Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2020)

Eylül ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2020)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2020)

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Yerli Sosyal Ağ YAAY Yayına Girdi
  • iPhone 12 Serisinin Rengi Belli Oldu
  • Google, Türkiye’de Yasal İşletme Maliyeti Uygulaması Başlattı
  • App Store, Dijital Hizmet Vergisi Zammı Yaptı
  • E-Duruşma Dönemi Başlıyor
  • Netflix Bazı İçerikleri Ücretsiz Sunmaya Başladı
  • Enflasyon Rakamları (Ağustos 2020) Açıklandı
  • Intel Logosunu Değiştirdi! İşte Yeni Logo
  • Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2021) Yayınlandı
  • Milli Eğitim Bakanlığı 2019 – 2020 İstatistiklerini Açıkladı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2020) - YAAY

Yerli Sosyal Ağ YAAY Yayına Girdi

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir girişimle başlıyoruz. Mikroblog odaklı bir sosyal ağ olan Twitter’a benzerliğiyle dikkat çeken yerli sosyal ağ Yaay geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Türk Telekom bünyesinde yer alan TT Ventures A.Ş. tarafından geliştirilen Yaay‘a telefon numarası kayıt olunabiliyor. Ancak bir telefon numarası ile sadece bir tane hesap açılabiliyor. Bakalım Yaay, sosyal ağ pazarında global bir başarı yakalayacak mı?

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2020) - iPhone 12 Koyu Mavi

iPhone 12 Serisinin Rengi Belli Oldu

Önümüzdeki günlerde lansmanı yapılacak olan teknoloji devi Apple’ın iPhone 12 serisine dair detaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Örneğin iPhone 12 serisinde ilk defa koyu mavi seçeneği olacak. En azından söylentiler bu yönde. Hatırlanacağı üzere Apple, iPhone 11 Pro cihazları özellikle koyu yeşil renk ile öne çıkartmıştı. Bu defaki seride ilgi çekecek olan rengin ise koyu mavi olacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2020) - Google Ek Ücret

Google, Türkiye’de Yasal İşletme Maliyeti Uygulaması Başlattı

Teknoloji devi Google, yayınlamış olduğu resmi bir açıklamada müşterilerin reklam harcamalarına ek yüzde 5’lik bir kesinti olacağını duyurdu. Kesintiye gerekçe olarak ise yeni yasalar gösterildi. Buna göre Google, 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle müşterilerin reklam harcamalarından yüzde 5 oranında ek ücret talep edecek. Amerikalı şirket bu ek ücretin “Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri” olarak isimlendirileceğini açıkladı.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2020) - App Store Dijital Hizmet Vergisi

App Store, Dijital Hizmet Vergisi Zammı Yaptı

Teknoloji devi Apple, Türkiye’nin de dahil olduğu bazı ülkelerdeki vergi değişimlerinden dolayı App Store’da zam yaptı. Buna göre Türkiye’de App Store fiyatlarına artık %7,5 Dijital Hizmet Vergisi uygulanacak. Konuya dair şirket tarafından yapılan açıklamada; “Türkiye: %7.5’lik yeni dijital hizmet vergisi (Mevcut %18 KDV’ye ek olarak)” ifadesi kullanıldı.

E-Duruşma

E-Duruşma Dönemi Başlıyor

Koronavirüs salgını birçok sektöre yönelik yeni uygulamaların devreye girmesine neden oldu. Uzaktan çalışma, online eğitim gibi uygulamalara ek olarak şimdi de e-duruşma dönemi başlayacak.Konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül şöyle bir açıklamada bulundu;

Yeni adli yıl, test süreci başarıyla devam eden e-Duruşma’nın pilot olarak uygulanıp yaygınlaştırılacağı bir dönem de olacaktır. 

Bakalım 1 Eylül itibariyle başlayan yeni adli yılda e-duruşma ne düzeyde ve nasıl uygulanacak…

Netflix Bazı İçerikleri Ücretsiz Sunmaya Başladı

Netflix Bazı İçerikleri Ücretsiz Sunmaya Başladı

Netflix kimi zaman yayınlanan yeni bir içeriği nedeniyle bazen de aldığı kurumsal kararlarla gündemdeki yerini her zaman koruyor. Popüler platformun bu seferki aksiyonu ise hemen herkesi sevindirecek cinsten. Zira Netflix bazı içerikleri ücretsiz sunmaya başladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Ağustos 2020) Açıklandı

Enflasyon Rakamları (Ağustos 2020) Açıklandı

Enflasyon rakamları (Ağustos 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ağustos ayında TÜFE aylık %0,86 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,77 oldu. Ağustos ayının zam şampiyonu ise fiyatı %25,17 artan salatalık oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Intel Yeni Logo

Intel Logosunu Değiştirdi! İşte Yeni Logo

Teknoloji markası Intel, 11.nesil Tiger Lake işlemcilerini kamuoyuna tanıttı. Şirket aynı anda yeni logosunu da duyurdu. 2006 senesinden bu yana kullanılan klasik Intel logosuna modern eklemeler yaparak güncelleyen ve logosunu değiştiren şirket, bu sayede eski popüler günlerine dönmeyi hedefliyor. Zira Intel, bir süredir işlemci pazarındaki rekabette hedeflediği verimi alamıyor

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2021

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2021) Yayınlandı

Teknoloji Haberleri’ne tam da üniversitelerin başlamasına az bir zaman kala yayınlanan önemli bir raporla devam ediyoruz. Dünyadaki yüksek öğrenim kurumlarıyla alakalı araştırmalar yapan İngiltere merkezli yayın kuruluşu Times Higher Education (THE), Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2021) listesini yayınladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Milli Eğitim Bakanlığı İstatistikleri

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 – 2020 İstatistiklerini Açıkladı

Teknoloji Haberleri’ni önemli bir raporla tamamlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2019 – 2020 eğitim öğretim yılına ait istatistikler açıklandı. “Milli Eğitim İstatistikleri – Örgün Eğitim 2019-2020” başlıklı raporda dikkat çekici veriler mevcut.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2020) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ağustos 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.