Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2022)

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Nisan 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Türkiye’nin Orman Varlığı
 • Altınbank Kuruluyor
 • Tüketici Güven Endeksi (Mart 2022)
 • Enflasyon (Mart 2022)
 • 25. Araştırma Zirvesi
 • Twitter Profesyonel Hesap
 • 10 Maddede Çanakkale Köprüsü
 • Robot Asimo Emekli Oldu
 • Türk Güreşçilerden Rekor
 • Elon Musk Twitter’dan Hisse Aldı
 • ATAK Helikopterin İlk İhracatı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 1 – 7 Nisan 2022 teknoloji haberleri nelermiş şimdi daha detaylı bir şekilde bakalım.


Türkiye’nin Orman Varlığı

Türkiye’deki orman varlığı; yapılan bakım, rehabilitasyon, ağaçlandırma çalışmaları ve çeşitli eylem planlarıyla her yıl düzenli olarak artış gösteriyor. Bu bağlamda son açıklanan bilgiye göre Türkiye’nin orman varlığı geçen yıl 177 bin hektar daha artarak, 23,1 milyon hektar oldu. Orman envanter çalışmaları kapsamında 1973 yılında 20 milyon 199 bin 296 hektar olduğu tespit edilen Türkiye’nin orman varlığı, 2018 yılında 22 milyon 621 bin 935 hektar olarak açıklandı. 2020 yılında 22 milyon 933 bin hektara ulaşan söz konusu varlık, bir yılda 177 bin hektar daha artarak geçen yıl (2021) itibarıyla 23 milyon 110 bin hektara yükseldi.

Altınbank Kuruluyor

Kuyumculuk sektöründe bulunan şirketlerin finans odaklı problemlerine kesin ve kalıcı çözüm bulmak hedefiyle Altınbank kuruluyor. Bu anlamda bir ilk olacak olan girişimin belli bir olgunluğa ulaştığı ve bu yıl içerisinde hayata geçeceği söyleniyor. Konuya ilişkin İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı da açıklamalarda bulundu.

Tüketici Güven Endeksi (Mart 2022)

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %1,9 oranında arttı. Şubat ayında 71,2 olan endeks, Mart ayında 72,5 oldu.

Enflasyon (Mart 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Mart 2022) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Mart ayında TÜFE aylık %5,46 artarken, yıllık bazda enflasyon %61,14 oldu. Mart ayının zam şampiyonu ise fiyatı %32,67 artan motorin oldu.

25. Araştırma Zirvesi

6 – 7 Nisan tarihlerindeki 25. Araştırma Zirvesi; reklam, araştırma, medya, pazarlama, marka, akademi ve iletişim dünyasının profesyonellerini bir araya getiriyor. Bu yıl “İnsan Ol” temasına sahip olan ve Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu zirvede, birbirinden önemli isimler bu ana tema odağında konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıkacak. Dijital ortamda izlenecek olan etkinliğe dair tüm detaylar ise Araştırma Zirvesi’nin resmi web sitesi olan arastirmazirvesi.com‘da!

Twitter Profesyonel Hesap

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine sosyal medya ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Twitter’ın bir süre önce Beta formatta sınırlı sayıda ve belirli kıstaslara sahip kullancıılar için aktif ettiği “Profesyonel Hesap” özelliği bundan böyle global olarak tüm kullanıcılar için kullanılabilir olacak. Profesyonel Hesap özelliğini kullanan kişiler, diğer kullanıcılara açık olmayan çok sayıda özelliğe erişim sağlayabilecek. Peki Profesyonel Hesap nedir? Nasıl kullanılır? Hangi şartlar gerekiyor?

Detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

10 Maddede Çanakkale Köprüsü

Branding Türkiye’nin konsept içeriklerinden olan “10 Maddede” serisinin bu bölümünde 1915 Çanakkale Köprüsü’ne yer verdik. Ve 18 Mart 2022 tarihinde yani Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümünde açılışı yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili 10 önemli detayı sizler için derledik.

Okumak için buraya tıklayın.

Robot Asimo Emekli Oldu

Honda’nın 2000 yılında tanıttığı ve 2018 yılına kadar geliştirmeye devam ettiği insansı robot Asimo, son gösterisini gerçekleştirerek emekliye ayrıldı. 130 santimetre boyunda ve 48 kilogram ağırlığında olan Asimo, sırtında çanta olan bir astronot görünümünü taşıyordu

Türk Güreşçilerden Rekor

Türkiye Güreş Milli Takımı, Macaristan’da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda tarihi rekorlara imza attı. Buna göre; milliler erkekler ve kadınlarda toplam 17 madalya ile rekor kırdı. Kadın Milli Takımı ilk kez Avrupa şampiyonu oldu. Erkek Milli Takımı ise serbest stil ve grekoromende Avrupa ikincisi oldu.

Elon Musk Twitter’dan Hisse Aldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, popüler sosyal ağ Twitter’da yüzde 9,2’lik pasif hisse satın aldıktan sonra resmi olarak Twitter’ın Yönetim Kurulu’na dahil oldu.

ATAK Helikopterin İlk İhracatı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Türkiye için güzel bir haber ile devam ediyoruz. TUSAŞ tarafından üretilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyaçlarını karşılama amacıyla geliştirilen ATAK T129 helikopterinin ilk ihracatı Filipinler’e gerçekleştirildi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.