Bu sene 63.’sü düzenlenen Grammy Ödülleri (2021) sahiplerini buldu. Los Angeles’ta düzenlenen müzik dünyasının bu en prestijli ödül törenine dair detayları ve bu yılın Grammy Ödülü alan sanatçıları sizler için derledik.

1957’den bu yana düzenlenen Grammy Ödülleri, müzik sektöründeki başarıları takdir etmek amacıyla Kayıt Akademisi tarafından verilmektedir. Altın kaplama gramofon şeklinde olan ödül Amerikan müzik endüstrisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu bilgiler ışığında şimdi de bu sene 63. düzenlenen Grammy Ödülleri (2021) ile ilgili detayları aktaracağız. İşte bu yıl Grammy alan isimler!

Grammy Ödülleri (2021)

Bu sene 63. gerçeleştirilen Grammy Ödülleri’nin bu yılki kazananları Trevor Noah‘ın sunduğu törenle açıklandı. Dünyaca popüler şarkıcılardan Beyonce ve Taylor Swift en büyük dört ödülü kazanan kadın sanatçılar olarak deyim yerindeyse tarih yazdı. Buna göre Taylor Swift, yılın albümü ödülünü 3 kez kazanan ilk kadın şarkıcı olurken, Beyonce ise 28’inci Grammy zaferiyle en çok Grammy ödülü alan kadın olarak Grammy tarihine geçti. Beyonce’nin kızı Blue Iyvy de 9 yaşında Grammy ödülü alarak tüm dikkatleri çekerken Megan Thee Stallion, en iyi rap şarkısı ödülünü kazanan ilk kadın oldu.

Grammy Ödülleri’nde Öne Çıkanlar

Tüm dünyanın merakla takip ettiği Grammy Ödülleri (2021) sahiplerini buldu. Biz de hangi sanatçının hangi dalda ödül aldığını sizler için madde madde derledk. İşte detaylar!

 • Amerikalı rapçi, şarkıcı ve söz yazarı Megan Thee Stallion “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü aldı. Stallion aynı zamanda “En İyi Rap Şarkısı” ödülünü kazanan ilk kadın sanatçı oldu.
 • “Yılın Şarkısı” ödülünü H.E.R’in yazarak Tiara Thomas ile seslendirdiği “I Can’t Breath” şarkısı kazandı.
 • “Yılın Albümü” dalında Taylor Swift’in “Folklore” albümü bu yıl Grammy ödülüne layık görüldü. Bu arada üçüncü kez bu ödülü alan Swift’in 2010’da “Fearless” albümü 2015’te ise “1989” albümü ile “Yılın Albümü” ödülünü almıştı.
 • “Yılın Kaydı” dalında ödül alan isim Billie Eilish oldu. Eilish’e ödülü getiren “Everything I Wanted” şarkısı oldu.
 • “En İyi Solo Performans” dalında Harry Styles’ın seslendirdiği “Watermelon Sugar” ödüle layık görüldü.
 • “En İyi Pop-Grup Performansı” dalında da ödülü Lady Gaga ve Ariana Grande’nin seslendirdiği “Rain on Me” şarkısı kazandı.
 • “En İyi Pop Vokal Albümü” Grammy ödülünü, Dua Lipa’nın “Future Nostalgia” albümü aldı.
 • “En İyi Country Şarkısı” ödülü “The Highwomen” grubunun seslendirdiği “Crowded Table” şarkısına verildi.
 • “En İyi Country Albümü” Grammy ödülü Miranda Lambert’ın “Wildcard” albümüne verildi.
 • “En İyi Rock Albümü” dalında kazanan “The Strokes” grubunun “The New Abnormal” albümü oldu.
 • “En iyi Rock Şarkısı” ödülü Brittany Howard’ın seslendirdiği “Stay High” şarkısına verildi.
 • “En İyi Rock Performansı” Fiona Apple’ın “Shameika” şarkısına verildi.
 • “En İyi Rap Albümü” ödülünü rapçi Nas’ın “King’s Disease” albümü kazandı.
 • “En İyi Müzik Videosu” ödülünü Beyonce ile Jay-Z’nin kızı 9 yaşındaki Blue Ivy Carter’ın, annesi Beyonce ve Wizkid ile çektiği “Brown Skin Girl” klibi kazandı. Carter, Grammy tarihinde ödül alan en genç ikinci kişi oldu.

Koronavirüs Etkisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, müzik dünyasının “Oscar”ı olarak bilinen ve bu yıl 63.’si gerçekleştirilen Grammy Ödülleri normalde 31 Ocak tarihinde yapılacaktı. Fakat Koronavirüs vakalarında görülen hızlı artış nedeniyle ertelenmişti.

Kaynak: AA


💡 En İyi 500 Üniversite

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.