzaya Ulaşan Adaylar Hangileri?

Bu arada siyasi partiler tarafından cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süresi 23 Mart saat 17.00’de doldu. Seçmenler tarafından aday gösterilecekler içinse süreç 22 – 27 Mart tarihlerinde netleşecek. Çünkü başvuruda bulunanların kesin aday olabilmesi için öncelikle 100 bin imza toplaması gerekiyor. Aksi halde Cumhurbaşkanlığı için aday olamayacaklar!

Peki YKS tarafından başvurusu kabul edilen 11 aday (Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal) arasında hangileri 100 bin imzaya ulaştı?

Muharrem İnce 100 Bin İmzaya Ulaştı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 25 Mart 2023 tarihinde 100 bin imza hedefine ulaşan ilk isim oldu. Böylece Muharrem İnce; Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu‘nun ardından 14 Mayıs’taki seçimlere girmeye hak kazanan 3’üncü cumhurbaşkanı adayı oldu

Konuyla ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan İnce, imza vermeye devam edilmesini söyleyerek şu açıklamada bulundu:

Teşekkürler Türkiye, Teşekkürler Memleketin Güzel İnsanları, Teşekkürler Evlatlarım. 100 bin imza TAMAM. Rehavet yok, pazartesi saat 20.00’ye kadar imza vermeye DEVAM.

Sinan Oğan 100 Bin İmzaya Ulaştı

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Dr. Sinan Oğan, YSK’nın bugün (26 Mart) yayınladığı verilere göre 100 bin imza hedefine ulaşan 2. isim oldu. Böylece Sinan Oğan; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce‘nin ardından 14 Mayıs’taki seçimlere girmeye hak kazanan 4’üncü cumhurbaşkanı adayı oldu.

Konuyla ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan Oğan, hedeflerinin 120 bin imza olduğunu ifade ederek şu açıklamada bulundu:

“Bu adaletsiz düzende sakın ola 100 bine ulaştık, artık imza atmamıza gerek yok demeyin zira bu zaferimizi elimizden almak için her şeyi yapacaklar. Yok imzalar mükerrer diyecekler, yok kenarı ıslanmış diyecekler yok bilmem ne diyecekler. O sebeple 120 bin sayısına ulaşana kadar devam edeceğiz.”

Hangi Aday Ne Kadar İmza Topladı?

Kamuoyuyla paylaşılan bilgilerden hazırlayarak oluşturduğumuz listeye göre 100 bin imza sürecinde adayların toplam imza sayılarını sizler için yayınlıyoruz! Güncel listeyi incelemek için buraya tıklayın.


Okunacak Kitaplar Listesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.