Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları – TCDD Çuf Çuf markasıyla paylaşımlı elektrikli scooter pazarına girmeye hazırlanıyor.
Son zamanlarda popülerliği iyiden iyiye artan paylaşımlı elektrikli scooterlara yönelik bir takım yasal düzenlemeler yapılırken bir yandan da sektöre yeni oyuncular girmeye devam ediyor. Pazara en son kamu tarafında bir kuruluşun giriş yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Konuya dair detayları ise Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı verdi. Buna göre TCDD Çuf Çuf markasıyla paylaşımlı elektrikli scooter pazarına giriş yapacak.

TCDD Çuf Çuf Markasıyla Scooter Pazarına Giriyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gün geçtikçe popüler hale gelen elektrikli scooter ile ilgili art arda girişimler yapılıyor. Bu durum pazardaki rekabeti arttırırken şimdi de kamu tarafından bir kuruluşun sektöre gireceği öğrenildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonluğunda paylaşımlı elektrikli scooter firmaları ve ilgili kamu otoritelerinin katılımı ile Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre toplantıda, elektrikli scooterlara yönelik yasal düzenleme için esaslar belirlendi. Toplantıda ayrıca var olan mevzuatlarda resmi tanımı bulunmayan elektrikli scooterların kimler tarafından kullanabileceği ve bu hizmeti vermek isteyen şirketlerin hangi şartları yerine getirmesi gerektiği de konuşuldu. Bu arada elektrikli scooterlar taslak yönetmeliğe “e-skuter” olarak girdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mikro Hareketlilik Ortak Akıl Toplantısı‘nda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın elektrikli scooter geliştirdiğini ifade ederek bu bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamaya göre TCDD Çuf Çuf markasıyla paylaşımlı scooter piyasasına girecek.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamasına göre TCDD’nin geliştirdiği bu scooterlar ilk aşamada sadece istasyonlarda hizmet verecek. Bu arada Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı, elektrikli scooter için TCDD’nin yerli girişimlerden hizmet satın aldığını da açıkladı.

Paylaşımlı Scooter İstatistikleri

Toplantıda paylaşımlı scooter kullanımına dair ilgili ilginç istatistikler de paylaşıldı. Örneğin Türkiye’de 35 bin adet paylaşımlı elektrikli scooter bulunurken dünya genelinde bu sayı 800 bini buluyor. Öte yandan Türkiye’de 13 şehirde paylaşımlı elektrikli scooter bulunuyor. Ayrıca bugüne kadar toplamda 10 milyon paylaşımlı elektrikli scooter yolculuğu yapılmış. Paylaşımlı elektrikli scooterlar aracılığıyla bugüne dek toplam kat edilen mesafe ise 15 milyon km olarak açıklandı.

Bakalım TCDD Çuf Çuf markasıyla sektörün dinamiklerini değiştirerek yeni bir rekabet alanının oluşmasını sağlayacak mı? Bekleyip göreceğiz. Ayrıca paylaşımlı scooterlara yönelik yasal düzenlemenin detaylarını da önümüzdeki süreçte sizlerle paylaşıyor olacağımızı da belirtelim.

Kaynak: Habertürk


💡 Elon Musk 16,3 Milyar Dolar Kaybetti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.