Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Temmuz2

Merhaba değerli “Branding Türkiye” okuyucuları…. Temmuz ayının 2. haftasında teknoloji dünyasına dair gelişmeleri içerisinde bulunduran ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizde bu hafta; Koç Holding, Booking.com, Twitter, Google, YouTube ve  WeGame ile ilgili gelişmeleri derledik.

Haftalık teknoloji haberlerimizde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle her hafta buluşturuyoruz. Temmuz ayının ortasına geldiğimizde Türkiye ve dünyadan önemli gelişmeleri sizler için bir araya getirdik. Gelin hep birlikte önemli gelişmelere yakından bakalım. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin.

KOÇ ve WPP’den ‘Ingage’ Birliği

Dijital pazarlama alanında; WPP ile Koç Grubu şirketlerinden Zer’in dijital pazarlama sektöründeki tecrübelerini bir araya getiren “Ingage”, strateji noktasında önemli bir hale gelecek. Türkiye’de ve dünyada pazarlama iletişiminin liderlerinden WPP, dijital pazarlama alanında deneyim ve uzmanlıkları noktasında Koç Grubu ile deneyimlerini birleştirerek eşit ortaklıkla “Ingage”yi kurdu. Bu işbirliğinde öncelikli hedef dijital pazarlama alanında strateji odaklı hizmet vermek ve stratejik büyüme…

Booking.com Açılıyor

Ülkemizde hizmete kapalı siteler arasında yer alan Booking.com tekrar açılıyor. Haberin detaylarına gelecek olursak, geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı bir açıklamada bulundu. Buna göre benzer siteler için gerekli düzenlemeler sonucunda Booking.com’un artık hizmet verebileceği belirtildi. Booking.com başta olmak üzere birçok sitenin kapatılması ülkemizde tartışmalara yol açmıştı. Fakat gerekli düzenlemeler sonrasında birçok sitenin yeniden hizmete gireceği düşünülüyor.

1996 yılında Amsterdam’da kurulan Booking.com, küçük bir Hollanda girişiminden e-ticaret odaklı dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden biri haline geldi. Dünyayı keşfetmeleri için insanları cesaretlendirme misyonuna sahip olan Booking.com’da daireler, tatil evleri ve aileler tarafından işletilen oda ve kahvaltılardan 5 yıldızlı lüks tatil köylerine, ağaç evlere kadar dünyanın en geniş ve inanılmaz konaklama fırsatları yer alıyor.

Twitter’dan Dev Yaz Temizliği

Geçtiğimiz günlerde sahte hesaplar üzerine bir temizlik yapan Twitter, bu dev temizlik sürecinde milyonlarca hesabı sildi. Bilindiği üzere Twitter’da popüler olmak isteyen kişiler takipçi satın alıyor ve bu durum üzerinden kazanç elde ediyordu. Twitter, uzun süredir devam eden bu probleme el atarak radikal bir kararla sahte hesapları temizledi. Twitter; kullanıcıların güvenini kazanmak amacıyla sahte hesapları kaldırarak gerçekleştirdiği bu çalışmayla milyonlarca hesabı silmiştir. Twitter, bu radikal hamlesini yine kendi platformu üzerinden kullanıcılara açıkladı.

Twitter son dönemlerde artan bir şekilde sahte haberlere ve sahte kullanıcılara yönelik bir takım çalışmalar ve incelemeler yapıyordu. Bu incelemeler sonucunda inaktive ya da bot olan tüm hesapları silmeye karar verdi. Twitter’ın gerçekleştirdiği bu temizlik sonucunda ünlü kişilerin hesaplarında hatırı sayılır bir takipçi düşüşü oldu.  Örneğin ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin hesabında 2,5 milyon takipçi düştü. Ünlü şarkıcının toplam takipçi sayısı 108,1 milyondu. ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’yı da vuran bu temizlikte Obama, 2,1 milyon takipçi kaybetti. Eski başkanın toplam takipçi sayısı ise 101,5 milyondu.

Türkiye’den de birçok fenomenin (!) takipçi sayısında milyonlara varan düşüşler gözlemlendi. Ayrıca şarkıcı, siyasetçi ve yazarları da etkileyen bu temizlik herkesin gerçekten sahip olduğu takipçi kitlesini göstermesi açısından önem taşıyor.

Google’den Mobil Hız Puanı

Google, geçtiğimiz günlerde 10 puanlık bir sistem üzerinden sayfaları derecelendirmeye başladığını bütün dünyaya duyurdu. Bundan böyle Google, Google Mobil Hız Puanı (Mobile Speed Score) adı verilen bir derecelendirmeyle değerlendirmelere başlayacak. Bu derecelendirme ile birlikte arama sonuçları sayfası sonuçlarının ve reklam performanslarının ciddi şekilde değişeceği öngörülüyor .Tüm web trafiğinin yarısından fazlası artık mobilde gerçekleşiyor ve bir web sayfasının tam anlamıyla yüklenmesi 15 saniye alıyor. Ziyaretçiler 3 saniyeden fazla sürede açılmayan sayfalara karşı pek sabırlı değil. Dolayısıyla kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesi 3 saniyeyi aştığında, beklemek yerine sayfayı kapatıyor ve böyle olunca da siteler ziyaretçilerin yarısından fazlasını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Site sahipleri, Google’ın, mobil odaklı yeni derecelendirmesinde işleyen mantığı bir an önce anlayıp buna göre aksiyon almalıdır.

YouTube’dan “Doğru Haber” Dönemi

Büyük şirketler ve sosyal medyanın devleri, internet ortamının en büyük problemlerinden birisi haline gelen sahte haberlere yönelik mücadelesine bir yenisi eklendi. Video izleme platformu ve dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan YouTube, asılsız haberlere yönelik bir hamleyle mücadele edecek. İlk 24 saat canlı yayın yapan ve ciddi izleyici kitlesine ulaşan kanalları kontrol altına alacak olan YouTube’un bu noktada çok yönlü bir çalışma yapacağı görülüyor. Google tarafından konu ile alakalı bu servis için 25 milyon dolar gibi bir yatırımın yapılacağı ve dünya genelindeki çeşitli haber şirketleri ile ortaklıklar kurulacağı ifade edildi. Bu ortaklıklar ile beraber yayınlanan videoların haber kaynakları bir bağlantı olarak sunularak sahte içeriğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Steam’in Tahtı WeGame ile Sarsılıyor

Çinli oyun firması Tencent, dünya çapında popüler dijital oyun platformu Steam’a rakip olacak WeGame platformunu geçtiğimiz yıl duyurmuştu. WeGame‘in uluslararası pazara çıkıp çıkmayacağı tam olarak bilinmiyordu fakat Çin’de yayılıyordu. Tencent, WeGame’in Hong Kong versiyonunu geliştirdiklerini ve platformu Çin yapımı oyunları küresel pazara entegre etmek ve duyurmak için kullanacaklarını dile getirdi.

Tencent, League of Legends’ın (LOL) geliştirisi Riot Games, mobil oyun şirketi Supercell, Activision Blizzard gibi birçok şirketin sahibi konumunda.

Branding Türkiye klasiği haline gelmiş olan Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri köşesinde sizler içi teknoloji dünyasının bu hafta “en” dikkat çeken konularını hazırladım. Ortaklık, yeni platformlar ve doğru bilgilendirme adına önemli kararların alındığı bir haftaydı. Temmuz ayının diğer haftalarında görüşmek üzere…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir