7’den 70’e tüm kadınlar 10 Haziran 2023 tarihinde 2. düzenlenecek olan “Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023″te buluşuyor. 8 kilometrelik toprak ve engebeli araziye sahip Kızlan Köyü – Gereme Koyu rotasındaki koşu; kadın ve kız çocuklarının hareket etme özgürlüklerine farkındalık amacı taşıyor.

Bu sene 10 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan “Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023”, 8 kilometrelik sembolik bir mesafeye sahip. Kadınların ve kız çocuklarının hareket etme özgürlüklerine farkındalık oluşturma amacı taşıyan ve onları spora teşvik etme misyonuna sahip olan koşuda 7’den 70’e tüm kadınların bir arada olacak!

Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023

Muğla’ya bağlı Datça ilçesinin Kızlan Köyü mevkiinde 8 kilometrelik toprak yol ve kısmen asfalt yoldan oluşan bir arazi parkurunda gerçekleşecek olan koşunun başlangıcı 08:00 olarak açıklanırken, yarışın zaman limitinin ise 2 saat olduğu belirtildi.

1100 metre çıkışta toplam 227 metre irtifası, 900 metre inişte toplam 240 metre irtifa kaybı olan parkurun 2. kilometresinde ise “Gereme Koyu”na ulaşılmaktadır. 3 buçuk kilometre deniz kenarından koşularak köyün içine girilen bir parkura sahip olan yarışa 18 yaşından gün almış her Kadın ve kız çocuğu katılabilmekte.

Bu yıl yarıştan elde edilen gelirle 6 Şubat’ta meydana gelen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinden etkilenen bölgeye katkı sağlanması hedefleniyor. Buna göre koşudan elde edilen gelirle Hatay‘ın Altınözü ilçesinde yapımı planlanan KAHEV ‘Çelik Okul’ projesine destek sağlanacak

Datça Belediyesi ve Datça Kaymakamlığı tarafından desteklenen yarışa Branding Türkiye ise medya desteği sağlıyor. Bu arada Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023, 18 yaş altı tüm genç kız ve kız çocuklara ücretsiz olacak. Yarış bitimi olan saat 10:00’da ise 4-9 yaş tüm erkek ve kız çocuklarıyla sembolik 500 metrelik ilham koşusu gerçekleştirilecek. Ve bu sembolik mesafeyi koşan her bir çocuğa tişört verilecek.

Parkur Bilgileri

10 Haziran 2023 tarihinde 2. düzenlenecek olan “Datça Çelik Kadın Koşusu – 2023″ün parkur bilgileri aşağıdaki gibidir;

  • Koşu toplamda 8 kilometre uzunluğundadır.
  • Datça Çelik Kadın Koşusu, 270 metre irtifa kazanımı olan kolay ve orta zorluk seviyeli bir arazi koşusudur.
  • Yarışın başlangıç ve bitiş çizgisi aynı noktadır.
  • Start alındıktan hemen sonra köy içinden Gereme Koyu’na doğru uzanan 1100 metre dağ çıkışı ve 900 metre iniş ile deniz seviyesine ulaşılır.
  • 3 buçuk kilometre deniz seviyesinde, deniz sol tarafta kalacak şekilde rüzgar güllerinin arasından koşulur.
  • 1100 metre dışında çıkış ve 900 metre iniş dışında tüm mesafe düzlüktür.
  • Yer yer asfalt yollar vardır. Parkurun geneli toprak geniş araç geçebilecek kıvamda orman içi bir yoldur.
  • Datça Çelik Kadın Koşusu’nun yarış güzergahı şerit band parçaları ile işaretli olup kaybolma riski yoktur.
  • Yarışta GPS kullanmaya gerek yoktur.
  • Yarışın 4.kilometresinde Pürsu Su noktası bulunmaktadır.
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.