Samsung Dünyanın En Büyük Cep Telefonu Fabrikasını Açtı

Teknoloji devlerinden biri olan Samsung, dünyanın en büyük cep telefonu fabrikasını Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi yakınlarındaki bir varoş bölge olan Noida’da açtı. Samsung’un fabrikasını burada açmasının arkasında Çin gibi telefon üretim merkezlerinin giderek pahalı hale gelmesi var. 

Samsung, dünyanın en büyük cep telefonu fabrikasının açılışını Hindistan’da yaptı. Açılış törenine Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In katıldı.

Açılışta bir takım detaylar da verildi. Örneğin Hindistan’ın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olduğu aktarıldı.  Bu arada Hindistan Başbakanı Narendra Modi açılış töreninde bir konuşma yaptı. Modi konuşmasında, “Samsung’un 717 milyon dolarlık yatırımı Samsung’un, Hindistan’daki yalnızca iş ilişkilerini güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerde de önemli bir role sahip olacak” dedi.

Samsung, Noida’daki fabrikası için üretim kapasitesini iki kat artıracağını ve yılda 120 milyon telefon üreteceğini açıkladı.  Ayrıca açılış töreninde yapılan açıklamada Hindistan’da üretilen telefonları ihraç etme planlarının olduğu vurgulandı.

Teknolojik Ürünlerde Vergi Düzenlemesi 

Hindistan Başbakanı Modi, elektronik parçaların üretimi için “Make in India” programı kapsamında baskılı devre kartına (PCB) ve kamera parçalarına Nisan ayının başında %10 ilave ithalat vergisi getirdi. Modi verdiği bu kararla hem ülkede elektronik parça üretimini teşvik ediyor hem de istihdama katkı sağlamayı hedefliyor. Bu verginin yanı sıra Başbakan Modi geçtiğimiz Şubat ayında da bir takım vergiler getirmişti.

Bu vergiler arasında LCD panellere yüzde 15, lityum iyon bataryalara yüzde 10-20 ve şarj adaptörleri, kablolu kulaklıklar ve alıcı ile anten gibi çeşitli cihazlara ise yüzde 5-15 arasında bir vergi getirdi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir