Hava kalite izleme istasyonlarının verilerini analiz eden Greenpeace Akdeniz tarafından Türkiye’nin Havası En Kirli Bölgeleri (2023) açıklandı.

Greenpeace Akdeniz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ulusal hava kalitesi izleme ağında yer alan istasyonlardan 2023 yılı boyunca edinilen Partikül Madde (PM) 10 verilerini analiz etti. Bu bilgiler ışığında bir liste yayınlayan Greenpeace Akdeniz, Türkiye’de hava kirliliğinin en yoğun olduğu bölgeleri açıkladı.

Türkiye’nin Havası En Kirli Bölgeleri (2023)

Türkiye’de pek gündemde olmasa da dünyanın bazı ülkelerinde hava kirliliği yaşamı önemli ölçüde etkiliyor. Bu yüzden çeşitli tedbirler ve stratejiler geliştiren ülkelere bakınca aslında durumun hiç de hafife alınmaması gerektiği görülüyor. Bu bağlamda Greenpeace Akdeniz’in, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nın ulusal hava kalitesi izleme ağında yer alan istasyonlardan 2023 yılı boyunca edinilen Partikül Madde (PM) 10 verilerini analiz ederek ortaya çıkardığı listeye göre Türkiye’nin havası en kirli bölgeleri belli oldu.

 1. İskenderun (Hatay)
 2. Kadıköy-Göztepe (İstanbul)
 3. Iğdır Merkez
 4. Osmaniye Merkez
 5. Elbistan (Kahramanmaraş)
 6. Kadirli (Osmaniye)
 7. Karatay (Konya)
 8. Nazilli (Aydın)
 9. Nilüfer (Bursa)
 10. Kestel (Bursa)
 11. Merkez Ulupark (Manisa)
 12. Karatay-Karkent (Konya)
 13. Akdeniz-İstiklal (Mersin)
 14. Muş Merkez
 15. Şahinbey-Beydilli (Gaziantep)
 16. Hakkari Merkez
 17. Aydın Merkez
 18. Batman Merkez
 19. Şahinbey-Gaski D6 (Gaziantep)
 20. Denizli Merkez

Yılın Büyük Bölümünde Kirli Hava Solundu

Konuyla ilgili yapılan analizlerden edinilen sonuçlara göre; Türkiye’nin havası en kirli bölgeleri arasında ilk sırada bulunan Hatay’ın İskenderun ilçesindeki ölçüm istasyonunda 235 gün boyunca PM 10 limit değerinin aşıldığı gözlemlendi.

Öte yandan 2023 yılına PM 10 kirleticisi açısından bakıldığında Türkiye’de, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına göre havası temiz şehir olmadığı görüldü.

İstanbul’un en kirli 10 ilçesinde yaşayan yaklaşık 4.6 milyon insan ulusal standartlara göre 2023 yılında kirli hava soludu. İstanbul’un havası en kirli semti Göztepe’de ulusal yönetmeliğe göre 222 gün boyunca kirli hava soludu.

Ankara’nın havası en kirli ilçesi olan Altındağ’ın Siteler bölgesinde yaşayanlar 172 gün, Ulus bölgesinde ise 135 gün boyunca PM 10 limitinin aşıldığı kirli havaya maruz kaldı.

İzmir’de de durum farklı değil. Buna göre; PM 10’un yıllık ortalaması ulusal yönetmelikte belirlenen limitin üzerinde. İzmir’in en kirli ilk üç bölgesi Torbalı’da 173 gün, Kemalpaşa‘da 126 gün, Alsancak’ta ise 136 gün sağlıksız hava solundu.


Konuyla ilgili ayrıntılı ve güncel bilgi edinmek için Greenpeace Akdeniz’in hazırladığı havanasil.org adresinden yararlanmak mümkün. Sitede Türkiye’de 2023 yılında yapılan hava ölçümü sonuçlarının tamamına erişilebiliyor.


İnsan Beynine Çip

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.