Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2022)

Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Ocak 2022) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Ayın Haberleri (Aralık 2021)
 • PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı
 • Instagram’a Dikey Hikaye
 • Branding Türkiye İle DonanımHaber Arasında İş Birliği
 • Index 3.0 Çıktı
 • Google’a 1 Milyar Dolarlık Ofis
 • Branding Türkiye Öneriyor: Index 3.0
 • Davos 2022 Başladı
 • Microsoft Activision Blizzard’ı Satın Aldı
 • Index 4.0 Çıktı
 • Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Ayın Haberleri (Aralık 2021)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Aralık 2021)

PCR Testi Zorunluluğu Kaldırıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine herkesi ilgilendiren bir haber ile devam ediyoruz. Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) için geliştirilen aşıyı olmayan kişiler için getirilen PCR testinin negatif olma mecburiyeti kaldırıldı. Dün kamuoyuna yansıyan haberlere göre İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine konuya ilişkin bir yazı göndererek alınan kararı duyurdu.

Instagram’a Dikey Hikaye

Sık aralıklarla yaptığı güncellemeler ve yeniliklerle sosyal ağ pazarındaki konumunu güçlendiren ve etkisini koruyan Instagram bu kez de dikey hikaye kaydırma özelliğini test etmeye başladı. Bu durumu özel kılansa yeni özelliğin ilk kez Türkiye’de test ediliyor oluşu.

Branding Türkiye İle DonanımHaber Arasında İş Birliği

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi odağında 100’den fazla kategoride sektör profesyoneli ve akademisyenlerden oluşan uzman yazar kadrosuyla faaliyet sürdüren ve geçtiğimiz günlerde 4. yaşını kutlayan Branding Türkiye ile 1999’da kurulan ve Türkiye’nin ilk teknoloji haberleri sitelerinden biri olan DonanımHaber, içerik odaklı stratejik bir iş birliği gerçekleştirdi.

Index 3.0 Çıktı

Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 3.0 kitabı çıktı! E-kitap formatında yayınlanan ve dijital platformlarda satışa sunulan kitap, Branding Türkiye’de 2020 boyunca yayınlanan makalelerin bibliyografya mantığıyla indekslenmesi misyonuyla hazırlandı.

Google’a 1 Milyar Dolarlık Ofis

Business Insider’da yer alan habere göre Google 1 milyar dolara ofis alıyor. Konuya dair detaylar ise şöyle; teknoloji devi Google Londra’daki Tottenham Court Road yakınlarında bulunan ofis binası Central Saint Giles’ı satın almak için 1 milyar dolar harcayacak. Bu ise 730 milyon sterlin anlamına geliyor.

Branding Türkiye Öneriyor: Index 3.0

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin “Kitap Önerileri” kısmında bu defa Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından bibliyografya mantığıyla yayına hazırlanan Index 3.0 kitabı var.

Davos 2022 Başladı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “2022 Davos Gündemi” toplantıları dünya genelinden siyasetçi, akademisyen, iş insanı ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi ortamda başladı. Organizasyonun bu yılki ana teması ise “Dünyanın Durumu” oldu.

Microsoft Activision Blizzard’ı Satın Aldı

Microsoft, bünyesinde Blizzard, King, Treyarch, Raven, Highmon, Beenox, Sledgehammer Games, Infinity Ward, Demonware, Toys for Bob gibi birçok geliştiriciyi ve World of Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty, Candy Crush gibi oyunları barındıran Activision Blizzard’ı, 68,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Index 4.0 Çıktı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Branding Türkiye ile ilgili bir haber ile devam ediyoruz. Bibliyografya mantığıyla Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 4.0 kitabı Branding Türkiye Yayınları etiketiyle çıktı.

Merkez Bankası’ndan Faiz Kararı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini herkesi ilgilendiren önemli bir haber ile tamamlıyoruz. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yılın ilk toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakıldı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ocak 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.