Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile alakalı Türkiye’deki güncel durumu ele aldığımız “Korona Virüs Gündemi” temalı yazı dizisinde bugün 20 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Veya Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yapıyor. Böylece tüm Türkiye, Korona Virüs’e dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duyma şansına sahip oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek her akşam “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (20 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada Türkiye’de bugün 4.674 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 123 olarak açıklandı.

Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada iyileşen hasta sayısına dikkat çekti. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

“Bugün 1454 hastamız daha şifa buldu. En az virüs kadar ısrarcı olmalıyız…”

Kovid-19 İstatistikleri

20 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 673.980

Toplam Vaka Sayısı: 90.980

Toplam Vefat Sayısı: 2.140

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.909

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 1.033

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 13.430

Korona Virüs 20 Nisan 2020

20 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte Covid-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 39.703

Bugünkü Vaka Sayısı: 4.674

Bugünkü Vefat Sayısı: 123

Bugünkü İyileşen Sayısı: 1.454

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımları manşetler halinde sizler için sıraladık;

  • Bugün 1.454 hastamız daha şifa buldu.
  • En az virüs (Korona Virüs) kadar ısrarcı olmalıyız.
  • Bu savaşı; sağlık ordumuzun özverisi ve tedbirlere bağlılıktaki ısrarımızla kazanacağız.
  • Henüz hastalık sınırlarımıza girmeden ihtiyacı görüp yerli ve milli imkanlara güvenerek başlattığımız solunum cihazı projemiz seri üretimden çıktı. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Sokağa Çıkma Yasağı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya’daki Huber Köşkü‘nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nın ardından yaptığı açıklamada, Kabine’nin 28. toplantısını tamamladıklarını belirtti. Toplantının ana gündem maddesi Korona Virüs olurken, alınan kararla; 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Buna göre 22 Nisan gecesinden 26 Nisan gecesine kadar 31 ilde Korona Virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu arada 4 günlük yasak, hem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘na hem de Ramazan Ayı başlangıcına denk gelmiş oldu.

Korona Virüs ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 20 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (19 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.