Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Eylül ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Eylül 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Eylül ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Eylül 2023)

Eylül (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Eylül 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Eylül 2023)

 • AB Komisyonu, Avrupa çapında stratejik dijital kapasitelerin oluşturulmasına ve dijital teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılmasına odaklanan Dijital Avrupa Programı’na Türkiye’nin de dahil olacağını açıkladı. Buna göre; Türkiye’deki işletmeler, kamu kurumları ve diğer uygun kuruluşlar, 2021-2027 döneminde toplam bütçesi 7,5 milyar avro olan Dijital Avrupa Programı çağrılarına erişebilecek
 • İstanbul Ticaret Odası (İTO), Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı. İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 156’sının perakende fiyatı artarken, 7 ürünün fiyatı düştü. 79 ürünün fiyatı ise değişmedi. Buna göre; Ağustos’ta Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda yer alan taksi yolcu taşıma ücreti %75,00 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.
 • A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan ile karşı karşıya geldi. Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Paleis 12 Salonu’nda oynanan maçta Filenin Sultanları, 3-2’lik skorla Avrupa Şampiyonu oldu.
 • Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık %58,94 olurken aylık %9,09 oldu. ENAG’a göreyse TÜFE yıllık %128,05 olurken aylık %8,59 oldu.
 • İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre %80,59 arttı. İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 42.593 TL olarak hesaplandı.
 • ABD Savunma Bakanlığı şeffaflık adına “Dünyanın UFO görülen noktalarını” açıklayan bir belge yayınladı. Belgede, 1996-2023 yılları arasındaki raporlara dayanarak, tanımlanamayan cisimlerin en çok nerede görüldüğünü açıklayan bir harita da yer alıyor.
 • Yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşmaya yönelik detayların aktarıldığı Dijital Markalaşma 1.0 etkinliği; Branding Türkiye, Empathos Academy, Marker Groupe, JCI Avrasya organizasyonuyla Facebook İstasyon’da gerçekleşti. Konferansların yanı sıra networking fırsatının da olduğu etkinliğe iş dünyası paydaşları büyük ilgi gösterdi.

İkinci Hafta (8 – 14 Eylül 2023)

 • Preply, ‘Plaza Türkçesi’ olarak bilinen konuşma stilini araştırdı. Buna göre en sık kullanılan Plaza Türkçesi 3 sözcük sırasıyla; “Toplantı Set Etmek”, “Brainstorming Yapmak”, “Discuss Etmek” oldu.
 • Dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturan, küresel ekonomik üretimin %85’ini meydana getiren, dünya ticaretinin %75’ini temsil eden G20 ülkelerinin katıldığı G20 Zirvesi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de başladı. G20 ülkelerinin liderleri iki günlük zirve için bir araya gelirken, zirvenin ana gündem maddesi sürdürülebilir kalkınma oldu.
 • 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2008) mücadele eden Türkiye ve İsviçre milli takımlarının eski oyuncuları, depremzedeler yararına yeniden karşılaştı. Karşılaşma 2-2’lik beraberlikle tamamlandı. Mücadelede İsviçre’nin gollerini Eren Derdiyok ve Matias Vitkieviez kaydederken, milli takımın gollerini Semih Şentürk ve forvet hattında görev alan eski kaleci Volkan Demirel attı.
 • Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası Libya’nın doğusunda sele yol açtı. Derne kentinde şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 2000’e yaklaşırken, kayıp kişi sayısı ise 7000’e ulaştı. Uluslararası müdahale çağrısı yapılan ülkede ayrıca 3 günlük yas ilan edildi.
 • Apple, yeni iPhone modellerini ve işletim sistemlerini tanıttığı “Wonderlust” lansmanını gerçekleştirdi. iPhone 15 modellerinin yanısıra Apple Watch Series 9 da tanıtıldı. iPhone 15’in fiyatının 799 dolardan başlayacağı iPhone 15 Plus’ın ise 899 dolardan satışa çıkacağı duyuruldu. iPhone 15’in Türkiye fiyatı ise 49.999 TL olarak açıklandı.
 • Meksika Kongresi’nde yapılan bir özel oturumda ‘uzaylı’ olduğu iddia edilen iki varlığın bedenleri sergilendi. Gazeteci ve UFO bilimci Jaime Maussan tarafından cam muhafazalar içinde sunulan fosilleşmiş cesetlerin 1000 yıllık olduğu belirtildi.
 • Dijitalleşme ile yeni bir anlam kazanan ve iş süreçlerinde temel kriter olarak kullanılmaya başlanan “growth” ana temasına sahip Growth 1.0 Etkinliği gerçekleşti. Etkinliğe girişimcilerin yanı sıra iş, sanat ve ekonomi dünyasından birçok isim katılım gösterdi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Eylül 2023)

 • Şu ana dek 50’den fazla ülkede bildirilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından izlenmesi gereken bir varyant olarak sınıflandırılan Eris Varyantı, Türkiye’de 9 kişide görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada varyantın hasta etme gücünün düşük olduğunu ifade etti.
 • UNESCO tarafından ‘Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan 7 bin 500 yıllık geçmişe sahip Anavarza Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmasında içerisinde sikke, altın ve ziynet eşyalarının yer aldığı küp bulundu.
 • Netflix ve Amazon Prime, Disney+’ın Ermeni lobisi baskısı sonrası yayınlamayacağı Atatürk dizisini kendi platformlarından ortak şekilde tüm dünyada yayınlayacaklarını açıkladılar.
 • Apple’ın WWDC 2023 etkinliğinde tanıtılan iOS 17, kullanıma sunuldu.
 • Türkiye’de bulunan dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biri “Gordion Antik Kenti” ile “Anadolu’nun Orta Çağ Dönemi Ahşap Direkli ve Kirişli Camileri”, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildi. Böylece Türkiye’deki miras alanı 21’e ulaştı.
 • ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların beklediği faiz kararını açıkladı. FED, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak %30’a çıkardı.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Eylül 2023)

 • dappGambl tarafından yapılan analize göre NFT’lerin %95’inin hiçbir değeri yok. Araştırma kapsamında 73 bin 257 NFT koleksiyonu incelendi. Bunun sonucunda ise 69 bin 795’inin piyasa değerinin 0 ETH olduğu bulundu.
 • UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2012’de dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, Roma dönemi kadınların 2 bin yıl önce kullandığı bijuteri ürünleri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerine ait kalıntılar gün ışığına çıkarıldı.
 • NASA’nın 2016’da Bennu adlı asteroitten örnek toplamak için fırlattığı Osiris-Rex kapsülü, görevini başarıyla tamamladı. Bennu’dan yaklaşık 250 gram kaya ve toz örneği toplamayı başaran Osiris-Rex, Dünya atmosferine girmesinin ardından ABD’nin Utah eyaletinde Savunma Bakanlığı’na ait Utah Test ve Eğitim Sahası’na bir iniş gerçekleştirdi.
 • Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun açlık-yoksulluk sınırı araştırmasının Eylül ayı sonuçlarına göre, açlık sınırı 14 bin 542 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 41 bin 651 TL’ye yükseldi.
 • İstanbul Sanayi Odası, Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu’nun listelendiği İSO 500 raporunu yayınladı. TÜPRAŞ, üretimden satışlarda 418,4 milyar TL ile birinci oldu. Azerbaycan’a ait Star Rafineri 189,2 milyar TL‘lik net üretimden satış rakamıyla 2. sırada yer alırken, Ford Otomotiv ise 140,1 milyar TL’lik üretimden net satış rakamıyla 3. sırada yer aldı.
 • Branding Türkiye ve Kişisel Marka Akademisi organizasyonuyla hazırlanan “Kişisel Marka Sohbetleri: Benden Marka Olur Mu?” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte kişisel markalaşmaya dair detaylar, alanında uzman isimler tarafından değerlendirilirken, etkinliğe iş, sanat, siyaset ve medya dünyasından birçok isim katıldı.
 • Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı, Milletvekili Ganire Paşayeva hayatını kaybetti. Paşayeva, kaynağı bilinmeyen hipotonik durum tanısı ile 24 Eylül’de başkent Bakü’de hastaneye kaldırılarak yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin 30 Haziran 2023 itibarıyla brüt ve net dış borç stoku, Hazine garantili dış borç stoku ve kamu net borç stoku ile Avrupa Birliği (AB) tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku 475,8 milyar dolar olurken, net dış borç stoku ise 267,7 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’de ilk boyalı heykel bulundu. Karahantepe’de ise en gerçekçi insan heykellerinden biri bulundu.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Ağustos 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.