Temmuz 2. haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri içerisinde bulunduran ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Temmuz2″de bu hafta; bu hafta; Koç Holding, Booking.com, Twitter, Google, YouTube ve  WeGame ile ilgili gelişmeleri derledik.

Haftalık teknoloji haberlerimizde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle her hafta buluşturuyoruz. Temmuz ayının ortasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Gelin hep birlikte önemli gelişmelere yakından bakalım.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Temmuz2

Temmuz ayının ikinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji; hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Şimdi gelin hep birlikte bu önemli gelişmeleri birlikte değerlendirelim. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

KOÇ ve WPP’den ‘Ingage’ Birliği

Dijital pazarlama alanında; WPP ile Koç Grubu şirketlerinden Zer’in dijital pazarlama sektöründeki tecrübelerini bir araya getiren “Ingage”, strateji noktasında önemli bir hale gelecek. Türkiye’de ve dünyada pazarlama iletişiminin liderlerinden WPP, dijital pazarlama alanında deneyim ve uzmanlıkları noktasında Koç Grubu ile deneyimlerini birleştirerek eşit ortaklıkla “Ingage”yi kurdu. Bu işbirliğinde öncelikli hedef dijital pazarlama alanında strateji odaklı hizmet vermek ve stratejik büyüme…

Booking.com Açılıyor

Ülkemizde hizmete kapalı siteler arasında yer alan Booking.com tekrar açılıyor. Haberin detaylarına gelecek olursak, geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı bir açıklamada bulundu. Buna göre benzer siteler için gerekli düzenlemeler sonucunda Booking.com’un da artık hizmet verebileceği belirtildi. Bildiğiniz üzere Booking.com başta olmak üzere birçok sitenin kapatılması ülkemizde tartışmalara yol açmıştı. Fakat gerekli düzenlemeler sonrasında birçok sitenin yeniden hizmete gireceği düşünülüyor.

1996 yılında Amsterdam’da kurulan Booking.com, küçük bir Hollanda girişiminden e-ticaret odaklı dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden biri haline geldi. Dünyayı keşfetmeleri için insanları cesaretlendirme misyonuna sahip olan Booking.com’da daireler, tatil evleri ve aileler tarafından işletilen oda ve kahvaltılardan 5 yıldızlı lüks tatil köylerine, ağaç evlere kadar dünyanın en geniş ve inanılmaz konaklama fırsatları yer alıyor.

Twitter’dan Dev Yaz Temizliği

Geçtiğimiz günlerde sahte hesaplar üzerine bir temizlik yapan sosyal ağa ve aynı zamanda bir teknoloji firması olan Twitter, bu dev temizlik sürecinde milyonlarca hesabı sildi. Bilindiği üzere Twitter’da popüler olmak isteyen kişiler takipçi satın alıyor ve bu durum üzerinden kazanç elde ediyordu. Twitter, uzun süredir devam eden bu probleme el atarak radikal bir kararla sahte hesapları temizledi. Twitter; kullanıcıların güvenini kazanmak amacıyla sahte hesapları kaldırarak gerçekleştirdiği bu çalışmayla milyonlarca hesabı silmiş oldu. Şirket, bu radikal hamlesini yine kendi platformu üzerinden açıkladı.

Twitter son dönemlerde artan bir şekilde sahte haberlere ve sahte kullanıcılara yönelik bir takım çalışmalar ve incelemeler yapıyordu. Şirket bu incelemeler sonucunda inaktive ya da bot olan tüm hesapları silmeye karar verdi. Twitter‘ın gerçekleştirdiği bu temizlik sonucunda ünlü kişilerin hesaplarında hatırı sayılır bir takipçi düşüşü oldu.  Örneğin ABD’li şarkıcı Katy Perry’nin hesabından 2,5 milyon takipçi düştü. Ünlü şarkıcının normalde takipçi sayısı 108,1 milyondu. ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’yı da vuran bu temizlikte Obama, 2,1 milyon takipçi kaybetti. Eski başkanın normalde takipçi sayısı 101,5 milyondu. Türkiye’den de birçok fenomenin (!) takipçi sayısında milyonlara varan düşüşler gözlemlendi. Ayrıca şarkıcı, siyasetçi ve yazarları da etkileyen bu temizlik herkesin gerçekte sahip olduğu takipçi kitlesini göstermiş oldu.

Google’den Mobil Hız Puanı

Teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde 10 puanlık bir sistem üzerinden sayfaları derecelendirmeye başladığını bütün dünyaya duyurdu. Bundan böyle Google, Google Mobil Hız Puanı (Mobile Speed Score) adı verilen bir derecelendirmeyle değerlendirmelere başlayacak. Bu derecelendirme ile birlikte arama sonuçları sayfası sonuçlarının ve reklam performanslarının ciddi şekilde değişeceği öngörülüyor. Tüm web trafiğinin yarısından fazlası artık mobilde gerçekleşiyor ve bir web sayfasının tam anlamıyla yüklenmesi 15 saniye alıyor. Ziyaretçilerse 3 saniyeden fazla sürede açılmayan sayfalara karşı pek sabırlı değil. Dolayısıyla kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesi 3 saniyeyi aştığında, beklemek yerine sayfayı kapatıyor ve böyle olunca da siteler ziyaretçilerin yarısından fazlasını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Site sahipleri, Google’ın, mobil odaklı yeni derecelendirmesinde işleyen mantığı bir an önce anlayıp buna göre aksiyon almalıdır.

YouTube’dan “Doğru Haber” Dönemi

Teknoloji şirketleri ve sosyal medya devleri, internet ortamının en büyük problemlerinden birisi haline gelen sahte haberlere yönelik mücadelesine bir yenisi eklendi. Video izleme platformu ve dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan YouTube, asılsız haberlere yönelik bir hamleyle mücadele edecek. İlk 24 saat canlı yayın yapan ve ciddi izleyici kitlesine ulaşan kanalları kontrol altına alacak olan YouTube’un bu noktada çok yönlü bir çalışma yapacağı görülüyor. Google tarafından konu ile alakalı bu servis için 25 milyon dolar gibi bir yatırımın yapılacağı ve dünya genelindeki çeşitli haber şirketleri ile ortaklıklar kurulacağı ifade edildi. Bu ortaklıklar ile beraber yayınlanan videoların haber kaynakları bir bağlantı olarak sunularak sahte içeriğin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Steam’in Tahtı WeGame ile Sarsılıyor

“Teknoloji Haberler”‘ni oyun platformları arasındaki rekabetle bitiriyoruz. Çinli oyun firması Tencent, dünya çapında popüler dijital oyun platformu Steam’a rakip olacak WeGame platformunu geçtiğimiz yıl duyurmuştu. WeGame‘in uluslararası pazara çıkıp çıkmayacağı tam olarak bilinmiyordu. Fakat bilinen bir gerçek vardı ki o da uygulamanın Çin’de yayılıyor oluşuydu.

Tencent, geçtiğimiz günlerde; WeGame’in Hong Kong versiyonunu geliştirdiklerini ve platformu Çin yapımı oyunları küresel pazara entegre etmek ve duyurmak için kullanacaklarını dile getirdi. Bu arada Tencent, League of Legends’ın (LOL) geliştirisi Riot Games, mobil oyun şirketi Supercell, Activision Blizzard gibi birçok şirketin sahibi konumunda.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Temmuz2”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın “en” dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.