Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2023)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Mart 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Türkiye’nin Seçim Süreci
 • Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi
 • Depremin Maliyeti Belli Oldu
 • Rahmi Koç Müzesi’nden Anlamlı Hareket
 • İlk Bor Karbür Üretim Tesisi Açıldı
 • Dünyanın En Mutlu Ülkeleri
 • Cumhurbaşkanı Adayları Belli Oldu
 • Akademi Futbol (Mart 2023)
 • Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları
 • Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2023)
 • Nula Games’ten Ödüllü Yarışmalar
 • Kamusal Alan Nedir?

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Türkiye’nin Seçim Süreci

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili yol haritasını belirledi. Buna göre; seçim takviminin başlangıç tarihi 18 Mart olarak belirlendi. Açık alanlarda propaganda 31 Mart’ta başlayacak, 13 Mayıs’ta sona erecek. Siyasi partiler ittifak protokolünü ise 24 Mart’ta teslim edecek.

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi

Türk Devletleri Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, ‘Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım’ teması ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi. Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülkeleri temsilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Milli Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov katıldı. Geçen yıl icra edilen Semerkant Zirvesi’nde gözlemci statüsü elde eden KKTC, ilk defa bir TDT Zirvesi’nde yer aldı.

Depremin Maliyeti Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığ, Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri konulu bir rapor yayınladı. Rapora göre; bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat olmak üzere depremin Türkiye’ye verdiği maddi zarar 2 trilyon TL!

Rahmi Koç Müzesi’nden Anlamlı Hareket

Rahmi M. Koç Müzesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero otomobilinin aynı modelini İtalya’daki Torino şehrinden getirtti.

İlk Bor Karbür Üretim Tesisi Açıldı

Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisi açıldı. Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesisi, tam kapasite çalıştığında 279 kişi istihdam edilebilecek. Ayrıca tesiste yılda 1000 ton bor karbür üretilebilecek

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN), küresel anket verilerinden yararlanarak belirlediği, ‘2023 Dünyanın En Mutlu Ülkeleri’ raporunu yayınladı. Rapora göre İskandinav ülkeleri, her yıl olduğu gibi bu sene de en üst sıralarda yer aldı. 150 ülkenin mutluluk seviyesinin sıralandığı listede geçtiğimiz yıl 112. sırada olan Türkiye, bu yıl 102. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Adayları Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu yapan 11 isim YSK tarafından onaylandı. Buna göre; 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde seçmenler tarafından aday gösterilecek olan isimler alfabetik sıraya göre şöyle; Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal, Yakup Türkal.

Akademi Futbol (Mart 2023)

Futbolun tüm paydaşlarını tek mecrada toplayan ve her ayın 15’inde yayınlanan Akademi Futbol’un Mart 2023 sayısı çıktı. Derginin 4. sayısında da yine futbola dair birbirinden önemli dosya konuları, röportajlar ve spor camiasına dair önemli haberler yer alırken bu sayının merkezinde daha çok, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler vardı.

Kurumsal İletişim 2.0’ın Konukları

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Dijital Markalaşma Uzmanı, Akademisyen, Yazar Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Kurumsal İletişim 2.0 programı her Çarşamba, Türkiye’nin ilk ve tek ulusal tematik radyosu ST Endüstri Radyo’da! Kurumsal İletişim 2.0’ın son haftalardaki konukları ise şöyle;

Tüketici Güven Endeksi (Şubat 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre %4,3 oranında arttı; Ocak ayında 79,1 olan endeks, Şubat ayında 82,5 oldu.

Nula Games’ten Ödüllü Yarışmalar

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine oyun ile ilgili bir haberle devam ediyoruz. Yerli oyun girişimi Nula Games, kullanıcıların mobil oyun deneyimine farklı bir perspektif katan özgün bir yapıya sahip. Zeka oyunları sevenlerin ilgi odağı olan Nula Games, sadece oyunların kurgusuyla veya içeriğiyle değil oyunlardaki ödül sistemiyle de dikkat çekiyor. Birbirinden farklı ve özgün bir hediye sistemine sahip olan Nula Games, oyunculara farklı bir oyun deneyiminin yanında somut ödül tecrübesi de vaat ediyor.

Kamusal Alan Nedir?

Kamusal alan; iletişim biliminin duayenlerinden biri olarak kabul edilen, ayını zamanda felsefe, sosyoloji ve psikoloji gibi bilim dallarına da fazlasıyla hâkim olan, yaşayan efsane Jürgen HABERMAS aracılığıyla iletişim literatüründe yerini alan çok kıymetli felsefî derinliği olan bir yaklaşımdır.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mart 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.