Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü Raporu açıklandı. Rapora göre, e-ticaret sektörü 2018 yılında, %42 büyüyerek 59,9 milyar lira seviyesine ulaştı.

Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü Raporu; Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje işbirliğiyle ve Deloitte Türkiye, SimilarWeb ve Inveon veri ortaklığıyla hazırlandı. Raporda Türkiye e-ticaret pazarına ilişkin bir hayli ilgi çekici detaylar var.

Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, raporun kamuoyuyla paylaşılması için düzenlenen basın toplantısının açılışında konuya ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Karaca, e-ticaret sektörünün Türkiye ekonomisi için oldukça sıkıntılı geçen bir yılda bile hızlı büyümesini sürdürdüğünü belirtti. Bu açıklamasının akabinde e-ticaret sektörüne artık “dijital ticaret” demenin daha doğru olacağını dile getiren Karaca, e-ticaret sektörünün Türkiye’nin hızla büyüyen, gelişen ve en dinamik sektörlerinden biri olduğunu ifade etti.

Büyük Alışveriş Sitelerinin Pazar Payı Artıyor

Deloitte Türkiye Direktörü Alper Günaydın ise rapora ilişkin yaptığı açıklamada 2018’de büyük alışveriş sitelerinin yüksek performans gösterdiğine dikkat çekti. Buna göre ilk 10’da yer alan büyük alışveriş sitelerinin pazar payında önemli bir artış var. Bu da sektörün gelişime ve büyümeye açık olduğunu gösteriyor.

Tatil – Seyahat Kategorisi Ön Planda 

Rapora göre, Türkiye’de e-ticaret sektörü 2018 yılında büyümesini sürdürerek %42 oranında bir artış yakalamış ve 59,9 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşmış. 2014 – 2018 yıllarında sektörün ortalama yıllık büyüme hızı ise %33 olarak gerçekleşmiş.

Bu arada büyüme oranlarında %54‘le ve 22,9 milyar lira ile “Tatil – Seyahat” kategorisi ilk sırada yer aldı. Büyümenin gerçekleştiği diğer kategoriler şöyle;

  • Sadece Online Perakende 20,8 Milyar Lira
  • Çok Kanallı Online Perakende 10,7 Milyar Lira
  • Online Bahis 5,5 Milyar Lira

Öte yandan “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü Raporu”na göre Türkiye’de toplam perakende pazarında online işlemlerin oranı yüzde 5,3 olarak belirlendi. Bu oranın gelişmiş ülkeler ortalaması yüzde 11,1 iken bunun gelişmekte olan ülkeler ortalaması ise yüzde 5,9

E-Ticaret Pazarı (İnfografik)

E-ticaret sektörüne ilişkin önemli verilerin yer aldığı rapor baz alınarak Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan infografiği sizler için paylaşıyoruz. İşte Türkiye e-ticaret pazarına ilişkin detayların yer aldığı rapordan yararlanılarak hazırlanan o infografik!

Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü Raporu - İnfografik


💡 E-Ticaret Siteleri İçin Ödeme Sayfası Optimizasyonu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.