Belgesel Açıklaması

The Great Hack – (Büyük Hack)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip, Türkiye’nin en çok okunan ve en popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Belgesel Önerileri”nde bu hafta The Great Hack (Büyük Hack) belgeseli var. Peki sektör profesyonelleri özellikle de dijital alanda çalışan uzmanlar tarafından önerilen ve konu itibariyle bir hayli ilginç bulunan “The Great Hack (Büyük Hack)” belgesel filmin konusu ne?

Belgeselin oyuncuları ve künyesi başta olmak üzere belgesele dair tüm detayları sizler için derledik. Merak etmeyin spoiler vermeyeceğiz

Büyük Hack (İngilizce özgün adıyla The Great Hack) bir Netflix yapımıdır. 26 Ocak 2019’da yayınlanan belgesel film, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2016’daki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçimi kazanmasını sağlayan kampanyayla gündeme gelen Facebook – Cambridge Analytica iş birliğini konu almaktadır.

Belgeselde yalnızca Trump’ın başkanlık seçimi kampanyası değil Brexit süreci ve hatta Hindistan’daki seçim kampanyasına da vurgu yapılıyor. Bunlar dışında Cambridge Analytica’nın dünyanın farklı ülkelerindeki seçim kampanyalarına dahil olması da konu ediniliyor. Bu arada belgeseli, daha önce Barack Obama’nın kampanyasında staj yapan Brittany Kaiser‘ın ifadeleri ilginç kılıyor demek yanlış olmaz. Kaiser, sosyal medya odağındaki siyasal iletişim deneyimini Cumhuriyetçiler için de kullanmış biridir. Buna göre Kaiser evvela Ted Cruz sonra Donald Trump için çalışmış ve bu süreçte Cambridge Analytica ile yolları kesişmiştir.

Özetlemek gerekirse Büyük Hack belgeselinde, sosyal medya kullanıcılarının davranışları analiz edilerek, insanların karar ve davranış mekanizmalarının maniple edilebildiği vurgulanıyor. Buna ek olarak aslında dijital dünyada her kullanıcının kendisiyle ilgili binlerce veriyi farkında olmadan sunmasına dikkat çekiliyor.

Jehane Noujaim ve Karim Amer tarafından yapımı gerçekleştirilen Büyük Hack belgeselinin müziği EMMY Adayı Film Bestecisi Gil Talmi tarafından bestelendi

Belgeselin Özellikleri

Belgeselin Adı: The Great Hack (Büyük Hack)

Yönetmen: Karim Amer, Jehane Noujaim

Yapımcı: Karim Amer, Jehane Noujaim

Başrol Oyuncuları: Carole Cadwalladr, David Carroll, Brittany Kaiser

Senarist: Karim Amer, Erin Barnett

IMDb Puanı: 7,0

Oylayan Kişi Sayısı: 14,238 Kişi* (*Ocak 2020)

Vizyon Tarihi: 22.01.2019

Dağıtımcı Firma: Netflix

Filmin Süresi: 1 Saat 53 Dakika (113 Dakika)

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri

Tür: Belgesel

Oyuncular

 • Brittany Kaiser
 • David Carroll
 • Paul-Olivier Dehaye
 • Ravi Naik
 • Julian Wheatland
 • Carole Cadwalladr
 • Paul Hilder
 • Christopher Wylie
 • Emma Graham-Harrison
 • Gill Phillips
 • Sarah Donaldson
 • Roger McNamee

The Great Hack (Büyük Hack) I Fragman

Belgeselin fragmanını izlemek için Netflix’in resmi web sitesini ziyaret edebilir veya Netflix’in sosyal ağlarından ilgili fragmana ulaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.