Çığır açan girişimleriyle ve sansasyonel açıklamalarıyla adından sıkça söz ettiren popüler iş insanı Elon Musk bir günde tam 16,3 Milyar Dolar kaybetti.

Çılgın projeleriyle tanınan popüler iş insanı ve girişimci Elon Musk bir rekor kırdı. Fakat bu rekor Elon Musk’ı sevindirecek cinsten değil. Zira Elon Musk son borsa gününde Tesla hisselerinin tabiri caizse çakılması nedeniyle servetinden tam 16,3 milyar dolar kaybetti. Böylece Elon Musk bir günde en çok para kaybeden insan olarak tarihe geçti.

Elon Musk Bir Günde 16,3 Milyar Dolar Kaybetti

Elektrikli araç çalışmalarıyla bilinen ve elektrikli otomobil odağında birçok ilke imza atan Tesla’nın, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakiplerinden olan Nikola Corp. ile General Motors Co.’nun ortaklık kurduğu duyuruldu.

Elon Musk Neuralink Çipini Tanıttı

Bu haberle bilrikte Tesla hisseleri deyim yerindeyse New York borsasında çakıldı. Bunun akabinde ise Tesla’nın kurucusu Elon Musk servetinden ciddi bir miktarını kaybetmiş oldu.

16,3 Milyar Dolar Kaybetti

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin altıncı insanı olan Elon Musk, Forbes Gerçek Zamanlı Milyarderler Listesi’ne göreyse dünyanın en zengin sekizinci insanı. Ancak son borsa gününde Tesla hisselerinin ciddi manada bir düşüş yaşaması Elon Musk’ın servetinden 16,3 milyar dolar gitmesine neden oldu. Bu arada Bloomberg bu kaybı 16,3 milyar dolar olarak duyururken Forbes ise Elon Musk’ın 16,5 milyar dolar kayıp yaşadığını duyurdu.

Boşanma, miras, yeniden dağıtım gibi durumlar göz ardı edildiğinde Elon Musk’ın son borsa gününde yaşadığı kayıt bir insanın bir borsa gününde yaşadığı en büyük kayıp olarak tarihe geçti. Bu arada kaybeden tek kişi Elon Musk değildi.

En Zengin 10 İnsandan 8’i Kaybetti

Evet, son borsa gününde Elon Musk ciddi bir kayıp yaşayarak tarihe geçti ancak tek kaybeden Elon Musk değildi. Zira dünyanın en zengin 10 insanının son borsa günündeki servet değişimlerine baktığımızda bu değişimi görebiliyoruz. Forbes’a göre en zengin 10 insandan 8’inin, Bloomberg’e göreyse en zengin 10 insandan 9’unun servetinde ciddi kayıplar yaşandı.

Örneğin 185 milyar dolarlık toplam servetiyle dünyanın en zengin insanı konumundaki Amazon CEO’su Jeff Bezos, son borsa gününde yaşadığı 7,9 milyar dolarlık kayıp ile Elon Musk’ın ardından en fazla kayıp yaşayan isim konumunda.


💡 Türkiye Ekonomisinin 15 Yılı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.