29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinin üzerinden tam 100 yıl geçti. Bugün günlerden 29 Ekim 2023 ve Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında!

Tarihi bir an yaşıyoruz. Çünkü bugün Cumhuriyetin 100 yılı. Bundan tam 100 yıl önce, 29 Ekim 1923’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhuriyet yönetimini ilan etti.

Türk milletinin ve Türk kültürünün tarih sahnesinde kıyamete kadar var olmasını garanti altına alan “Cumhuriyet”in ilan edilmesi, sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için değil dünyadaki tüm Türkler için büyük bir önem taşımaktadır. Biraz da bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933’te Cumhuriyetin 10. yılı kutlamalarında verdiği Onuncu Yıl Nutku‘nda, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”“En Büyük Bayram” diye nitelemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında!

“Fedakarlık”, “Özgürlük”, “Duyarlılık”, “Sevgi”, “Milliyet”, “Vatan”, “Saygı”, “Vatan Sevgisi”, “Hatırlamak”, “Yâd Etmek” insanı insan yapan temel bireysel motivasyonlardır. Bu, insanî olarak nitelenen ancak bireyden bireye de önemlilik açısından farklılaşabilen tüm özellikler, toplumun genelinde var ise ve toplumun tamamı için hayati öneme sahipse o zaman tüm bunlar bireysel motivasyon olmaktan çıkıp “kültür” halini alır. Türk milletinin tarihteki binlerce yıllık serüveninde edindiği askeri, sosyal, ekonomik ve politik birikiminin ve birleşiminin bir sonucu olan Türk Kültürü hem “Cumhuriyet”in kurulmasını sağlamış hem de Cumhuriyet, “Türk Kültürü”nün teminatı olmuştur.

İşte, Cumhuriyet bu denli önemlidir. Cumhuriyet; binlerce yılın kültür birikimin yok olmasını engellemiş ve Türk milletinin tarih sahnesindeki varlığını kıyamete kadar garanti altına almıştır.

İyi ki Cumhuriyet var. Ve iyi ki Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletine Cumhuriyeti armağan etmiş.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun


Cumhuriyetin Yüzü Banner Görseli

Cumhuriyetin Yüzü

Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 2023 tarihinde 100. yılını kutlarken Branding Türkiye, bu özel anı sürdürülebilir kılmak için “Cumhuriyetin Yüzü” adlı sürekliliği olan yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Cumhuriyetimizin 100. yılına özel Branding Türkiye tarafından başlatılan proje kapsamında Cumhuriyetin Yüzü ile aynı isimde manifesto, sayfa ve kategori hazırlandı. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıldaki tüm sosyal, sanatsal, akademik, ekonomik, teknolojik, bilimsel, politik ve sportif başarıları derlenip indekslenerek kamuoyuna sunulacak. Ayrıca bu proje kapsamında kurumsal, kamusal ve kişisel markaların Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı için gerçekleştirdiği aksiyonlar, kampanyalar, kreatif işler, sosyal sorumluluk projeleri, reklamlar ve etkinlikler de yine hazırlanan bu sayfa ve kategori aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

Cumhuriyetin Yüzü Projesi Nedir

Cumhuriyetin Yüzü Manifestosu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.