Antalya’da bu sene dördüncüsü düzenlenen ve Branding Türkiye’nin de dijital medya sponsoru olduğu Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde ilk yerli insansı robot Mini Ada sahneden düştü.

Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde dans edip, gösteri yapması planlanan Mini Ada adlı yerli ve milli robot sahneden düşünce, baş kısmı ve önündeki dijital ekran parçalandı. Bu durum başta sosyal medya olmak üzere bir anda tüm Türkiye’nin bir numarlı gündemi oldu.

Yerli İnsansı Robot Mini Ada Düştü

AR-GE’si ve üretimi Konya’da yapılan ve ilk yerli insansı robot olma özelliğine sahip olan 2 adet Mini Ada ve 1 adet Ada GH6, Akdeniz Bilişim Zirvesi‘nde sahneye çıkarıldı. Dans edebilen, kendisine yöneltilen sorulara yanıt verebilen ve sunum yapabilen Mini Ada adındaki insansı robotlardan biri, yüzlerce kişinin şaşkın bakışları arasında kontrolden çıkarak sahneden aşağı düştü.

Değeri 85 Bin TL

85 bin Türk Lirası değerindeki robot, yaklaşık 1 metreden düşünce baş kısmı ve önündeki dijital ekran parçalandı. Görevliler Mini Ada’yı dışarı çıkardıktan sonra zirve kaldığı yerden devam etti. Ancak bu trajikomik olay sosyal medya esprilerinin de işin içine girmesiyle bir anda tüm Türkiye’nin gündemine oturdu.

Mini Ada Sahneden Düştü

Konyalı Robot Mini Ada

Mini Ada ve Ada GH6, sunucu Merve Akın ile sohbet ederken, sunucunun sorduğu sorulara izleyicileri tebessüm ettiren cevaplar verdi. Sunucunun “Nerelisin?” sorusuna “Konyalıyım” diye cevap veren yerli robot, “Konya’nın nesi meşhur?” sorusuna ise “Etli ekmek” yanıtını verdi.

Dr. Özgür Akın’dan Açıklama

Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde dans etmek üzere sahneye çıkarılan Mini Ada adlı robotların üretildiği firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özgür Akın, Mini Ada ile ilgili Twitter hesabından kamuoyuna bir açıklama yaptı. Akın, olay anına ilişkin fotoğraflar ile birlikte yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

“Akdeniz Bilişim Zirvesi’nde sunucu ve dans gösterisi yapan robotlarımızdan biri müziğin ritmine kapılarak sahneden düştü. Mühendislerimiz ilk müdahalesini yaptı. Sağlık durumu iyi. Bu süre zarfında geçmiş olsun dileklerini ileten tüm halkımıza teşekkürler.”

Ne diyelim geçmiş olsun Robot Mini Ada, bundan sonra daha dikkatli ol lütfen 🙂

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.