Başlığı okuduğunuzda eminim ki aklınıza ayakkabı devlerinden biri gelmiştir. Çünkü kendi kendinize “Pizza Hut akıllı ayakkabı üretir mi?” diye sormuşsunuzdur. Fakat birçok kişi bu konuda yanılıyor. Çünkü pizza siparişi veren akıllı ayakkabı, ünlü bir ayakkabı markasının işi değil. Zira bu ayakkabıyı Pizza Hut üretti. İşte Pizza Hut’tan pizza siparişi veren ayakkabı!

Evet evet, yanlış okumadınız. Pizza Hut “PieTops 2.0” isimli bir spor ayakkabı üretti. Tabii akıllara gelen ilk soru “Bir pizza restoran zinciri olan Pizza Hut neden spor ayakkabı üretti?” olacaktır. Pizza Hut’ın böyle bir spor ayakkabı üretmesinin ana sebebi, öyle ayakkabı sektörüne girmek filan değil. Zira ürün PieTops II adını taşıyor. Ayrıca bunun niş bir ürün olduğunu söylemeye sanıyorum ki gerek yok. Özetle, Pizza Hut sıradan bir spor ayakkabı değil özel ve misyonu olan bir ayakkabı üretti. İşin bir de PR boyutu var tabi ki… Hatta meselenin büyük bölümü bununla ilgili desek yeridir.

Pizza Hut’tan Pizza Siparişi Veren Akıllı Ayakkabı: PieTops II

Pizza Hut tarafından üretilen bu özel ayakkabının üzerinde bir tuş var. Bu tuş sayesinde kolaylıkla ve nerede olursanız olun pizza siparişi verebiliyorsunuz. Ayrıca sol ayakkabıda yer alan bir tuşla da televizyonunuzu durdurabiliyorsunuz.

Pizza Hut PieTops II

Aslında bu ayakkabı Pizza Hut için bir ilk değil. Zira Pizza Hut daha önce de bu konsepte sahip bir ayakkabı üretmişti. PieTops II, Pizza Hut’ın ürettiği ikinci akıllı ayakkabı olma özelliğini taşıyor. Şirket bu konseptteki ilk spor ayakkabısını geçtiğimiz yıl piyasaya sunmuştu. Ancak PieTops isimli bu spor ayakkabıda sadece pizza sipariş etme tuşu bulunuyordu. Televizyon yayınlarını durdurma tuşu ilk üretilen modelde yoktu.

“İnsanlar bu ayakkabıyı niçin pizza sipariş etmek için satın alsın?” ya da “Niçin televizyonu durdurmak için bir ayakkabıya ihtiyaç duysun?” diye düşünmeden edemediğimi belirtmek istiyorum. Tabi ki bu benim bakış açım. Ama giyilebilir teknoloji ürünlerini göz önüne aldığımızda, bu ürünün karnınızı doyurmanıza yardımcı olması nedeniyle, nispeten faydalı olduğu da söylenebilir.

Pizza Hut, geçtiğimiz ocak ayında gerçekleşen CES 2018 etkinliğinde, önümüzdeki yıllarda pizza teslimatı için kullanacağı otonom aracını tanıtmıştı. Hatta Black Mirror da resmi Twitter hesabı üzerinden markanın yeni aracı ile ilgili olarak ilginç bir yorumda bulunmuştu.

Markaların yatay ve dikey anlamda üretim stratejisi izlediği bu günlerde giyilebilir teknolojiyi bu denli özelleştirmek ciddi bir konumlama başarısı olarak yorumlanabilir. Bakalım Pizza Hut bundan sonraki süreçte ne tür bir niş ürünle karşımıza çıkacak.


💡 Yapay Zeka, Teknoloji Ve Gelecek

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.