Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2022)

Nisan ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2022)”

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Nisan 2022)

Bu haftanın (22 – 30 Nisan 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Branding Türkiye Öneriyor’da Hafta!
 • Netflix’te 10 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı
 • Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2022)
 • Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı
 • NFT’nin Türkçe Karşılığı Açıklandı
 • Radikaller – Jamie Bartlett
 • Mart (2022) Zam Şampiyonu Motorin Oldu
 • Dijital Hizmetler Yasası
 • Maske Şartına Güncelleme
 • Açlık Ve Yoksulluk Raporu
 • Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 22 – 30 Nisan 2022 teknoloji haberleri nelermiş şimdi daha detaylı bir şekilde bakalım.


Branding Türkiye Öneriyor’da Hafta!

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye Öneriyor’daki bir haber ile başlıyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu hafta şu kitaplar yer aldı;

Netflix’te 10 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı

Netflix’in abone sayısı yılın ilk çeyreğinde 200 bin kişilik azalış gösterdi. Oysa bu dönemde Netflix’in abone sayısının 2,5 milyon kişi artması bekleniyordu. Tahminler tutmazken tam tersi bir abone sirkülasyonu yaşandı. Bu arada Mart ayının başlarında Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle tepki olarak, Rusya’daki hizmetini askıya alan ve Rusya pazarından çekilen Netflix için bu karar 700 bin üyenin kaybıyla sonuçlandı.

Tüketici Güven Endeksi (Nisan 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında azaldı; Mart ayında 72,5 olan endeks, Nisan ayında 67,3 oldu.

Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı

Elon Musk’ın 14 Nisan’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde Twitter’ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmasının üzerinden 10 gün bile geçmeden başarılı iş insanı, Twitter’ın tamamını satın aldı. Kısacası Twitter’ın Elon Musk’a satışıyla ilgili müzakereler bugün tamamlandı. Elon Musk, Twitter’ı satın almak içinse 44 milyar dolar ödedi.

NFT’nin Türkçe Karşılığı Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, günümüzün popüler teknolojisi NFT’nin Türkçe karşılığını açıkladı. İngilizce açılımı “Non-Fungible Token” yani Takas Edilemez Token olan NFT’nin Türkçe karşılığının “Nitelikli Fikrî Tapu” olduğunu duyuruldu.

Mart (2022) Zam Şampiyonu Motorin Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Mart 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre TÜFE aylık %5,46 artarken, yıllık bazda enflasyon %61,14 oldu. Mart ayının zam şampiyonu ise fiyatı %32,67 artan motorin oldu.

Dijital Hizmetler Yasası

1 Ocak 2024 itibariyle tüm şirketler için geçerli hale gelecek olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA), özellikle teknoloji firmalarına önemli yükümlülükler getiriyor. Bu arada şirketler eğer yasadaki maddelere uymazsa bu durumda yıllık cirolarının %6’sına kadar bir para cezasına razı olmak zorundalar.

Maske Şartına Güncelleme

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Alınan karara göre okullar dahil olmak üzere kapalı alanlarda uygulanan maske zorunluluğu kaldırıldı. Buna karşın maske şartı toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında bir süre daha devam edecek.

Açlık Ve Yoksulluk Raporu

Türk-İş araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 5 bin 323 liraya yükselirken, yoksulluk sınırı ise 17 bin 340 liraya yükseldi. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış %85 olarak hesaplandı.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini ekonomi odaklı bir haber ile tamamlıyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın ikinci enflasyon raporunu yayımladı ve yıl sonu enflasyon tahminini güncelledi. Enflasyon tahmini, bir önceki rapora göre neredeyse 2 kat arttı. Buna göre yılbaşında %23,2 olan 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi, yeni raporda %42,8’e yükseldi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2022) ayının dördüncü haftasını da (22 – 30 Nisan 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.